Zamek w Lidzbarku Warmińskim, oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zaprasza w sobotę (1.08) o godzinach 11.00, 15.00 i 19.00 na pokazy pełnometrażowego filmu w technologii wirtualnej rzeczywistości „Sztynort 1935”.
Pałac w Sztynorcie - majątku rodziny von Esti, wywodzącej się po części ze staropruskiego rodu Esti - znajduje się w środku Prus Wschodnich - terenu, o którego junkierskich elitach mówiło się, że poprzez kontrolę Prus kontrolują całe Niemcy. Zimnego i wilgotnego wieczoru 3 września 1935, około dwa tygodnie przed spodziewanym ogłoszeniem Ustaw Norymberskich, odbywa się tu „Wieczór muzyki, poezji i filozofii”, wydarzenie organizowane rokrocznie przez właścicieli majątku - aktualnie przez jego spadkobiercę, 50-letniego Ernsta, ożenionego i mającego dwie córki z pochodzącą z rodziny żydowskich handlarzy Anną.
W pałacu panuje atmosfera poufałości - zgromadzeni goście są w większości ze sobą skoligaceni, różnią ich natomiast poglądy: w większości konserwatywne, nie brak jednak także skrajnych postaw. Ernst proponuje, by tematem wieczoru było pytanie, czy wskutek uchwalenia Ustaw Norymberskich w Niemczech przyjdzie na świat nadczłowiek. Zagadnienie czystości rasowej na różne sposoby dotyka życia osobistego każdej z postaci.
Tekst, reżyseria: Jakub Maiński
Zdjęcia: Grzegorz Wełnicki
Występują: Oskar Hamerski, Paul Boche, Maja Luxenberg, Thorsten Münchow, Mikołaj Osiński, Julian Mere, Katarzyna Węglicka, Wiktoria Tarnowska i Lena Darska.
Film trwa 76 minut, oglądany będzie na okularach do wirtualnej rzeczywistości. W związku z COVID-19 okulary są dezynfekowane oraz ozonowane. Miejsce seansu zaplanowano na parcham/pas zieleni przed zamkiem, w razie niepogody natomiast w sali Kopernik Hotelu Krasicki.
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc tel: 89 767 21 11, lub lidzbark@muzeum.olsztyn.pl.