Dzisiaj (7.12) mija 10. rocznica uruchomienia przejścia granicznego w Grzechotkach. To największe i najnowocześniejsze przejście na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Służba na przejściu odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i nowoczesnych systemów wspomagania odpraw.
Przejście graniczne w Grzechotkach usytuowane jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na trasie S22 Elbląg-Grzechotki. Jest to przejście o charakterze tranzytowym i należy do transgranicznego korytarza transportowego RYGA - Kaliningrad - Elbląg, stanowiącego odgałęzienie trasy międzynarodowej VIA Baltica.
Powierzchnia przejścia to blisko 40 ha. Zostało wybudowane jako lustrzane odbicie, więc większość budynków ma swoje odzwierciedlenie na każdym z kierunków ruchu. Przejście wyposażone jest w 23 pasy ruchu.
Obecnie na przejściu służbę pełni 112 funkcjonariuszy. Większość z nich została zatrudniona w wyniku największego, jak do tej pory, naboru kandydatów na nowych funkcjonariuszy. Wszyscy przeszli szkolenia teoretyczne i praktyczne w większości komórek organizacyjnych, nabywając w ten sposób odpowiedni poziom wiedzy i wyszkolenia
Służba na przejściu w Grzechotkach odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i specjalistycznego sprzętu. Wielkogabarytowy skaner RTG jest jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w Polsce. Pozwala na szybką i nieinwazyjną kontrolę przewożonego towaru, jak i środka transportu. Stanowiska kontroli szczegółowej w ruchu osobowym i towarowym wyposażone są w wideoendoskopy, boroskopy, detektory. W Grzechotkach pracują cztery psy służbowe do wykrywania wyrobów tytoniowych. Dwa z nich to tzw. psy dualne, co oznacza, że zostały wyszkolone do wyszukiwania wyrobów o różnych zapachach. Jednym z nich jest tytoń, a drugim waluta.
Dziesięć lat funkcjonowania przejścia, to realizacja wyzwań, a wśród nich:
» wprowadzenie małego ruchu granicznego, który spowodował lawinowy wprost wzrost ruchu podróżnych,
» wprowadzenie technologii odpraw opartych na tzw. zielonym korytarzu,
» obsługa ruchu kibiców przemieszczających się w związku z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej i związany z tym system odpraw rewersowych,
» wprowadzenie nowych technologii odpraw i obsługi ruchu podróżnych w ramach TAX FREE.
Dotychczas przejście odwiedziło mnóstwo delegacji i przedstawicieli wielu państw z całego świata, zarówno tych będących na niższym poziomie technologicznym, ale też z USA i większości krajów Europy Zachodniej. Wszyscy oni byli pod dużym wrażeniem infrastruktury, posiadanego wyposażenia oraz organizacji kontroli granicznej.
W ubiegłym roku na przejściu granicznym w Grzechotkach miała miejsce największa próba przemytu wyrobów tytoniowych od czasu jego powstania. W samochodzie marki Mercedes ML 350 funkcjonariusze ujawnili ponad 149 tys. sztuk papierosów. Były one praktycznie we wszystkich częściach pojazdu. W 2014 r. ujawniono najcięższą w historii przejścia bryłę bursztynu, która ważyła niemal 1,5 kg. Padł również rekord w długości odprawy. Najdłuższa trwała 36 godzin. Prowadziły ją trzy zespoły kontrolne, każdy po 12 godzin. Ujawniono wówczas ok. 20 ton odzieży, której ilość była niezgodna z deklarowaną.