To już 35 lat minęło od śmierci wybitnego olsztyńskiego pisarza i dziennikarza Henryka Panasa. Z tej okazji przedstawiciele regionalnych organizacji twórczych zapalili dzisiaj (11.09) znicze na grobie Mistrza.
Data 11 września kojarzy się dzisiaj przede wszystkim z atakiem terrorystycznym na World Trade Center w 2001 roku. Ale wcześniej, 11 września 1985 roku zmarł znany nie tylko w regionie pisarz i redaktor pisma „Warmia i Mazury” Henryk Panas. Autor powieści regionalnych, w tym o trudnej powojennej integracji ludności na terenach byłych Prus Wschodnich. A przede wszystkim twórca słynnego, tłumaczonego na osiem języków obcych apokryfu „Według Judasza”. W Olsztynie jest patronem ulicy na Jarotach, niedawno ukazała się jego biografia „Parnas według Panasa”. Natomiast od tego roku przyznawana jest Nagroda im. Henryka Panasa, ustanowiona przed olsztyńskie oddziały Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Literatów Polskich.
W pierwszej edycji Kapituła Nagrody Panasa przyznała ją Krzysztofowi Daukszewiczowi (o czym informowaliśmy osobno). Ten znany satyryk, poeta, pieśniarz i dziennikarz otrzymał ją za całokształt twórczości oraz wierność własnym przekonaniom, a także za ścisłe związki z regionem, z którego pochodzi. Ogłoszenie nazwiska laureata nastąpiło 11 września, ale wręczenie statuetki - ze względu na pandemię - przesunięto na 4 stycznia przyszłego roku, dzień urodzin pisarza, co zależy od rozwoju epidemii koronawirusa. Nagroda im. Henryka Panasa objęta jest patronatem honorowym marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina.
Grób pisarza przy ul. Poprzecznej w tym szczególnym dniu odwiedzili: Marek Książek, przewodniczący oddziału SDRP, Janusz Soroka - SSK „Pojezierze” (obaj to autorzy biografii Panasa), Andrzej Cieślak - prezes oddziału ZLP i Jacek Panas - syn pisarza. Wspominali oni Mistrza i jego istotny wpływ na kulturę Warmii i Mazur. Tę skromną ceremonię okazjonalnie sfilmowała ekipa Telewizji Olsztyn.;
Z D J Ę C I A