Piętnaście komputerów przenośnych trafiło do podopiecznych rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka prowadzonych przez Powiat Olsztyński. Zakup sprzętu umożliwiła darowizna przekazana przez międzynarodową firmę EY.
Tuż po ogłoszonym w kraju stanie epidemicznym pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie skontaktowali się telefonicznie ze wszystkimi 144 rodzinami zastępczymi, w których wychowuje się 304 dzieci z pytaniem o ich stan zdrowia, posiadane środki ochrony osobistej oraz o to, jak radzą sobie z zakazem przemieszczania się czy nauką zdalną wychowanków. Ponad 30 rodzin zastępczych zgłosiło chęć posiadania komputera lub laptopa, połowa z nich, jak się okazało, w ogóle nie miała w domu sprzętu komputerowego. PCPR w Olsztynie rozpoczęło więc poszukiwania dodatkowych możliwości ich wsparcia.
-
W kwietniu wystąpiliśmy do około 30 firm i fundacji na terenie całej Polski z zapytaniem, czy mogłyby wspomóc naszych wychowanków pieczy zastępczej w postaci darowizny sprzętu komputerowego. Na nasz apel odpowiedziała Fundacja EY. Dzięki temu na początku lipca podpisaliśmy umowę darowizny kwoty w wysokości 43 tys. zł, dzięki której kupiliśmy 15 notebooków marki Lenovo wraz z torbami oraz 15 myszy optycznych - opowiada Aneta Markowska z PCPR w Olsztynie.
- Fundacja EY kompleksowo wspiera rozwój oraz edukację dzieci i młodzieży w rodzinach zastępczych, zwiększając ich szanse na dobrą przyszłość oraz pomaga opiekunom zastępczym w ich codziennej pracy - podkreśla Renata Hayder, prezes Fundacji EY. - Dlatego bez wahania zdecydowaliśmy się na wsparcie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie. Wierzymy, że dokładając tę naszą skromną finansową cegiełkę na rzecz walki ze społecznymi skutkami epidemii, umożliwiamy dzieciom naukę, która jest kluczem do ich przyszłości.
W środę (19.08) starosta olsztyński Andrzej Abako spotkał się z przedstawicielami rodzinnej pieczy zastępczej i przekazał im komputery. 12 zestawów trafiło do rodzin zastępczych, które nie posiadały w domu takiego sprzętu, a 3 do rodzinnych domów dziecka z największą liczbą dzieci w wieku szkolnym.
-
COVID-19 wywrócił do góry nogami nie tylko gospodarkę, ale też codzienność Polaków, w tym uczniów, którzy musieli się przystosować do nauki zdalnej. Bez sprzętu elektronicznego to w zasadzie niemożliwe, dlatego się cieszę, że podopieczni realizowanej przez nas pieczy zastępczej mogą liczyć na sprawne i skuteczne działania PCPR-u. Jestem też wdzięczny fundatorowi, który wykazał się otwartym sercem, zrozumieniem i przekazał środki na wsparcie naszych wychowanków. Mam nadzieję, że komputery będą dzieciom dobrze służyły - powiedział starosta podczas przekazywania sprzętu rodzinom zastępczym.
Z D J Ę C I A