Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:06 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
inf. pras. | 2020-08-04 12:48 | Rozmiar tekstu: A A A

W Ogródku podsumowano 16. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki

Olsztyn24
Gala XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki (fot. Krzysztof Roszko/DK Orzysz) | Więcej zdjęć »

Po raz kolejny Muzeum Michała Kajki w Ogródku gościło poetów z całego kraju i miłośników współczesnej polskiej liryki podczas gali XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. Wydarzenie współorganizują Muzeum Michała Kajki w Ogródku, wspólnie z Domem Kultury w Orzyszu.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki to już tradycja. Do konkursu zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, stworzonych przez autorów z całej Polski. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury. Jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego obradujące w składzie: przewodniczący - prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski oraz członkowie - Zbigniew Fałtynowicz i Marek Zagańczyk, po zapoznaniu się z 248 zestawami wierszy postanowiło nie przyznawać I nagrody. II nagroda trafiła do Martyny Pankiewicz-Piotrowskiej z Wrocławia, a III - do Aleksandry Onopiuk z Nowych Litewnik.

Ponadto jury postanowiło uhonorować:

» I wyróżnieniem - Grzegorza Baczewskiego z Warszawy,
» II wyróżnieniem - Aleksandrę Jokiel z Bralina,
» III wyróżnieniem - Aglaję Janczak z Warszawy.
R E K L A M A
Uwagę jurorów zwróciły również utwory tematycznie związane z życiem i twórczością patrona konkursu, Michała Kajki. Chodzi o wiersz pt. „Ćwiczenia z pamięci” ułożony przez Zofię Piłasiewicz z Augustowa, a także o tryptyk Z cyklu „Pamięć” autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak z Piwnicznej-Zdrój.

- To już 16 lat autorzy z całej Polski dzielą się swoją twórczością i poddają się ocenie jury, w konkursie tak bardzo związanym z naszym regionem - zaznacza Joanna Kamieniecka, dyrektor Domu Kultury w Orzyszu. - Mazury to kraina poetów i twórców ludowych, która do dziś jest natchnieniem dla wielu artystów. Tym bardziej warto docenić to niezwykłe promieniowanie z Ogródka i Orzysza, które zachęca do przesyłanie wierszy na nasz coroczny konkurs.

Wiersze laureatów zaprezentował aktor teatralny i filmowy - Piotr Machalica, który utworem Michała Kajki „Słyń piosenko” rozpoczął tegoroczną galę. Nagrody wręczyli patroni konkursu: starosta piski - Andrzej Nowicki i - w imieniu burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego - zastępczyni burmistrza Beata Jażdżewska. Werdykt ogłosił przewodniczący jury tegorocznej edycji Konkursu - prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia był koncert Bogusława Trupacza, który zaprezentował utwory z płyty „Mazurski Mikroświat”, inspirowanej poezją Michała Kajki. W Ogródku gościli również pozostali muzycy, którzy uczestniczyli w tym projekcie - Witold Janiak, Piotr Kolasa, Lucjan Wesołowski, Piotr Przybył i Ireneusz Walczak.

- Cieszy nas, że nadal osoba Michała Kajki przyciąga i inspiruje - podkreśla Michał Misztal, kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku. - Dlatego nasza determinacja, aby mimo trudności jaki stanowi epidemia koronawirusa, zorganizować tegoroczną edycję naszego konkursu.

Do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy. W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Fałtynowicz. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in.: Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz.

Wybór nagrodzonych wierszy opublikuje patronujący konkursowi Dwumiesięcznik Literacki „Topos”. Patronami konkursu są: starosta piski - Andrzej Nowicki, burmistrz Orzysza - Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS i Gazeta Olsztyńska. Tegoroczna edycja wydarzenia finansowana była ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz z pomocą finansową samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.