(fot. mat. pras.)
Wiele osób zadaje sobie prawdopodobnie pytanie, czy fotowoltaika dla rolnika jest dobrym pomysłem. Różnego rodzaju rozwiązania dotyczące pozyskiwania energii elektrycznej dzięki odnawialnym źródłom energii okazują się być niezwykle atrakcyjne dla rolników. Korzyści, jakie przynoszą im panele fotowoltaiczne, mogą mieć różną formę. Przede wszystkim chodzi tu naturalnie o spore ograniczenie wydatków na prąd, których wielkość w świetnie prosperującym gospodarstwie rolnym, może być naprawdę ogromna. Z drugiej strony fotowoltaika to swego rodzaju pokusa, by zamiast uprawiać ziemię, zacząć produkować energię.
Na dobrą sprawę można zająć się „uprawą” prądu, zamiast uprawy ziemi. Jest to nijako powiązane z pewnymi zawirowaniami na rynku rolniczym lub trudnymi do przewidzenia czynnikami, takimi jak np. warunki pogodowe. To właśnie one w wielkim stopniu wpływają na uprawy pozytywnie bądź negatywnie. Susze, upały, ulewy mogą być zabójcze dla rolnika i jego upraw. „Uprawiając” energię elektryczną nie mamy ryzyka, że zmieniająca się pogoda sprawi, iż nasze panele nie dadzą sobie z nią rady. Ewentualne nadwyżki prądu można bez problemu przekazać do sieci i dzięki temu zostać prosumentem.
Czy fotowoltaika dla rolnika może być oszczędnością?Produkcja ekologicznej, zielonej energii, która pochodzi prosto z promieni słonecznych może w dość dużym stopniu ograniczyć koszty gospodarstwa rolnego związane z rachunkami za prąd. Jeśli wziąć pod uwagę sytuację, w której gospodarstwa rolne generują rachunki w wysokości od 5000 do nawet nie bagatela 20 000 tysięcy złotych, ciągłe szukanie oszczędności jest czymś absolutnie naturalnym, a nawet można się pokusić o stwierdzenie, że koniecznym. Ponadto warto pamiętać, że własna produkcja to nie tylko oszczędność, ale także całkowita niezależność energetyczna. Bliskość instalacji energetycznej będzie zapobiegać ewentualnym stratom energii, w skutek odległości od „zwykłych” źródeł prądu. Dzięki tym wszystkim kwestiom, inwestycja w instalację fotowoltaiczną staje się dla gospodarstw rolnych bardzo interesująca.
Fotowoltaika jako alternatywa dla uprawy ziemiPozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca to jak wspominaliśmy nie tylko oszczędności. Produkcja zielonej energii, wykorzystująca w tym celu odnawialne źródła energii, może z powodzeniem być alternatywą dla uprawy ziemi. Trzeba zaznaczyć, że niekoniecznie musi ją zastąpić całkowicie. Mogą się one nawzajem uzupełniać. Panele fotowoltaiczne można przecież montować na dachach, których w gospodarstwie rolnym jest zazwyczaj sporo. Można je zainstalować w miejscu nieużytków rolnych. Dzięki temu, nawet gdy panująca susza nie sprzyja uprawom i część produkcji rolnej ulega jakiemukolwiek zniszczeniu, możemy zrekompensować sobie straty właśnie np. oszczędnościami na rachunkach za energię.
Na jakie ulgi możemy liczyć, decydując że fotowoltaika dla rolnika jest dla nas?Jednym z podstawowych motorów napędowych fotowoltaiki jest Unia Europejska. Dzięki programom jakie oferuje, można finansować inwestycję w systemy fotowoltaiczne. Dodatkowo, polscy rolnicy mają możliwość skorzystania w różnego rodzaju ulg podatkowych, ułatwiających im podjęcie decyzji o instalacji w swoim gospodarstwie paneli fotowoltaicznych.
Więcej dowiecie się na:
https://ozeprojekt.pl/fotowoltaika-rolnicy