Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa miały bezpośredni wpływ na działalność instytucji kultury w naszym regionie. Przez ponad dwa miesiące Muzeum Michała Kajki w Ogródku i Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, jak również inne placówki na Warmii i Mazurach pozostawały zamknięte. Szansą dla prezentacji życia i twórczości dwóch poetów działających na Mazurach i dotarcia do wszystkich, którzy nie mogli fizycznie odwiedzić muzeów, stał się Internet.
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu i Muzeum Michała Kajki w Ogródku zainicjowały projekt „Poetycka wyprawa na Mazury”, którego celem było zaprezentowanie poezji Michała Kajki i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, szerokiemu gronu odbiorców w kraju. Jak również zaproponowanie turystom, wirtualnego zwiedzania obu placówek, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa. W ramach projektu udostępniono nagrania autorskich prezentacji utworów w wykonaniu najbardziej znanych polskich aktorów, między innymi: Andrzeja Seweryna, Piotra Machalicy, Andrzeja Mastalerza, Przemysława Sadowskiego, Wojciecha Malajkata i Jerzego Radziwiłowicza.
- Poezja jest najbardziej solistyczną, a przy tym kameralną dziedziną sztuki - mówi Wojciech Kass, dyrektor muzeum.
- Dlatego spełnia warunki kultury domowej. Warto zadać sobie pytanie, czy taka kultura, używająca tradycyjnych form przekazu i komunikacji jeszcze istnieje. Niemniej pora postępującej pandemii, pora jesieni sprzyja powrotowi do takiej kultury, a aktorskie wykonania wierszy zachęca.Drugim elementem projektu były wirtualne oprowadzania po muzeach, które prezentują nie tylko, historię działalności obu instytucji kultury, ale również współczesność. Muzeum Michała Kajki zaprosiło do zwiedzania on-line zarówno ekspozycji, jak również okolicy i miejsc związanych z życiem i twórczością poety z Ogródka: takich jak Skomack Wielki czy Klusy. Wszyscy, którzy odwiedzą stronę internetową michalkajka.pl w zakładce Wirtualne Muzeum mogą zobaczyć nie tylko filmy z poezją Michała Kajki, ale również dowiedzieć się więcej o Ogródku i jego historii.
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu opublikowało nagrania skoncentrowane wokół haseł: Topos - Etos - Legenda. Po obejrzeniu filmów można nie tylko lepiej zrozumieć postać Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który w Praniu spędził trzy lata swojego życia, ale poczuć niezwykłość Leśniczówki Pranie i jej teraźniejszość - jako jednego z ważniejszych ośrodków kulturalnych na Warmii i Mazurach.
- Realizacja projektu „Poetycka wyprawa na Mazury” to nie tylko zaproszenie wszystkich zainteresowanych poezją i Mazurami do przestrzeni wirtualnej, ale również forma promocji twórczości Michała Kajki i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - mówi Michał Misztal, kierownik Muzeum M. Kajki.
- Dzięki publikacji materiałów w sieci liczymy, że staną się one zachętą do poznawania bliżej utworów poetów związanych z Mazurami, ale również zainspirują do odwiedzin w Ogródku i Praniu.Wszystkie materiały filmowe zostały opublikowane na profilach muzeów w serwisach społecznościowych - YouTube i Facebook:
» Leśniczówka Pranie | Muzeum K. I. Gałczyńskiego» Muzeum Michała Kajki w OgródkuProjekt „Poetycka wyprawa na Mazury” sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Z D J Ę C I A