Muzealnicy z grunwaldzkiego muzeum od kilku lat starają się kończyć muzealny sezon doniosłym wydarzeniem naukowym. Te wydarzenia składają się na cykl konferencji naukowych zwanych mediewistycznymi (mediewistyka - dyscyplina historyczna zajmująca się różnymi zagadnieniami epoki średniowiecza - przyp. red.). Szósta już konferencja mediewistyczna, zorganizowana przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, odbyła się dzisiaj (7.10) w ostródzkim zamku.
- Cieszymy się, że w ogóle do tej konferencji doszło, bowiem sytuacja pandemiczna staje się coraz trudniejsza - mówi dr Szymon Drej, dyrektor grunwaldzkiego muzeum. - Cieszymy się więc, że możemy nie on-line, ale w rzeczywistości spotkać się, chociaż w warunkach reżimu sanitarnego. Uważam, że tego typu konferencje przenoszone do sieci trochę tracą sens.
W programie konferencji odbywającej się pod hasłem „Grunwald 610 lat tradycji”, znalazły się wystąpienia zaproszonych naukowców, jak i pracowników muzeum.
- Ta konferencja dotyczy tradycji grunwaldzkiej, dotyczy tego, co wydarzyło się po Grunwaldzie, dotyczy etosu grunwaldzkiego, dotyczy też i najnowszych badań archeologicznych, które mieliśmy w tym roku. O nich też będziemy mówić, dlatego, że jest to bardzo ważny element w kształtowaniu etosu i tradycji grunwaldzkiej - wyjaśnia dyrektor Drej.
R E K L A M A
Konferencję otworzył dyrektor Szymon Drej wygłaszając wykład zatytułowany „Etos grunwaldzki jako forma kształtowania się świadomości Polaków”. Potem działania dyplomatyczne stron polsko-krzyżackiego konfliktu wiosną i wczesnym latem 1410 roku omówił dr hab. Adam Szweda z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestnicy konferencji mogli też wysłuchać wykładu dra hab. Kazimierza Grążewskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, poświęconego wynikom ostatnich badań archeologicznych zamku w Kurzętniku, obok którego w 1410 roku przemieszczały się hufce polskie i krzyżackie w drodze pod Grunwald. Wykład zatytułowany „Bitwa grunwaldzka w starszych i nowszych koncepcjach interpretacyjnych” wygłosił dr hab. Krzysztof Kwiatkowski z UMK w Toruniu. Konferencję zakończyła przedstawiona przez Adama Góreckiego z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem informacja o tegorocznym, siódmym sezonie badań archeologicznych Pól Grunwaldzkich.
Przedstawione podczas dzisiejszej konferencji referaty i informacje zostaną opublikowane w „Studiach Grunwaldzkich” - roczniku wydawanym przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Wydawnictwo oczekiwane jest pod koniec tego roku.