Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:18 28 września 2024 Imieniny: Marka, Wacława
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2020-10-05 14:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Bitewny tumult w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Koncerty poprowadzi dyrygent Tadeusz Wicherek | Więcej zdjęć »

Na ten tydzień Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie przygotowała dwa koncerty - oba są poświęcone bitwom napoleońskim, które wielcy mistrzowie odmalowali w muzyce. Wydarzenia uświetnią rekonstruktorzy z Grupy Historycznej „Guttstadt”.

W piątek (9.10) o godz. 19.00 w sali koncertowej filharmonii rozpocznie się koncert symfoniczny zatytułowany „Kiedy walczy Napoleon”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej poprowadzi dyrygent Tadeusz Wicherek.

W programie koncertu:

» Ludwig van Beethoven - Zwycięstwo Wellingtona op. 91 (Welingtons Sieg op. 91)
» Karol Kurpiński - Bitwa pod Możajskiem (Wielka symfonia bitwę wyobrażająca)
- Noc,
- Rozwidnienie się,
- Wschód słońca,
- Czytanie rozkazu dziennego,
- Marsz Wielki,
- Batalia,
- Marsz Wielki da capo
» Ludwig van Beethoven - muzyka do baletu Twory Prometeusza op. 43 (Die Geschöpfe des Prometheus Op. 43).
R E K L A M A
Pierwszy październikowy koncert odbędzie się w bojowym, wręcz heroicznym nastroju. Wysłuchamy trzech dzieł, które powstały dla upamiętnienia wojennych lub mitologicznych bohaterów. Dziś już kontekst militarny czy historyczny nie jest najistotniejszy w tej muzyce - możemy się nią cieszyć jako barwnym dźwiękowym freskiem dodającym energii w zmaganiach z codziennością. Usłyszymy dzieła kompozytorów współczesnych Napoleonowi, lecz darzących go skrajnymi uczuciami: nieprzychylny Ludwig van Beethoven upamiętnił porażkę korsykańskiego przywódcy pod Vitorią w 1813 r. swoim dziełem „Zwycięstwo Wellingtona” oraz upatrujący w nim szansy na odzyskanie przez Polskę niepodległości Karol Kurpiński, który pełny nadziei na wieść o zwycięstwie Napoleona i otwarciu drogi na Moskwę skomponował symfonię „Bitwa pod Możajskiem”. Oba utwory są przykładami muzyki ilustracyjnej.

W utworze „Zwycięstwo Wellingtona”, oprócz ścierających się armii (w oryginale w partyturze znajdowały się partie armat, dziś możliwe do odtworzenia dzięki elektronice) usłyszymy cytaty z melodii pieśni Rule, Brittania i God Save the King (Anglicy) oraz Malbrouk s’en va-t-en guerre (Francuzi).

Karol Kurpiński w ramach konwencji obowiązujących w tego rodzaju muzyce ilustracyjnej potrafił stworzyć niezwykle sugestywne obrazy dźwiękowe. Poszczególne części symfonii: Noc, Rozwidnienie się, Wschód słońca, Czytanie rozkazu dziennego, Marsz Wielki, Batalia, Marsz Wielki da capo przedstawiają różnorodne odgłosy bitwy, w której Polacy pokładali płomienne nadzieje. Jak wiadomo, wkrótce szanse zostały zaprzepaszczone, wielka armia napoleońska poniosła sromotną klęskę, ale ten moment radości i oczekiwania w Polsce na następne wielkie zwycięstwa także został przez Kurpińskiego utrwalony w jednym z pierwszych utworów ilustracyjnych w historii naszej muzyki. Po klęsce Napoleona Bitwa pod Możajskiem była nadal wykonywana, ale już pod zmienionym tytułem: Wielka Symfonia Bitwę Wyobrażająca.

Twory Prometeusza to muzyka baletowa napisana przez Beethovena do scenariusza i choreografii włoskiego baletmistrza Salvatore Vigano dla cesarzowej Marii Teresy. Vigano nazwał swoje dzieło baletem „heroiczno-alegorycznym”, a scenariusz oparł na greckim micie. Tytułowe „twory” to ludzie, stworzeni na nowo przez tytana Prometeusza po straszliwych walkach bogów. Wstęp, nazwany też Burzą („La Tempesta”), ilustruje zstąpienie Prometeusza z Olimpu z wykradzionym bogom ogniem. Muzyka tu jest także iście malownicza: dwa potężne akordy w kolejnej części imitują dźwięk tchnienia życia w martwych jeszcze ludzi. W sposób alegoryczny przedstawionych zostało pięć różnych rodzajów emocji, które ludzie otrzymują od muz i samego Apolla: radość, powaga, bojowość, smutek i pastoralność, sielskość. W następnych częściach pojawiają się także muzyczne portrety kobiety, mężczyzny oraz Dionizosa. Dzięki użyciu instrumentów solowych takich jak harfa czy bassethorn, kompozytor bardzo wyraźnie kontrastuje wszystkie postaci.

Więcej informacji na stronie: https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/kiedy-walczy-napoleon/
Bilety w cenie 40 zł normalny, 3- ulgowy do nabycia w kasie filharmonii oraz na stronie www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Drugi z zaplanowanych na ten tydzień koncertów zatytułowany „Odgłosy bitwy” i odbędzie się w cyklu koncertów rodzinnych. Początek koncertu w niedzielę (11.10) o godz. 11:00.

Wymienionych wyżej wykonawców - dyrygenta Tadeusza wicherka i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wesprze Magdalena Tokajuk, która poprowadzi koncert.

W programie koncertu:

» Ludwig van Beethoven - Zwycięstwo Wellingtona op. 91 (Welingtons Sieg op. 91)
» Karol Kurpiński - Bitwa pod Możajskiem (Wielka symfonia bitwę wyobrażająca)
- Noc,
- Rozwidnienie się,
- Wschód słońca,
- Czytanie rozkazu dziennego,
- Marsz Wielki,
- Batalia,

- Marsz Wielki da capo.

Dzieci wraz z rodzicami będą miały okazję usłyszeć dzieła wielkich kompozytorów niezwykle ilustrujące dawne bitwy. Wystrzał armat, tętent kopyt, sygnały rogu i trąbek, marszowy werbel - to tylko przykładowe odgłosy bitwy napoleońskiej będące propozycją najbliższego koncertu rodzinnego w filharmonii. Okraszony barwną opowieścią maestro Tadeusza Wicherka i moderacjami dziecięcymi prowadzącej Magdaleny Tokajuk, w przystępnej formie dostosowanej do dzieci zostanie zaprezentowany odległy już, lecz nadal fascynujący świat bitew napoleońskich. Wydarzenie uświetnią rekonstruktorzy z Grupy Historycznej „Guttstadt”.

Więcej informacji na stronie: https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/kiedy-walczy-napoleon/

Bilety w cenie 30 zł normalny, 22 - ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.