Od kilku dni w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce trwają intensywne prace budowlane. Placówka przystąpiła do realizacji kolejnej inwestycji współfinansowanej ze środków pomocy bezzwrotnej. Darczyńcami są trzy kraje EFTA: Norwegia, Islandia i Lichtenstein. Tym razem inwestycja będzie dotyczyła modernizacji infrastruktury szpitala w zakresie ochrony środowiska w ramach priorytetu ochrona środowiska, w tym środowiska ludzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji ilości substancji niebezpiecznych dla środowiska.
W grudniu ub. roku Szpital podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego pn.: „Kompleksowa termomodernizacja Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce”. Wartość projektu to prawie 3 miliony złotych, z czego 85% to dotacja EOG, pozostała część to dofinansowanie z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Inwestycja będzie realizowana w ciągu dwóch lat, przewidywany termin zakończenia to wrzesień 2009 r. Przewiduje ona wykonanie następujących prac:
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
- docieplenie ścian budynków,
- modernizacja instalacji elektrycznej,
- podwyższenie sprawności instalacji c.o. poprzez hermetyzację, czyszczenie, automatykę, modernizację kotłów i węzła cieplnego,
- modernizacja systemu wentylacji poprzez montaż central wentylacyjnych,
- instalacja pompy ciepła,
- instalacja komputerowej automatyki sterującej.
-
Szpital w Ameryce położony jest w strefie krajobrazu chronionego, na obrzeżach wielkiego kompleksu leśnego nieopodal jeziora Pasłęk. Niepowtarzalne walory lecznicze okolicznych lasów, potwierdzone badaniami naukowymi, odkryto już w ubiegłym wieku. Aby je zachować musimy zintensyfikować nasze działania, przede wszystkim w zakresie oszczędności zasobów energii, a co za tym idzie zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń - mówi dyrektor szpitala Roman Lewandowski.
- Głównym celem naszej inwestycji jest zmniejszenie energochłonności obiektów Szpitala, a tym samym obniżenie kosztów jego utrzymania. Obecnie najwięcej energii zużywamy na ogrzewanie budynków, ciepłą wodę użytkową i wentylację mechaniczną. Wprowadzone rozwiązania funkcjonalne pozwolą nam zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o 74%, emisja zanieczyszczeń do atmosfery zmniejszy się o 80%. Niewątpliwie wpłynie to na poprawę jakości powietrza w regionie, co odczują nie tylko leczone w naszej placówce dzieci (cierpiące zwłaszcza na schorzenia dróg oddechowych oraz różnego rodzaju alergie), ale również mieszkańcy oraz osoby wypoczywające w okolicy.Termomodernizacja to kolejny etap w procesie rozbudowy i unowocześnienia Szpitala w Ameryce pod kątem ochrony środowiska i zmniejszenia kosztów jego utrzymania. W ostatnich kilku latach przeprowadzono tu wiele inwestycji, których celem była ochrona środowiska naturalnego. Były to m.in.:
- budowa gazociągu z dwoma stacjami redukcyjnymi
- likwidacja kotłów parowo-wodnych opalanych węglem, w ich miejsce wybudowano dwa kotły na gaz ziemny,
- budowa nowoczesnej przepompowni ścieków wraz z kolektorem tłocznym odprowadzający ścieki do sieci kanalizacyjnej w miejsce przestarzałej i niesprawnej oczyszczalni ścieków,
- budowa instalacji solarnej.
Przypomnijmy, że o środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w zakresie ochrony środowiska starało się ponad 700 podmiotów, z czego tylko 60 otrzymało dofinansowanie. Wśród tych 60. znalazły się 3 szpitale, dwa z południa Polski i jeden z regionu Warmii i Mazur - Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce.