W piątek (11.09) zainaugurowano w Orzyszu Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach - największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny oraz najważniejsze święto zabytków kultury europejskiej zainicjowany przez Radę Europy i Unię Europejską.
Głównym celem przedsięwzięcia jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej i propagowanie dialogu międzykulturowego. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, także Polska, która włączyła się do niego w 1993 roku.
Tegoroczne hasło przewodnie Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi „Moja Droga”. Jest to hasło wieloznaczne, ponieważ odnosi się nie tylko do trasy, jaką człowiek przebywa w czasie lub przestrzeni, ale jest także określeniem ukochanej przez nas osoby.
W ramach EDD koordynowanych w naszym kraju przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, zaś w regionie przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, organizowane są wydarzenia kulturalne. W tym roku zaplanowano ich aż 621, w tym 19 na Warmii i Mazurach ( więcej pod adresem https://edd.nid.pl/wydarzenia/).
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie włączyła się do programu, udostępniając w dniach 12-19 września na profilu facebookowym https://www.facebook.com/WBPOlsztyn oraz na stronie internetowej biblioteki www.wbp.olsztyn.pl :
» „W drodze na Warmię i Mazury” - bibliografię opartą na wspomnieniach mieszkańców Warmii i Mazur nt. drogi, jaką przebyli, by znaleźć się właśnie na tym terenie (do pobrania w postaci pliku .pdf)
» „Walizka osadnika” - interaktywną zabawę on-line, w której możemy zobaczyć, co zabierali ze sobą ludzie w wędrówce do nowych miejsc
» „Zodiak Warmiński” - internetową lub/i realną grę memory prezentującą warmińskie miasta
» „Dom” - wystawę on-line Weroniki Tadaj-Królikiewicz przedstawiającą rysunkowe portrety przodków mieszkańców Warmii.
-
Po raz kolejny już bierzemy udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa -
tym razem nietypowo, ponieważ w formie działań on-line - mówi Iwona Bolińska-Walendzik z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. -
Temat tegorocznej edycji programu jest ważny dla naszego regionu, ponieważ większość z nas skądś tutaj przybyła, na przykład w wyniku przesiedleń. Stąd nasz pomysł, aby tegoroczne hasło przewodnie ująć jako przedstawienie drogi mieszkańców na te ziemie.Z materiałami przygotowanymi przez WBP można będzie się zapoznać także po zakończeniu EDD. Zostaną zachowane na stronie internetowej biblioteki.