Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka w Olsztynie ma zaszczyt przedstawić tegoroczną listę laureatów nagrody z tytułem Talent Roku 2020. Laureatami są: Agata Grzegorczyk-Wosiek, Julia Drygas, grupa wokalna Wild, Maciej Maziński, grupa Artystyczna Rezerwa Twórcza, Agnieszka Markowicz.
Kapitułę nagrody stanowią członkowie Stowarzyszenia, którzy na posiedzeniu w 15 września 2020 roku w restauracji „U Artystów” w Olsztynie oraz w ustaleniach przeprowadzonych zdalnie (z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa) w dniach 4-10 listopada 2020 zdecydowała o przyznaniu równorzędnych nagród Talent Roku 2020 następującym artystom:
Agata Grzegorczyk-Wosiek - autorka wielu utworów wierszowanych i prozatorskich w kategorii poezji śpiewanej (m.in. dla zespołu „Czerwony Tulipan”), książek dla całej rodziny. Jej książka „Co się stało z kalendarzem” została adaptowana na prezentację przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a na podstawie tekstu „Spacer Pana Kopernika” powstał spektakl zagrany przez Olsztyński Teatr Lalek. W 2019 roku realizowała zadanie „Każdy ma swoją historię” w ramach projektu „Bardzo młoda kultura”. Była stypendystką oraz laureatką nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Julia Drygas - 18-letnia tancerka Pracowni tańca Pryzmat przy Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA w Olsztynie. Wiosną 2020 roku, podczas tegorocznej ogólnokrajowej kwarantanny, wykazała się aktywnością twórczą i kreatywnością, gdy w dojrzały sposób przedstawiła problem zamknięcia jednostki w domu. Nieoczekiwanym tłem i niejako aktorem w jej nowoczesnej choreografii była woda. Julia Drygas skomponowała autorską etiudę taneczną, pokazała się jako dobra tancerka, autorka choreografii, reżyserka i montażystka filmu, który nagrała w kwarantannie. Wraz z Pracownią Tańca Pryzmat zdobyła kilka ogólnopolskich nagród i występowała z tą grupą w jej największych przedsięwzięciach scenicznych, również w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.
Grupa wokalna „Wild” Młodzieżowego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim - trzyletni dorobek grupy zaowocował najwyższymi tytułami i nagrodami w krajowych i międzynarodowych festiwalach, min. Grand Prix i nagroda za najlepszą interpretację w XXVII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „My XXI wiek” w Bułgarii, I miejsce i nagroda publiczności w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca „Korona Orfeusza” w Grecji, I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wokalarium Kielce 2020”, I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu „Brilliant Voices” w Monaco - Monte Carlo. Umiejętności wokalne grupy kształcone są pod okiem Małgorzaty Habudy. Inicjatorką powstania zespołu i stałym opiekunem jest Aneta Wiatrak, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury im. Ireny Kwinto w Lidzbarku Warmińskim.
Maciej Maziński - 16-letni pianista z Susza. Dopiero od dwóch lat pobiera profesjonalne nauki w szkole muzycznej, kształcąc się w klasie fortepianu. Jego talent objawił się natychmiast i jest dowodem, że takie historie dzielą się nie tylko na ekranie kinowym. Wystarczy artyście pomóc i umożliwić mu rozwój. Nauczyciele nie ukrywają, że postęp w nauce Macieja Mazińskiego budzi ich zdumienie i podziw. W krótkim czasie opanował materiał, przeznaczony do dłuższych ćwiczeń, których on nie wymaga. Zgodnie z opiniami wnioskujących - zastępcy burmistrza Gminy Susz Lucyny Górnik, dyrektora Suskiego Ośrodka Kultury Piotra Pancera, nauczycielki klasy fortepianu PSM w Iławie Marii Artiemiew - przyznanie nagrody Talent Roku Maciejowi Mazińskiemu pomoże wspierać jego talent, ale też zwróci uwagę na artystów z mniejszych ośrodków, by nie zaprzepaszczać ich artystycznych pasji, które wzbogacają środowisko kultury.
Grupa Artystyczna Rezerwa Twórcza - wkrótce obchodzić będzie swoje 10-lecie, powstała w 2011 roku z inicjatywy pracowników lub emerytów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pasjonacko zainteresowanych sztuką piękną. Grupę tworzy 35 osób, które uprawiają malarstwo, rysunek, grafikę, batik, rzeźbę, ceramikę, tkactwo, metaloplastykę, fotografię, ale też poezję i rzemiosło artystyczne. Grupie pasjonatów przewodzi prof. Antoni Jarczyk. Wydarzeniom z udziałem grupy patronuje Rektor UWM, Stowarzyszenie Absolwentów UWM i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Grupa prezentowała swoje dokonania min. na wystawie w Bibliotece Głównej UWM, w Klubie Baccalarium, Starostwie Powiatowym, Urzędzie Marszałkowskim, Starej Kotłowni, Starym Ratuszu, Książnicy Polskiej, w barczewskiej Synagodze, w Ostródzie, Ornecie, Działdowie. Najważniejszym celem grupy, jest życie ze sztuką w parze, z pasji i rozumienia siebie i innych, w których drzemie dusza artysty.
Agnieszka Markowicz - malarka, ilustratorka, projektantka, autorka instalacji artystycznych. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. W ostatnich dwóch latach była autorką wystaw wywołujących wiele emocji, często prezentowanych w parascenicznej oprawie dramatycznej jak m.in. „Papa Can You Hear Me?” (Galeria sztuki Synagoda w Barczewie). Brała udział w Festiwalu „Coming Together” (Chicago), VIII Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki „Alternatywy 33” (Ostrów Wielkopolski, Galeria 33). Poza wystawami Agnieszka Markowicz aktywnie uczestniczy jako kuratorka i promotorka wielu wydarzeń kulturalnych. Była stypendystką Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ilustrowała książki Lidii Stefek „AnieleNie” i „RozMIŁOwanie”. W roku 2020 wydała dwa albumy: „PAPA CAN YOU HEAR ME?” oraz Album Słowa (KLAJMAN) i Obrazu (MARKOWICZ) pod red. Angeliki Marii Gomolińskiej. Jest miłośniczką malarstwa włoskiego (renesans) oraz poezji.
Nagroda Talent Roku jest 14 edycją corocznego nagradzania lokalnych artystów, oparta na postanowieniach Kapituły Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka, dokonującego wyboru na podstawie własnej wiedzy i obserwacji środowisk twórczych oraz na podstawie wniosków, które może złożyć osobiście każdy artysta, instytucja kultury, a także osoba, ceniąca wybrany rodzaj sztuki. W ustaleniu listy laureatów Kapituła kieruje się przede wszystkim nagradzaniem artystów na starcie, grup twórczych i pasjonackich, które obchodzą jubileusz działania oraz artystów, którzy już zdobywają sławę i wg Kapituły zasługują na symboliczne uhonorowanie wierności sztuce.
Budżet tegorocznej nagrody powstał dzięki wsparciu: Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Olsztynie (stały partner wydarzenia), prywatnego darczyńcy oraz z udziałem składek i wykonanych społecznie prac członków Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka. Wsparcia organizacyjnego użyczyło Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Fundatorem koszy upominkowych jest posłanka Anna Wasilewska, wspierająca inicjatywę od wielu lat. Nagroda ma wymiar finansowy i rzeczowy.
Gala wręczenia nagród zaplanowana jest w terminie 9 grudnia o godzinie 18 w sali pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium. Wstęp wolny. Po uroczystości organizatorzy zapraszają wszystkich obecnych do stołu poczęstunkowego. Ewentualne przesuniecie daty Gali może nastąpić wyłącznie z powodu obostrzeń związanych z pandemią - o przesuniętej dacie wydarzenia organizatorzy powiadomią publicznie.
Z D J Ę C I A