(fot. KAS)
Od 9 listopada załatwienie sprawy podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie skarbowym będzie możliwe jedynie po jej wcześniejszym umówieniu.
- Elektroniczna usługa, która umożliwi podatnikom umówienie wizyty w urzędzie skarbowym to ważny krok w programie „Klient w centrum uwagi KAS”. Dzięki usłudze zwiększymy komfort załatwiania spraw w urzędzie przy zapewnieniu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji - twierdzi Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.
Wizyty można umawiać już teraz na terminy od 9 listopada włącznie. Wizytę można umówić:
» Przez Internet - korzystając z elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub na stronie swojego urzędu skarbowego,
» Telefonicznie - numery telefonów podane są na stronie www urzędu skarbowego,
» W urzędzie - podczas osobistej wizyty w punkcie „Umawianie wizyt”, który znajduje się blisko wejścia.
Ważne: ze względu na sytuację epidemiczną do urzędu należy umawiać się tylko, jeśli jest to niezbędne, a wizytę należy zarezerwować przez Internet lub telefonicznie. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego czekania w kolejce a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie zachęca do dalszego korzystania z dotychczasowych zdalnych form załatwiania spraw w urzędach skarbowych. Oprócz infolinii Krajowej Informacji Skarbowej i możliwości załatwienia swoich spraw podatkowych przez strony podatki.gov.pl i biznes.gov.pl, dostępne są też specjalne numery telefonów w urzędach skarbowych. Można je znaleźć na stronach internetowych urzędów w zakładce Kontakt.
Usługa „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” została wprowadzona 26 października br. w 5 województwach, w tym w warmińsko-mazurskim. Pilotaż usługi przeprowadzono latem tego roku w urzędach skarbowych w województwach podlaskim i wielkopolskim. Z ankiet przeprowadzonych wśród podatników z województwa podlaskiego, wynika, że 77 proc. badanych uznało, że wcześniejsza rezerwacja wizyty poprawia sprawność załatwienia sprawy i zwiększa bezpieczeństwo. 72 proc. stwierdziło też, że elektroniczny formularz jest zrozumiały i czytelny.
W połowie listopada rozwiązanie to będzie funkcjonować w całym kraju.