W tym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie obchodzi swoje 30-lecie. W ciągu 30 lat funkcjonowania ośrodek dostosował swoją ofertę do zmieniających się potrzeb społecznych. Wdrażano nowe formy usług społecznych dla mieszkańców Olsztyna oraz wprowadzano w życie nowe zlecone do realizacji zadania.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie pomaga dzieciom i rodzinom, osobom starszym, z niepełnosprawnościami, bezdomnym, chorym oraz innym, które przeżywają różne sytuacje kryzysowe. Formy i metody wsparcia dostosowywane są do indywidualnych potrzeb i sytuacji konkretnej osoby lub rodziny.
-
Pomoc społeczna często kojarzy się z wypłatą zasiłków, a to tylko jedna z wielu form wsparcia - mówi Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor MOPS. -
Oprócz wsparcia finansowego prowadzi pracę socjalną, działania aktywizujące, poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne, prawne, grupy wsparcia i zabezpiecza dzieci pozbawione naturalnego środowiska poprzez wspieranie rodzicielstwa zastępczego. Pracownicy ośrodka dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem, prowadzą różne zajęcia, warsztaty i tworzą grupy wsparcia.MOPS Olsztyn wprowadził również asystenturę jako niezbędne narzędzie w pracy socjalnej. Rolą asystenta jest intensywna praca z osobą lub rodziną, bezpośrednie wsparcie w codziennym funkcjonowaniu oraz działania mające na celu wyjście z kryzysu.
Zmieniająca się sytuacja demograficzna i wzrastająca populacja osób starszych powoduje systematyczny wzrost zapotrzebowania na opiekę sprawowaną w miejscu zamieszkania jak również w ośrodkach wsparcia dziennego. Dlatego też w ostatnich latach usługi opiekuńcze oraz usługi realizowane w ośrodkach wsparcia stały się kluczową formą pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie. Podejmowane są różne działania na rzecz seniorów, aby zapewnić im jak najlepszą jakość życia, dbając jednocześnie o ich opiekunów rodzinnych.
-
Olsztyński MOPS systematycznie poszerza swoją działalność, podejmuje nowe inicjatywy, poszukując skutecznych sposobów rozwiązywania problemów społecznych, prowadzi niestandardowe działania - dodaje dyrektor Skaskiewicz. -
Pozyskuje również środki zewnętrzne na projekty, które pozwalają na włączenie nowych, dodatkowych form wsparcia. Współpracuje z wieloma instytucjami, organizacjami pozarządowymi, kościołami i lokalną społecznością.MOPS w bieżącym roku objął wsparciem 3 583 rodziny, w tym 5 132 osoby wymagające pomocy.
W związku z realizacją zadań zleconych, czyli 500+, dobry start, świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, stypendia szkole ośrodek wypłaca należne świadczenia około 38 619 rodzinom.