Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:57 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Działalność polityczna
waclawbr | 2020-08-31 17:27 | Rozmiar tekstu: A A A
Z konferencji prasowej działaczy Platformy Obywatelskiej

Chcemy, żeby było bezpiecznie

Olsztyn24
Konferencja prasowa działaczy Platformy Obywatelskiej | Więcej zdjęć »

Jutro początek nowego roku szkolnego 2020/2021. Będzie to rok szczególny, bowiem nie tylko jego początkowemu okresowi towarzyszyć będzie widmo pandemii koronawirusa. Do ostatniej chwili przed otwarciem szkół i przedszkoli czynione są starania, żeby ten szczególny rok szkolny rozpoczął się bezpiecznie, nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale dla nas wszystkich. Tym sprawom poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa olsztyńskich działaczy Platformy Obywatelskiej: posłanki Anny Wasilewskiej, posła Janusza Cichonia i zastępcy prezydenta Olsztyna Ewy Kaliszuk.

- Dzieci się cieszą, że wrócą do szkoły, rodzice są zaniepokojeni, samorządowcy chyba jeszcze bardziej, nauczyciele się boją. Tak ogólnie - to chyba panuje chaos - powiedziała Anna Wasilewska, otwierając konferencję. - 1 września, już jutro, zobaczymy co przyniesie życie.

Posłanka poinformowała dziennikarzy, iż w poprzednim tygodniu Koalicja Obywatelska (KO) przeprowadziła w Sejmie dwudniowe konsultacje społeczne. Zgodnie z decyzją marszałek Sejmu, każdego dnia w konsultacjach mogło wziąć udział jedynie 10 osób z zewnątrz. Z zaproszenia posłów KO skorzystali samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie. Wynikiem rozmów były rekomendacje, które zostały przekazane na ręce ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Wśród tych rekomendacji dla rządu znalazły się m.in.

» wprowadzenie mieszanego (hybrydowego) systemu lekcyjnego, czyli łączenie zajęć w szkołach i zajęć on-line, a decyzje w tych sprawach powinni podejmować dyrektorzy szkół,
R E K L A M A
» powinny być wycofane kary dla rodziców, których dzieci nie będą uczęszczały na stacjonarne zajęcia szkolne,

» rząd powinien sfinansować zakup dla dużych szkół bramek do pomiaru temperatury osób wchodzących do budynków szkolnych, szkoły małe powinny być natomiast wyposażone w termometry,

» powinien być wprowadzony obowiązek noszenia przez uczniów maseczek w przestrzeniach wspólnych,

» klasy powinny być podzielona na kilkuosobowe,

» pracownicy szkół powinni być bezpłatnie poddawani testom na koronawirusa oraz szczepieniom przeciwko grypie, a także powinny być wyposażeni w środki ochrony osobistej.

- Uważamy, że najpierw powinniśmy zapobiegać, a dopiero potem leczyć - powiedziała posłanka Wasilewska. - Zobaczymy jakie będą dalsze decyzje ministerstwa, bo na razie na te rekomendacje żadnej odpowiedzi nie otrzymaliśmy - dodała.

O przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego w miejskich placówkach oświatowych opowiedziała wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk. Poinformowała ona, iż podczas przeprowadzonej 21 sierpnia narady z dyrektorami placówek oświatowych, pytano dyrektorów o przygotowanie prowadzonych przez nich szkół do rozpoczęcia nauki w systemie mieszanym, nazywanym oficjalnie „modelem B”.

- Wszyscy dyrektorzy byli przygotowani na taką ewentualność - powiedziała pani wiceprezydent. - Jednakże z uwagi na fakt, że w strefie zielonej, w której znajduje się Olsztyn, nie ma takiej możliwości, więc decyzja mogła być tylko jedna - 1 września wszystkie dzieci wracają do szkół i przedszkoli w systemie tradycyjnym. Na dzisiaj każdy dyrektor jest przygotowany na rozpoczęcie roku szkolnego na tyle, na ile umożliwia mu to chociażby specyfika obiektu w jakim znajduje się szkoła czy przedszkole.

Ewa Kaliszuk odniosła się również do możliwych do zastosowania środków zapobiegających ewentualnemu rozprzestrzenianiu się pandemii w olsztyńskich szkołach, w tym do noszenia maseczek i pomiaru temperatury.

- Nie mamy narzędzi prawnych, aby egzekwować noszenie maseczek, będziemy jednak rekomendować ich noszenie. W niektórych placówkach będzie mierzona temperatura uczniów wchodzących do budynków, ale przepisy prawa zobowiązują nas do uzyskania zgody rodziców na takie pomiary, co będzie niezmiernie trudne. Pomiary temperatury mogą jednak spowodować ogromne kolejki uczniów przed wejściami do szkoły, co pokazały chociażby egzaminy maturalne. Chcieliśmy do pomocy przy pomiarach temperatury zaangażować żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, ale nasza prośba nie została zaakceptowana. Maseczki podobno otrzymamy, do poszczególnych jednostek będę je rozwozili strażacy. Dla nauczycieli miasto zakupi przyłbice. Gdzie to jest możliwe dyrektorzy szkół organizują różne godziny rozpoczęcia lekcji - mówiła wiceprezydent Kaliszuk.

- Ta sytuacja dla nas wszystkich jest bardzo stresująca, ale bądźmy realistami. Przy tak dużej liczbie osób w szkołach nie możemy dzisiaj powiedzieć jasno, że wszyscy możemy się czuć bezpiecznie. Nie odważyłabym się powiedzieć, że pełne bezpieczeństwo mamy zapewnione. Obawiam się, że skutki takiego gremialnego wejścia w jednym dniu wszystkich do szkół mogą być dla nas przykre - podsumowała Ewa Kaliszuk.

Poseł Janusz Cichoń, w Sejmie m.in. zastępca przewodniczącego komisji finansów publicznych, odniósł się do kwestii związanych z finansowaniem niezbędnych działań szkół w okresie pandemii koronawirusa.

- Wszyscy wiemy, że subwencja oświatowa nie zapewnia pokrycia pełnych kosztów już dzisiaj - powiedział poseł. - Natomiast na te działania, które są niezbędne - na maseczki, termometry, zwiększone nakłady pracy nauczycieli - na to wszystko powinny się znaleźć pieniądze. Przypomnijmy, że zapewnienie edukacji to konstytucyjny obowiązek państwa. Państwo powinno się w tym momencie obudzić. Rząd PiS, który planuje zwiększenie tegorocznego deficytu o 109 mld złotych, w tych pieniądzach powinien znaleźć środki na dofinansowanie działań profilaktycznych w szkołach. W projekcie nowelizacji budżetu nie ma jednak tych środków, nie ma korekty subwencji oświatowej. Apelujemy, żeby rząd PiS w tej kwestii się zreflektował. Będziemy wnioskowali o utworzenie rezerwy na ten cel i uruchomienia bezpośredniego finansowania działań związanych z zabezpieczeniem naszych szkół, dzieci, nauczycieli, ale tak naprawdę nas wszystkich. W naszym interesie jest uruchomienie jak najdalej idących działań zabezpieczających przed rozszerzaniem się pandemii.

- To, że my zajmujemy się teraz sprawami oświaty, to nie jest nasz atak na rząd, tylko chcielibyśmy naprawdę pomóc nauczycielom, rodzicom, samorządowcom, włączyć takie rozsądne myślenie. Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby było bezpiecznie, żeby zakażeń było jak najmniej - podsumowała posłanka Wasilewska.

Więcej o dzisiejszej konferencji prasowej w naszej wideo relacji z wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa olsztyńskich działaczy Platformy Obywatelskiej [31.08.2020]
31-08-2020
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.