Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:30 22 lutego 2025 Imieniny: Małgorzaty, Marty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
D./ inf. pras. | 2020-12-04 16:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu na Warmii i Mazurach w tym roku odbyła się w Internecie

Olsztyn24
Gala Wolontariatu Warmii i Mazur (online) | Więcej zdjęć »

Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu, pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zorganizowało dzisiaj (4.12) 19. Galę z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu na Warmii i Mazurach, który obchodzony jest 5 grudnia już od 34 lat.

Wydarzenie miało formę zdalnego spotkania działaczy społecznych za pośrednictwem jednej z platform internetowych, a spotkanie poprowadziły Joanna Glezman - pełnomocnik marszałka do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi i Gabriela Zimirowska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu.

Podczas transmisji zaprezentowano sylwetki wolontariuszy oraz akcje związane z wolontariatem.

- Dzisiejsze święto to ukłon w stronę tych, którzy niosą bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi - powiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, zwracając się do wolontariuszy. - Wybór drogi życiowej, a także pasja, z jaką podążają wolontariusze, niewątpliwie może być pięknym przykładem dla innych jak żyć, pracować, a przy okazji wspierać osoby potrzebujące. Dlatego wolontariat jest doskonałą szkołą charakteru. Wszystkim wolontariuszom życzę wytrwałości i przede wszystkim satysfakcji z realizacji poszczególnych działań. Niech dobro, którym na co dzień otaczacie potrzebujących, wraca do was ze zdwojoną siłą.
R E K L A M A
Gala tradycyjnie już była okazją do rozstrzygnięcia kolejnej edycji konkursu „Barwy Wolontariatu” skierowanego do wolontariuszy; osób korzystających z ich pomocy; przedsiębiorstw, które realizują program wolontariatu pracowniczego; organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych współpracujących z wolontariuszami i wspierających ruch wolontarystyczny w Polsce. Zgłoszeń do konkursu mogły dokonywać organizacje pozarządowe; grupy samopomocowe; instytucje państwowe i samorządowe; przedsiębiorstwa, które realizują program wolontariatu pracowniczego oraz osoby prywatne korzystające z pomocy wolontariuszy.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęły 22 zgłoszenia. Oceniając nominowanych kandydatów, kapituła konkursu, która zebrała się 22 listopada bieżącego roku, wzięła pod uwagę zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność oraz partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach.

Nagrodzeni w konkursie „Barwy Wolontariatu” 2020:

» I miejsce: Bożena Lemierska (nominowana przez Renatę Gruszkę oraz Urząd Gminy Elbląg) - jest właścicielką sklepu spożywczego w małej miejscowości Węziny pod Elblągiem, a także ławnikiem Sądu Rejonowego w Elblągu. Jak sama mówi, „Pomaganie ma we krwi”. Pomaga od najmłodszych lat - wspiera wszystkich potrzebujących, którzy staną na jej drodze. Twierdzi, że codzienność pobudza ją do działania i chce pokazać wiejskiej społeczności, że można żyć inaczej. Wspiera w załatwianiu różnych spraw urzędowych, organizuje czas wolny i jako aktywistka wspiera kobiety ze wsi, organizując wyjazdy do stolic i współpracując z Kongresem Kobiet. Jest pomysłodawczynią i organizatorką różnych akcji nie tylko na terenie wsi, całej gminy Elbląg, kraju, ale również za granicą.

» II miejsce: Piotr Kwaśniewski (nominowany przez Hospicjum im. Dr Aleksandry Gabrysiak w Elblągu) - w życiu zawodowym informatyk i wykładowca akademicki, prywatnie mąż i ojciec. Wolontariusz od lat wspiera hospicjum w Elblągu, wykorzystując swoje umiejętności informatyczne w różnych obszarach działania. Angażuje się w pełni w powierzone mu zadania. Udziela pomocy w ważnej obecnie dla hospicjum formie (w postaci e-wolontariatu), m.in. pomagając w organizacji kampanii związanej z pozyskiwaniem 1% podatku, analizie i monitorowaniu danych w sieci oraz dbaniu o hospicyjną stronę internetową.

» III miejsce: Hanna Wojciechowska (nominowana przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie) - 13-letnia wolontariuszka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie. Bierze udział w zbiórkach żywności, chemii, rzeczy dla zwierząt w schronisku, kiermaszach w szkole. W schronisku pomaga w weekendy, jej dom zmienia się w „przechowalnię” dla bezdomniaków lub uciekinierów. Pomaga znaleźć nowe domy dla zwierząt. Współorganizatorka stoiska na dożynkach gminnych. Zrobiła smakołyki, mydełka w kształcie zwierząt. Animatorka atrakcji dla dzieci. Zorganizowała zbiórki książek dla Domu Dziecka, opiekuje się opuszczonymi grobami na cmentarzu, pomaga młodszym w lekcjach - w trakcie pandemii również zdalnie.

Laureaci konkursu „Barwy Wolontariatu” 2020:

» Natalia Kojtych, Joanna Knedler i Patrycja Lewandowska - wolontariuszki są uczennicami ósmej klasy SP nr 25 w Elblągu. Wspólnie angażują się w ogólnopolską kampanię „Cała Polska Czyta Dzieciom” w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym (cykliczne comiesięczne spotkania czytelnicze - obecne on-line); współorganizują wychowankom zajęcia programowe; prezentują literaturę metodą kamishibai; przygotowują teksty; projektują ilustracje różnymi technikami przy pomocy innych uzdolnionych wolontariuszy; tworzą również kolorowanki, zagadki i puzzle.

» Szkolne Koło Wolontariatu „Wolontariusze z osiemnastki” - koło wolontariatu działa od 2005 roku. Zorganizowało wiele akcji, m.in.: coroczną zbiórkę artykułów szkolnych w „Pierwszy Dzwonek”; „Czary Mary Okulary”, czyli zbieranie okularów dla ludności w Afryce; zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska w Elblągu oraz spotkania uczniów z paniami ze schroniska, a także działania na rzecz DPS w Rangórach; wirtualne adopcje psów Timona i Pauzy; kiermasz ciastek na rzecz siłowni dla młodzieży przy SP18; „Nie bij mnie! Kochaj mnie!” - przemarsz osiedlem Zawada; rozdawanie maskotek; „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”; „Zostańmy Mikołajkami” - zbiórkę środków pielęgnacyjnych dla podopiecznych DPS dla dzieci, „Przedświąteczną Zbiórkę Żywności”, „Kopertę Życia” - rozdanie 120 kopert osobom starszym i samotnym (informacje o chorobach, przyjmowanych lekach, kontakcie do rodziny); występ w DPS dla chorych na Alzheimera.

» Kinga Gałecka - uczennica Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, aktywna w Szkolnym Kole Wolontariatu, gdzie jest liderką, oraz w innych instytucjach pomocowych w mieście (Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu, „Lepszy Elbląg”). Zaangażowana w zbiórki, m.in. „Pierwszy dzwonek” - zbiórka art. szkolnych na rzecz podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych, „Mikołajki na Kasprzaka” - pomoc w zbiórce środków ochronnych i art. chemicznych dla podopiecznych DPS dla dzieci i młodzieży w Elblągu, zbiórka produktów żywnościowych dla Polaków na wschodzie, zbiórka pieniędzy „Góra grosza”. Zorganizowanie pomocy w ramach „Szlachetnej Paczki” dla Pani Róży. W wolnej chwili opiekuje się dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną w OREW, bierze też udział w zabawach świątecznych dla podopiecznych. Od dłuższego już czasu odwiedza i pomaga seniorce w domowych czynnościach, dotrzymuje towarzystwa, robi zakupy. Pomaga kolegom i koleżankom w nauce udzielając im korepetycji (osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, średnia 5,46). Zorganizowała w szkole kiermasz ciast i zbiórkę pieniędzy dla uzdolnionej młodzieży „Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia”, przeprowadziła zbiórkę zużytych telefonów komórkowych „Telefon na misje”. Pomaga w elbląskim schronisku dla zwierząt, wzięła też udział w akcji „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. Wieloletnia wolontariuszka WOŚP.

» Weronika Budna - uczennica LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach. Koordynatorka Uczniowskiego Szkolnego Klubu Wolontariatu. Brała udział w licznych akcjach, m.in.: zainicjowanie współpracy ze Stowarzyszeniem Niechcianych Zwierząt oraz czynny udział w pomocy wolontariackiej, ogólnoszkolna akcja „Podziel się podręcznikiem”, obchody Światowego Dnia Wolontariusza w szkole, współtworzenie gazetki Szkolnego Klubu Wolontariatu, X edycja akcji „Podaruj Radość Dzieciom” (pomoc dzieciom z ubogich rodzin gminy Bartoszyce, uczniów Szkół Podstawowych w Żydowie i Rodnowie), występ jasełkowy dla emerytowanych nauczycieli, obstawa akcji poboru krwi w ramach ogólnopolskiego turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”, pomoc pacjentom na oddziale chorób dziecięcych, czytanie książek, organizowanie zabawy i pomocy w nadrabianiu zaległości szkolnych, organizowanie pokazów pierwszej pomocy przedmedycznej, udział w zbiórkach żywności, współpraca z BŻ w Olsztynie oraz Oddziałem Rejonowym PCK w Bartoszycach.

» Szkolne Koło Caritas przy SP 25 w Elblągu - młodzi wolontariusze uczą się angażować na rzecz potrzebujących, współpracy z różnymi organizacjami charytatywnymi i promowania wolontariatu. Wspierają różne działania, m.in. współpracują z Regionalnym Centrum Wolontariatu, Caritas Diecezji Elbląskiej, Elbląskim Hospicjum, DPS i Domem Dziecka, Schroniskiem, Szkolnym Kołem Wolontariatu Misyjnego

» Anna Jankowska - 24-letnia niepełnosprawna wolontariuszka, obecnie w Fundacji Elbląg. Pomaga od I klasy gimnazjum. Prowadziła kiermasze świąteczne, brała udział w zbiórkach żywności organizowanych przez Bank Żywności. Włączyła się w zbiórkę maskotek w ramach Akcji Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu „Nie bij mnie - kochaj mnie”. Brała udział w zbiórce karmy dla zwierząt ze schroniska w Elblągu oraz w Akcji UNICEF- Wszystkie Kolory Świata, Szkoły dla dzieci z Afryki. Wakacje przeznaczyła na udział w zbiórce prowadzonej w Katedrze Elbląskiej. Zebrane środki przekazano na stypendia dla uzdolnionych i niepełnosprawnych uczniów oraz studentów z Elbląga i powiatu elbląskiego. W 2020 r. jako stażystka Centrum Wolontariatu w Elblągu włączyła się w ekologiczną akcję szycia i rozdawania woreczków z firan, szycia maseczek ochronnych oraz pomoc w segregacji przyborów szkolnych na akcję „Pierwszy dzwonek”.

» Robert Czarnecki - 49-letni niepełnosprawny i wymagający rehabilitacji wolontariusz. Zawsze chętny do pomocy, powierzone zadania wypełnia z ponad przeciętnym zaangażowaniem. Mimo problemów ze zdrowiem wykonuje prace naprawcze - „złota rączka”, zachęca innych do współpracy. Od 2013 r. wspiera Fundację Elbląg - pomaga w organizacji uroczystości, zajmuje się marketingiem. Przez kilka lat koordynował pracę wolontariuszy przeprowadzających zbiórkę w Katedrze Elbląskiej na rzecz uzdolnionych i niepełnosprawnych uczniów oraz studentów z Elbląga i powiatu elbląskiego. Współpracuje z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Elblągu. Długoletni wolontariusz WOŚP bijący rekordy zbiórki do puszek. Do pracy wolontariuszki zachęcił córkę Lidkę. Oboje angażują się w akcje realizowane przez RCW w Elblągu.

Podczas gali rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny „Zatrzymany w czasie wolontariat”. Nagrodzone zostały:

» I miejsce: Klaudia Kuchta - „Senior nie może, to młody dopomoże”,
» II miejsce: Marzena Maślińska - „Z sercem na Warmii i Mazurach”.

Szczegółowy przebieg gali można prześledzić na dołączonym filmie i nagraniu audio.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
P L I K   M P 3
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Gala Wolontariatu Warmii i Mazur 2020 (online)
04-12-2020
Pliki MP3 do artykułu

19. Gala Wolontariatu Warmii i Mazur 2020 (online)
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.