Blisko 64 lata temu 12 tysięcy mieszkańców Olsztyna wzięło udział w proteście przeciwko sowieckiej agresji na niepodległe Węgry. Była to największa w Polsce i Europie manifestacja poparcia dla narodu węgierskiego. Dla uczczenia tego wydarzenia w Olsztynie co roku odbywają się Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
W ramach obchodów rocznicy miało dzisiaj (28.10) miejsce złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą protest olsztyńskich studentów, umiejscowioną na fasadzie siedziby Starostwa Powiatowego w Olsztynie przy Placu Bema, gdzie odbywał się protest. Kwiaty złożyli konsul generalny Węgier Pál Attila Illés i prof. dr hab. Lagzi Gabor - sekretarz Ambasady Węgier, dyrektor Instytutu Kultury Węgierskiej; starosta olsztyński Andrzej Abako oraz, w imieniu wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, doradca wojewody Bożenna Ulewicz i pełnomocnik wojewody Władysław Kałudziński.
Głównym punktem obchodów natomiast był koncert, który zaplanowano o godzinie 17.00 w Auditorium Maximum. W pierwszej części koncertu jego plan przewidywał utwory wybitnych węgierskich i polskich kompozytorów muzyki poważnej, które wykonane zostaną przez zespół kameralny prof. Leszka Szarzyńskiego. W drugiej części natomiast przewidziano występ Joanny Dove z Krzysztofem Zawistowskim i zespołu Starius.
Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Dowódcy Armii Krajowej oraz partnerzy: Powiat Olsztyński, Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, Instytut Kultury Węgierskiej, Polskie Towarzystwo Historyczne, Związek Piłsudczyków RP i Piekarnia Tyrolska.
Wydarzeniu patronują: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Piotr Sosnkowski - syn generała Kazimierza Sosnkowskiego i Rektor Olsztyńskiej Szkoły Wyższej.
Z D J Ę C I A
F I L M Y