Muzeum Warmii i Mazur online przypomina przepowiednie ludowe i wróżby Warmiaków
Anna Czachorowska opowiada o warmińskich wróżbach | Więcej zdjęć »
Okres przed świętami Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas wzmożonej aktywności instytucji kultury. Przyzwyczailiśmy się już do jarmarków, jasełek czy warsztatów przywołujących często odchodzące w zapomnienie tradycje i obrzędy. W Olsztynie wśród ratujących od zapomnienia spuściznę Warmiaków i Mazurów prym wiodło Muzeum Warmii i Mazur. M.in. co roku, przed Bożym Narodzeniem muzeum zapraszało zainteresowanych ludyczną historią tych terenów na cykl warsztatów edukacyjnych.
Niestety, w tym roku nie będzie możliwości spotkania się twarzą z twarz z pracownikami muzeum. Pandemia spowodowała, że instytucje kultury zostały zamknięte na bliżej nieokreślony czas. Sposobem na wyjście z „zamknięcia” jest skorzystanie z możliwości, jakie daje Internet. I z tych możliwości korzysta Muzeum Warmii i Mazur.
- Pandemia spowodowała, że jesteśmy zamknięci, ale przechodzimy ze swoją aktywnością do przestrzeni wirtualnej - mówi Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur. - Tradycyjnie na przełomie listopada i grudnia organizowaliśmy warsztaty poświęcone wróżbom andrzejkowym, a następnie zaczynały się warsztaty bożonarodzeniowe. W tym roku zapraszamy do Internetu. Na początek przygotowaliśmy krótki film o warmińskich wróżbach na koniec roku liturgicznego. Film można zobaczyć na naszych stronach internetowych i stronach współpracujących z nami mediów. Zachęcam do obejrzenia.
Przygotowany przez Muzeum Warmii i Mazur film zawiera opowieść muzealnego etnografa, Anny Czachorowskiej, o wróżbach stosowanych dawniej na Warmii. Okazją do przypomnienia tych tradycyjnych prób przepowiadania przyszłości są obchodzone właśnie w tym czasie andrzejki i katarzynki. Widzowie będą mogli dowiedzieć się m.in. jak panie grały w trzy kubki i czego panowie szukali pod poduszką.
R E K L A M A
My również zachęcamy do przeniesienia się, chociaż na kilkanaście minut, w atmosferę czarów i niezwykłości.