Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:46 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Technika
AS/Times Press | 2020-10-28 18:08 | Rozmiar tekstu: A A A
Holowanie pojazdu na sztywnym holu

Sztywny hol czy giętki, który wybrać?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.) | Więcej zdjęć »

Holowanie auta nie jest prostą sprawą, a taka konieczność może spotkać każdego kierowcę. Awaria samochodu, kolizja lub brak paliwa to sytuacje, które zmuszają do tej przykrej czynności. Jak ją sobie ułatwić? Warto zastanowić się nad metodą holowania. Do wyboru mamy dwie opcje - hol giętki oraz hol sztywny. Który wybrać? Postaramy się ułatwić Ci wybór.

Giętki hol - co to takiego?

Częściej na ulicy możesz spotkać dwa holujące się samochody za pomocą giętkiego holu, czyli tak zwanej linki holowniczej. Musi ona mieć co najmniej 6 metrów długości, ponieważ odległość między samochodem holującym a holowanym nie może być krótsza niż 4 metry, a dłuższa niż 6. Dodatkowo linka ta musi posiadać chorągiewką oraz być oznakowana naprzemiennie białymi i czerwonymi pasami. Podczas holowania przy użyciu giętkiego holu, musisz pamiętać, że holowany samochód musi mieć sprawne dwa układy hamulcowe oraz układ kierowniczy.

Sztywny hol do samochodu osobowego - dlaczego jest lepszy od linki holowniczej?

Holowanie za pomocą linki holowniczej wydaje się dość praktyczne ze względu na jej rozmiar i dostępność. Zmieści się ona w każdym samochodowym bagażniku i bez problemu kupisz ją na stacji benzynowej. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy owa linka się zrywa i to jest już niebezpieczne. Za to sztywny hol samochodowy, mimo tego, że dopiero zyskuje na popularności, to połączenie trwałe, które nie ma prawa się zerwać. Jest on wykonany ze stali, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas holowania. Kolejna jego zaletą jest to, że możesz go używać nawet w momencie, kiedy jeden z Twoich układów hamulcowych jest niesprawny. Przepisy kodeksu drogowego mówią jasno, że sztywny hol do auta może być zastosowany, jeśli w samochodzie holowanym działa przynajmniej jeden układ hamulcowy. Sztywny hol na hak bez trudności poradzi sobie z holowaniem większości samochodów dostawczych, ponieważ jego dopuszczalne obciążenie to 3 tony.

Gdzie kupić dobrej jakości sztywny hol do samochodu?

Dobrej jakości hol sztywny do osobówek znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym. Jednym z lepszych rozwiązań jest zakup całego zestawu, w którego skład wchodzi:
R E K L A M A
» 3 częściowy hol;
» drążek;
» czerwona torba do przechowywania drążka.

Taki zestaw zapewni Ci:

» pewne i płynne holowanie pojazdu;
» stałą i bezpieczną odległość pomiędzy samochodami;
» praktyczny, łatwy w użyciu drążek holowniczy z amortyzacją;
» dopuszczalne obciążenie do 3 t (3000 kg) pozwala holować samochody osobowe i większość DOSTAWCZYCH;
» składany, 3 częściowy, nie zajmuje dużo miejsca w samochodowym bagażniku.

Dane techniczne zestawu:

Długość: ok. 205 cm
Waga: 5,5 kg
Udźwig: 3 T
Materiał: Stal
Średnica haku: 15 mm
Cena: 137 zł

Sztywny hol 3 t jest droższy niż linka holownicza, jednak warto w niego zainwestować. Jakość jego wykonania i wygoda użytkowania jest warta ceny. Przekłada się ona nie tylko na komfort i wydajność, lecz także, a może nawet przede wszystkim na bezpieczeństwo podczas holowania. Sztywny hol samochodowy zapewnia również płynność oraz pewność w trakcie tej niezbyt przyjemnej i stresującej czynności. Przechowywanie takiego holu również nie wymaga zbyt dużo miejsca, ze względu na praktyczną torbę do przechowywania.

Jak powinno wyglądać holowanie za pomocą sztywnego holu?

Na drogach w naszym kraju rzadko możesz zobaczyć auta holowane na sztywnym holu. Proces ten jest regulowany przez Kodeks Drogowy i nie określa konkretnie jaki typ samochodu może być w ten sposób holowany. Mówi jednak o rzeczywistej masie całkowitej pojazdu. Jeśli samochód jest załadowany, to jego masa jest większa niż ta zapisana w dowodzie rejestracyjnym. Polskie prawo mówi o tym, że samochód holujący musi być cięższy od samochodu holowanego. Dlatego osobówka nie może holować samochodu dostawczego na sztywnym holu, ale odwrotnie nie będzie już problemu.

Innymi przepisami zawartymi w Kodeksie Drogowym są te mówiące o dopuszczalnej prędkości podczas holowania. Nie możesz przekroczyć 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem. Podczas holowania warto jednak dostosować prędkość do warunków drogowych, ponieważ poza terenem zabudowanym na wyboistej drodze, teoretycznie możesz jechać szybciej, ale może to grozić dodatkowymi kosztami, związanymi z naprawą samochodu holującego lub holowanego.

W przypadku holu sztywnego odległość między pojazdami nie może być krótsza niż 3 metry, a hol musi być widoczny. Oczywiście holowany pojazd musi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym i ma mieć włączone światła pozycyjne. Przepisy mówią również o tym, że nie wolno holować więcej niż jednego pojazdu jednocześnie, nie holuje się także samochodu z przyczepą. Jeśli Twój samochód spotka awaria na autostradzie, będziesz zmuszony wezwać lawetę, ponieważ autostrada to jedyna doga, na której holowanie jest zabronione.

Nie stosowanie się do tych przepisów może grozić mandatem w wysokości 250 zł, a źle oznaczony hol to dodatkowe 50 zł mandatu.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.