W niedzielę (13.09) pogoda dopisała, a sołectwa pokazały to, co mają najlepsze na Dożynkach Gminnych w Biskupcu.
Tradycyjnie dożynki zainaugurowała msza święta odprawiona w południe w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, w czasie której dziękowano za plony i święcono chleby. Po nabożeństwie, około godziny 13., nastąpiło oficjalne rozpoczęcie dożynek w Amfiteatrze Miejskim.
Prowadzący uroczystość Bilguun Ariunbaatar zaprosił na scenę burmistrza Biskupca Kamila Kozłowskiego, na ręce którego starości dożynek - Magdalena i Radosław Kozyrscy z Borek Wielkich - przekazali chleb wypieczony z tegorocznej mąki. Za nimi na scenę weszli przedstawiciele poszczególnych sołectw: Borki Wielkie, Czerwonka, Kobułty, Najdymowo, Węgój, Stryjewo oraz Rudziska, którzy przynieśli ze sobą chleby i wieńce dożynkowe.
-
Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury. Dziękuję za ten chleb i waszą ciężką, codzienną pracę. Dziś życzę wam wszystkim, waszym rodzinom i najbliższym zdrowia oraz dobrej pogody dla waszych upraw - powiedział burmistrz Kozłowski.
Następnie głos zabrali przybyli goście: posłanka na Sejm RP Urszula Pasławska, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Sarnowski oraz Henryk Żuchowski - dyrektor KRUS Olsztyn.
Wręczono także specjalne podziękowania i statuetki wyróżnionym w tym roku rolnikom: Halinie i Andrzejowi Prusikom, Emilii i Robertowi Kwasom, Lidii i Józefowi Taube, Danucie i Benedyktowi Piotrowskim, Iwonie i Grzegorzowi Antkiewiczom, Bogumile i Wiesławowi, Elwirze i Waldemarowi Kudan. Wśród wyróżnionych znaleźli się także Krystyna i Dariusz Kokoszka, Bogumiła i Roman Kazimierscy oraz Paweł Olszewski, którzy niestety nie mogli pojawić się na uroczystości.
Na terenie amfiteatru na wszystkich przybyłych czekały pięknie udekorowane stoiska z domowymi i wiejskimi specjałami. W czasie, kiedy jedni przechadzali się między nimi, próbując najlepszych wyrobów przygotowanych przez każde z sołectw, drudzy, na widowni przy scenie, mogli podziwiać występy zaproszonych zespołów ludowych: Węgojskiej Strużki, Ewy i Leszka oraz Warmińskiej Kuźni z Czerwonki. Na scenie usłyszeliśmy także zdolną młodzież ze Studia Wokalnego „Sukces” i zespół Full Serwis. Swój muzyczny program artystyczny zaprezentował także Bilguun Ariunbaatar.
W trakcie imprezy działał Piknik Zbożowy finansowany przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. W jego programie była m.in. bezpłatna degustacja produktów oraz potraw powstałych z przetworzonego ziarna polskich zbóż, a także konkursy z nagrodami dla dorosłych i dzieci.
Dożynki to także tradycyjne konkursy na dożynkowe stoisko, chleb i wieniec. W tym roku najciekawsze stoisko przygotowało sołectwo Rudziska, miejsce drugie należało do Stryjewa, a trzecie do Węgoja. Najładniejszy wieniec upleciono w Najdymowie, następne w Kobułtach i Stryjewie. Najpiękniejszy i najsmaczniejszy chleb upieczono w Czerwonce, na miejscu drugim był chleb z Borek Wielkich, a na trzecim z Kobułt.
Każde sołectwo zyskało nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez organizatorów oraz sponsorów dożynek. Byli nimi: Burmistrz Biskupca, Egger Biskupiec Sp. z o.o., Zakłady Mięsne „Warmia”, AgroXL - Ciągniki i maszyny rolnicze, Telmex Sp. z o.o. Zakład MMI Sleeping w Biskupcu, „Sowul & Sowul” Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Szczytnie oddział w Biskupcu, Neotherm Sp. z o.o. Sp. kom., Usługi Budowlano-Instalacyjne Piotr Pachucki, Auto Technika S.C. Ferdynand i Małgorzata Pietkiewicz, Piekarnia Warmińska, Gwoździk S.C., Skrajnowski J. Zakład poligraficzno usługowo-handlowy, Arbet Investment Group Sp. z o.o., P.P.H.U. „Wielemix” Państwo Wierzchniccy.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :