Likwidacja betonowej wyspy ciepła, pasieka społeczna w mieście, poprawa połączeń kolejowych, zbliżenie społeczności polskiej i ukraińskiej to przykłady działań nagrodzonych w tym roku w akcji Masz Głos prowadzonej przez Fundację Batorego. Nagrody Super Samorząd otrzymało 7 społeczności lokalnych: mieszkańców i władz, wybrano 9 finalistów i 19 wyróżnionych z całej Polski. Do tegorocznej akcji zgłosiła się rekordowa liczba 383 uczestników.
Finalistą konkursu zostało stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Obywatelskich „Łączy nas Iława”, działające od kwietnia 2019 roku. Nominację otrzymało za utworzenie pierwszej łąki kwietnej w Iławie. Wszystko zaczęło się na jednym ze Śniadań Obywatelskich, podczas którego wspólnie z innymi organizacjami ich członkowie wpadli na pomysł wysiania pierwszej łąki kwietnej w Iławie. Napisali wspólnie petycję do władz lokalnych. Pozytywnie na nią zareagował burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski. Wspólnie z urzędnikami i mieszkańcami znaleziono miejsce na łąkę kwietną, powstała latem. W kolejnych latach stowarzyszenie planuje wokół łąki cykl działań edukacyjnych dla szkół.
-
Pomysł łąki kwietnej to był zalążek czegoś nowego w mieście. Bardzo chcemy, żeby nam Iława zakwitła! - mówi Edyta Kocyła-Pawłowska, przedstawicielka stowarzyszenia.
W gronie wyróżnionych tegoroczną nagrodą Super Samorząd jest także grupa mieszkańców z wsi Dobry. Dzięki akcji Masz Głos oraz zaangażowaniu sołtysa, rady sołeckiej, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Ochotniczej Staży Pożarnej i koła gospodyń wiejskich w Dobrym udało się zadbać o kilka ważnych miejsc - otoczenie świetlicy, kościoła oraz przystanku autobusowego. Uzyskano przychylność wójta w sprawie wykonania muralu na przystanku autobusowym, po czym przeprowadzono warsztaty z młodzieżą na temat tworzenia takich murali. Zadbano o dojście do świetlicy wiejskiej. W trakcie trwania akcji podjęto również działania związane z utworzeniem lapidarium krzyży nagrobnych przy kościele. Jest ono poświęcone pamięci dawnych mieszkańców Dobrego, którzy żyli tam do 1945 roku.
Tandemy lokalne
Wśród nagrodzonych są organizacje społeczne i władze samorządowe z całej Polski, które wspólnie zrealizowały konkretną inicjatywę. Współpraca jest tutaj kluczowa, ponieważ nagroda przyznawana jest tym społecznościom lokalnym, które potrafią połączyć siły i zintegrować się w działaniu. Warto docenić taką solidarność zwłaszcza w czasie pandemii. W wielu miejscach pogłębiła ona pokusy, by szukać oszczędności budżetowych w sferze realizacji zadań publicznych, a przecież współpraca pozwala podzielić się obowiązkami, wykorzystać potencjał mieszkańców i kompetencje władzy.
Teraz trudniej
Aby otrzymać nagrodę Super Samorząd, trzeba zgłosić się do akcji Masz Głos prowadzonej przez Fundację Batorego, a potem ponad rok aktywnie w niej działać: uczestniczyć w konsultacjach społecznych, przeprowadzić diagnozę lokalną, negocjacje z władzami, włączać mieszkańców do wspólnych rozmów z samorządowcami. Aktywnych grup uczestników i zarazem potencjalnych kandydatów do nagrody było w tym roku 121 - to więcej niż w ubiegłym, choć w pandemii działanie nie było łatwe. Według wewnętrznego badania akcji Masz Głos z kwietnia bieżącego roku aż 1/3 uczestników programu musiała zawiesić działania, a podobna liczba zmienić kierunek aktywności i dostosować ją do nowych warunków.
Ci, którzy 20 listopada otrzymali nagrody, dołączyli do grona 49 organizacji społecznych dotychczas nagrodzonych i 182 finalistów oraz wyróżnionych.
Z D J Ę C I A