Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:16 03 grudnia 2024 Imieniny: Franciszka, Ksawery
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2020-12-16 13:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na świąteczne koncerty z muzyką filmową

Olsztyn24
(fot. FWM)

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na święta z muzyką filmową. W ich pierwszy i drugi dzień (25-26.12), o godzinie 17.00, odbędą się transmisje on-line koncertów IV edycji Arena Festival film & music 2020. Wysłuchać koncertów będzie można na stronie https://live.filharmonia.olsztyn.pl po uprzednim wykupieniu dostępu na https://bilety.filharmonia.olsztyn.pl

» 25.12.2020 r. - Muzyka filmowa: James Bond

- Tomasz Szymuś - dyrygent

- Soliści: Katarzyna Łaska, Patrycja Gola, Jacek Kotlarski
R E K L A M A
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

- Magdalena Miśka-Jackowska - prowadzenie koncertu

W programie muzyka z filmów o Jamesie Bondzie.

» 26.12.2020 r. - Kino Familijne malowane piaskiem

- Piotr Sułkowski - dyrygent

- Tetiana Galitsyna - malowanie piaskiem

- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

- Magdalena Miśka-Jackowska - prowadzenie koncertu

W programie muzyka filmowa.

Współorganizatorem koncertów jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Filmy o Agencie 007 to prawdziwy fenomen kultury popularnej - od wielu dekad premiera każdego z nich budzi emocje i staje się wydarzeniem sezonu. Kolejni odtwórcy roli głównej często są potem kojarzeni wyłącznie z postacią Jamesa Bonda - jest to więc miecz obosieczny. Jednak nie byłoby „Bondów” bez jednego spajającego je elementu: jest nim muzyka, nie mniej kultowa niż same filmy. A może dużo bardziej?

Od czasu kiedy Shirley Bassey, walijska piosenkarka najbardziej kojarzona z piosenkami z serii filmów o Bondzie, wykonała utwór Goldfinger do filmu pod tym samym tytułem, minęło niemal 60 lat. Zmieniało się wszystko: mody uliczne, muzyczne, a Agent 007 pozostał w gruncie rzeczy taki sam, nawet jeśli miał różne twarze, a używane przez niego gadżety stawały się coraz nowocześniejsze. Ten sam pozostał również charakterystyczny instrumentalny temat Jamesa Bonda, skomponowany przez Normana Monty’ego, zaaranżowany przez Johna Barry`ego, autora muzyki do kilkunastu filmów o przygodach słynnego agenta. Za najlepszego Bonda w historii wielu widzów uważa zmarłego w tym roku Seana Connery’ego, jednak wybrać najlepszą piosenkę byłoby dużo trudniej. Istnieją różne rankingi, ale w nich, jak zawsze w odbiorze muzyki, pierwsze skrzypce grają osobisty gust i wspomnienia słuchającego.

Zacznijmy od końca - od najnowszych piosenek, które pojawią się w programie bondowskiego koncertu: Skyfall z 2012 w wykonaniu brytyjskiej wokalistki Adele, która odniosła oszałamiający sukces komercyjny, to jedna z dwóch piosenek z Bondów nagrodzonych Oscarem. Wyróżnienie zasłużone, gdyż Adele udało się świetnie nawiązać do nastroju piosenek z lat sześćdziesiątych - linia melodyczna utworu zawiera też słynny bondowski temat.

W pięknych latach dziewięćdziesiątych, kiedy serca widzów i widzek podbijał być może najprzystojniejszy z Bondów Pierce Brosnan, powstało wiele wspaniałych piosenek. Należy do nich wykonywana przez Sheryl Crow Tomorrow Never Dies z 1997 roku, jednak wielu odbiorców i krytyków jest zgodnych, że prawdziwą perłą tego filmu o Bondzie jest piosenka Surrender w wykonaniu k.d. lang, którą producenci nie wiedzieć czemu zdecydowali się umieścić na napisach końcowych. Potężny, pełen rozmachu głos kanadyjskiej wokalistki zdaniem wielu widzów znacznie bardziej pasuje do bondowskiego stylu. Dwa lata wcześniej jedną z najbardziej drapieżnych piosenek z Bonda zaśpiewała boska Tina Turner. Golden Eye to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i zmysłowych bondowskich piosenek - w bardzo niepoprawnym politycznie (jak wszystkie czołówki Bonda) teledysku występują dzikie koty, dzikie kobiety oraz niemal sześćdziesięcioletnia Tina ze swoimi słynnymi nogami.

Zupełnie inny styl prezentuje romantyczna ballada For Your Eyes Only w wykonaniu szkockiej wokalistki Sheeny Easton - migotliwe, urocze brzmienia syntezatorów z wczesnych lat osiemdziesiątych budzą nostalgię. Z tej samej dekady pochodzi najdłuższa i według wielu odbiorców najlepsza z bondowskich piosenek: zaaranżowana z rozmachem Licence To Kill cesarzowej soulu Gladys Knight. W latach siedemdziesiątych, kiedy do głosu doszło tak wiele wspaniałych, śpiewających kobiet, autorek piosenek, które miały ukształtować kolejne pokolenie twórczyń, powstała jedna z najbardziej nie-bondowsko brzmiących piosenek: Nobody Does It Better z filmu Szpieg, który mnie kochał. Wykonała ją charyzmatyczna i bardzo nie pasująca do roli dziewczyny Bonda Carly Simon. Fortepianowe solo pojawia się na wstępie tej niezwykle udanej kompozycji. Wspomniana już Shirley Bassey oprócz Goldfingera zaśpiewała również dwie inne piosenki do Bondów: Diamonds Are Forever (1971) oraz Moonraker (1979). Ten ostatni utwór proponowano przedtem między innymi tak różnym artystom jak Kate Bush i Frank Sinatra. Szkoda, że nic z tych kolaboracji nie wyszło.

Takich historii „piosenek, których nigdy nie było” jest oczywiście w historii filmów o Bondzie znacznie więcej. Teraz pozostaje nam czekać na kolejny film i kolejną piosenkę, którą zaśpiewa być może ktoś jeszcze młodszy niż ostatnia wykonawczyni: urodzona w XXI wieku, a już niezwykle doceniona i utytułowana Billie Eilish.

Katarzyna Łaska

Pierwsza polska wokalistka, która zaśpiewała podczas ceremonii wręczenia Oscarów. Znana warszawskiej widowni Teatru Muzycznego Roma, gdzie grała m.in. główną rolę w musicalu Miss Saigon. Kasia Łaska występuje od lat dziewięćdziesiątych - zdobyła ogromne doświadczenie dzięki występom na scenach filharmonii i teatrów w całym kraju oraz w programach telewizyjnych i audycjach radiowych. Jej głos jest doceniany w polskim dubbingu.

Zaśpiewała m.in. polską wersję oscarowej piosenki Let It Go/Mam Tę Moc z filmu Kraina Lodu. W 2013 roku Kasia stworzyła autorski, solowy projekt Sirli, pierwszy singiel For My Love był jedną z propozycji do Listy Przebojów Radiowej Trójki.

W latach 2008-2012 współpracowała z Jonem Lordem, założycielem i członkiem grupy Deep Purple, śpiewając jako główna wokalistka w Concerto For Group And Orchestra.

Patrycja Gola

Wokalistka soulowo-jazzowa, nauczycielka śpiewu, producentka muzyczna, jedna z czołowych wokalistek sesyjnych w tym kraju. Jest założycielką i dyrektorką szkoły wokalnej 3city voices. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Studia ukończyła z wyróżnieniem. Otrzymała również stypendium w Rhytmic Music Conservatory w Danii. Ma za sobą ponad dwudziestoletnie doświadczenie na scenie.

Współpracowała z wieloma artystami polskimi i zagranicznymi. Jako wokalistka sesyjna brała udział w wielu programach telewizyjnych, m.in. w „Tańcu z gwiazdami” (z orkiestrą Adama Sztaby oraz Tomka Szymusia), „Idolu” (jako członek orkiestry Adama Sztaby towarzyszącej uczestnikom programu), „Jak oni śpiewają” (jako członek orkiestry towarzyszącej gwiazdom). Ma na koncie kilkadziesiąt produkcji muzycznych, uczestniczyła w nagraniach takich hitów, jak Testosteron Kayah, Bo jak nie my to kto Mrozu, O niebo lepiej Mietka Szcześniaka, Letnie przesilenie Funky Filona. Współpracowała z Edytą Górniak, Budką Suflera, Mietkiem Szcześniakiem, Kasią Kowalską, Adamem Sztabą, Andrzejem Piasecznym. Występowała jako lead vocal oraz bacground vocal w wielu produkcjach płytowych topowych artystów muzyki popularnej oraz niszowej. Jako solistka zaśpiewała na płytach July Stars (w utworze Gladness) i June (w utworze Only base). Wystąpiła gościnnie w 15 Minut Projekt Jana Młynarskiego oraz Michała „Foxa” Króla w utworze Love Dance. Śpiewała na płycie Bootla w piosence Save it for a rainy day zespołu Woobie Doobie, a z Dorotą Miśkiewicz wykonała partie solowe do niektórych utworów albumu Groovin’ Heads znanego muzyka jazzowego Krzysztofa Popka.

Dwukrotnie reprezentowała Polskę na Eurowizji: w 2001 roku w Kopenhadze z Andrzejem Piasecznym, Beatą Bednarz i Katarzyną Pysiak w utworze 2 long oraz w 2009 roku z Lidią Kopanią w Moskwie w piosence I don’t wanna leave. Jako chórzystka wspierała swoim głosem artystów w kilkudziesięciu projektach (m.in. Stanisław Soyka Tryptyk rzymski, Maryla Rodowicz Życie ładna rzecz, Mrozu Rollercoaster, Kayah Stereotyp, Skała, Varius Manx Emi, Budka Suflera Było, Jest, Robert Chojnacki Saxophonic. Jako jedna z wokalistek wystąpiła gościnnie w doborowym towarzystwie czołówki gwiazd polskiej sceny muzycznej w utworze Pokonamy fale.

Brała udział w wielu festiwalach w Opolu i Sopocie, towarzysząc polskim oraz zagranicznym gwiazdom, takim jak Garou, Rick Astley, Helena Vondráčková, Drupi. Wraz z zespołem Big Stars (Lora Szafran, Beata Bednarz, Patrycja Gola) w 2005 roku z piosenką Teraz my wzięła udział w konkursie festiwalu jedynki na Przebój Lata, gdzie zajęła trzecie miejsce, pokonując między innymi Marysię Sadowską oraz zespół Blue Cafe. Wykłada w Studium Wokalno-Aktorskim im. D. Baduszkowej w Gdyni, w którym prowadzi zajęcia grupowe z jazzu. Pracuje też w Teatrze Muzycznym w Gdyni wraz z aktorami, szlifując ich umiejętności wokalne.

Tomasz Szymuś

Pochodzący z Olsztyna artysta jest założycielem złożonej z czołowych polskich muzyków sesyjnych Tomasz Szymuś Orkiestra. Wśród wielu artystów polskiej estrady, z którymi współpracował są m.in. Aleksandra Kurzak, Edyta Górniak, Zbigniew Wodecki, Kayah, Maryla Rodowicz, Golec uOrkiestra, Justyna Steczkowska, Mieczysław Szcześniak.

Jako dyrygent i aranżer realizuje oprawy muzyczne prestiżowych festiwali i imprez muzycznych takich, jak Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Sopocie Festival, Top Trendy czy Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Współpracuje z Teatrem Szóste Piętro, Teatrem Muzycznym Roma, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Bałtycką w Gdańsku. Jego zespół znany jest również z małego ekranu m.in. dzięki stałej współpracy z programem „Taniec z Gwiazdami”, w którym od kilku lat pojawia się za pulpitem dyrygenckim i dba o aranże wykonywanych na żywo utworów. Był kierownikiem muzycznym wielu programów telewizyjnych, m.in. „XFactor”, „Mam talent”, „Superstarcie”. Postać niezwykle lubiana i ceniona na polskiej scenie muzycznej.

Jacek Kotlarski

Wokalista, absolwent Liceum Muzycznego w klasie trąbki, Studium Piosenkarskiego w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie śpiewu. Ukończył również Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Obecnie wykłada w klasie Stylistyki Musicalowej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W latach 2000–2007 współpracował z teatrem muzycznym Roma w Warszawie, gdzie brał udział w spektaklach Miss Sajgon, Grease, Koty, Taniec Wampirów. Jako wokalista sesyjny nagrywał z takimi gwiazdami, jak: Ryszard Rynkowski, Krzysztof Kiljański, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki. Śpiewa w wielu programach telewizyjnych: „Taniec z Gwiazdami”, „Jak Oni Śpiewają”, „Tylko Nas Dwoje”. Wielokrotny uczestnik największych polskich festiwali muzyki rozrywkowej (w Opolu, Sopocie, Top Trendy i in.). Z wielkim powodzeniem zaśpiewał jako solista w projekcie symfonicznym u boku Johna Lorda (Deep Purple).

Ma na swoim koncie szereg solowych recitali muzyki filmowej i musicalowej - śpiewał m.in. na deskach Filharmonii Narodowej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Bydgoskiej, wykonywał jedną z głównych ról w musicalu Swing w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. W 2011 roku koncertował w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych Roy Thomson Hall w Toronto (Kanada). Wiosną 2012 roku ukazał się pierwszy solowy i autorski album wydany przez Polskie Radio Nigdy nie jest za późno.

Tetiana Galitsyna

Zwyciężczyni polskiej edycji Mam Talent 2013. „Człowiek Roku” 2014 w kategorii „Kultura i Sztuka”. Prekursorka sztuki malowania piaskiem w Polsce. Kreatorka pierwszych w Europie pokazów malowania światłem. Założycielka Galitsyna Art Group - cieszącej się ogromnym sukcesem w Europie w sferze Visual Art Show.

Wyszkoliła ponad 30 artystów Visual Art Show, profesjonalistów światowej klasy. VLODYR „magiczny tańczący malarz - Speed Painter został finalistą VIII edycji programu Mam Talent.

Występuje na najbardziej prestiżowych wydarzeniach w świecie takich, jak: Prezentacja Symboli Igrzysk Olimpijskich RIO 2016, Koncert Symfoniczny „Amadeus” w Poznaniu, Finałowy Koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Międzynarodowa Konferencja „London Metal Exchange”, XXV Ceremonia Otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, Europejski Tydzień Sportu w Polsce. Realizowała klipy dla gwiazd polskiej estrady - De Mono, Haliny Mlynkowej, Marcina Millera.  Jej obrazy są cenione przez prywatnych kolekcjonerów sztuki.

Stworzyła unikalne na świecie koncerty wizualno-artystyczne: „Galitsyna Visual Art Show”, „Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej”, „Mały Książę”.

logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.