Wsypywanie pokarmu bezpośrednio do akwarium odeszło do lamusa, gdyż ten sposób jest mało efektywny - zostawia dużo zanieczyszczeń, co sprawia, że częściej musimy podmieniać wodę i czyścić dno zbiornika. Na rynku pojawiły się bardziej funkcjonalne rozwiązania, które pozwalają na dostarczenie zwierzętom pokarmu bez zanieczyszczania nim wody.
Rodzaje karmników
Karmniki możemy podzielić na te manualne i automatyczne. Manualne są dosyć popularne ze względu na prostą budowę, skuteczność i niską cenę. Takie karmniki występują w formie okręgów, a zbudowane są z tworzywa sztucznego. Umieszcza się je na tafli wody bądź mocuje do ściany akwarium. Tego typu karmniki umożliwiają zwierzętom swobodne pobieranie pokarmu bez obaw, że zaśmiecone zostanie dno akwarium.
Z kolei
karmniki automatyczne odznaczają się wbudowanym systemem elektronicznym, który może kontrolować porę wydawania pokarmu, jego ilość i częstotliwość w ciągu doby. Takie karmniki znajdziemy w różnych odsłonach. Możemy zaprogramować je tak, że będą wydawały rybkom pokarm o określonych godzinach. Część z tych urządzeń wyposażona jest także w specjalny wiatraczek, który utrzymuje pokarm w komorach o niskiej wilgotności powietrza, przez co karma nie psuje się przez dłuższy upływ czasu.
Gdzie sprawdzą się karmniki automatyczne
Nie każde akwarium wymaga karmnika automatycznego, jednak jest to z pewnością większa wygoda dla nas. Nie musimy codziennie pamiętać o karmieniu zwierząt, a dodatkowo możemy spokojnie zaplanować wakacje i dłuższe wycieczki bez obaw, że nasze rybki zostaną bez pokarmu. Takie rozwiązania są również szeroko wykorzystywane w biurach, gdzie opieką nad akwarium zajmuje się często podmiot zewnętrzny. Karmniki automatyczne, choć droższe, dają właścicielom akwarium nieco więcej swobody, ułatwiają opiekę nad zbiornikiem, pozwalają na uzyskanie dużej precyzji co do ilości pokarmu i konkretnej godziny jego podawania.
Ile kosztują karmniki do akwarium?
Karmniki manualne znajdziemy w cenach od 10 złotych. Za te automatyczne, w zależności od modelu i marki możemy zapłacić od 50 do nawet 200 złotych. Wiele z tych droższych modeli w pełni przejmuje za nas kontrolę nad wydawaniem rybkom pokarmu, tak że nie musimy się martwić, gdy posiadamy zapominalską naturę lub dużo podróżujemy.
Z D J Ę C I A