Junaki, Urale, M-72, Zundappy, Harley-Davidsony, WFM, WSK, to tylko niektóre z marek blisko 150. motocykli, jakie dzisiaj pojawiły się na rynku Starego Miasta. Motocykle wyprodukowane przed 1984 rokiem biorą udział w odbywającym się w Olsztynie i okolicach XXXII Roto Rajdzie. Organizatorem rajdu jest Klub Motocykli Weteranów ROTOR z Olsztyna.
- To największa w kraju impreza motocykli zabytkowych - mówi Adam Lipka, komandor zlotu. - Nasz rajd jest też eliminacją Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.
W rajdzie uczestniczą jedynie osoby posiadające motocykle i motorowery starsze niż 25-letnie, o wysokim stopniu oryginalności. Najstarszy motocykl przyjechał z Torunia. Jest nim wyprodukowany w 1919 roku ramowy Harley-Davidson.
W ramach rajdu uczestnicy przejadą ok. 120 kilometrów bocznymi drogami. Na trasie rajdu przewidziano próby sprawnościowe, ale również testy z wiedzy historycznej. W rajdzie nie jest oceniany wiek motocykla, a jedynie umiejętności motocyklistów. Inaczej jest w eliminacjach do Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, gdzie wiek motocykla ma duże znaczenie.
R E K L A M A
- Im starszy motocykl tym mniej otrzymuje punktów karnych - wyjaśnia Adam Lipka. - Wiek motocykli punktujemy od 1900 roku. Motocykl wyprodukowany w tamtym roku miałby 0 punktów karnych.
Na rynku Starego Miasta odbyła się nie tylko ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem publiczności prezentacja motocykli, ale również próba sprawnościowa. Potem uczestnicy rajdu przejechali paradą ulicami Olsztyna do Zalesia k/Barczewa, gdzie znajduje się baza rajdu.
- Cieszymy się, że do Olsztyna przyjechało tak dużo zabytkowych motocykli - powiedział Adam Lipka. - To niespotykane w Polsce skupisko takich pojazdów. Dla porównania powiem, że w II eliminacji Mistrzostw Polski Motocykli Zabytkowych uczestniczyło tylko 30 motocykli.