Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:44 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
Anna Puszcz | 2020-10-13 19:09 | Rozmiar tekstu: A A A
Jak zostać MICZYTAJEM?

Warsztaty czytania wrażeniowego z Małgorzatą Swędrowską zorganizowała Oranżeria Kultury

Olsztyn24
Warsztaty czytania wrażeniowego (fot. archiw. Oranżerii Kultury) | Więcej zdjęć »

Podczas warsztatów czytania wrażeniowego, Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim gościła Małgorzatę Swędrowską - wykładowczynię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, twórczynię koncepcji czytania wrażeniowego, trenerkę PSPiA KLANZA, animatorkę warsztatów literackich i spotkań z dziećmi, popularyzatorkę literatury dziecięcej. Odbyły się dwa spotkania warsztatowe „Miczytaj” i „Miczytaj - wszystko jest możliwe”, dedykowane nauczycielom przedszkoli, klas I - III i świetlicy, nauczycielom bibliotekarzom, animatorom kultury, terapeutom i instruktorom, a także rodzicom, babciom i dziadkom oraz wszystkim miłośnikom czytania dzieciom.

Kim jest tajemniczy MICZYTAJ? Czytającym - ale zaangażowanym całym sobą. Ponieważ dzieci chłoną świat wszystkimi zmysłami, poznają najbliższe otoczenie poprzez zabawę, mają ogromną potrzebę ruchu, konieczne jest nowe podejście do opowiadania, wiersza, piosenki czy lektury. Koncepcja czytania wrażeniowego jest sposobem na inicjowanie spotkań czytelniczych, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami. Czytanie wrażeniowe to jednak przede wszystkim budowanie więzi dorosłego czytacza, opowiadacza - MICZYTAJA z dzieckiem lub grupą dzieci.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak czytać wrażeniowo i na czym polega ta metoda pracy z dziećmi na zajęciach poświęconych literaturze. Uczestnicy - ćwicząc, spontanicznie weszli w rolę swoich podopiecznych - otwierali książkę za pomocą „hasła”, dopowiadali wybrane słowa oraz wyrażali siebie w mimice twarzy i gimnastyce całego ciała.

Gość Oranżerii Kultury wykorzystał swoje autorskie książki „Moja mama, mój tata”, „Moja babcia, mój dziadek”, a także książki z różnych wydawnictw, którymi posługuje się w swojej pracy, jak np. „Dzień na plaży” Bernarda Carvahlo czy „Świat w sekundzie” Isabel Minhos Martins. Na koniec spotkania uczestnicy zrobili też swoje książki, wykorzystując materiały z odzysku.
R E K L A M A
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Czytać każdy może w salonie i na dworze”, sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Spotkania objął patronatem Magazyn WARMING.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.