Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
13:08 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
red. | 2008-06-18 22:42 | Rozmiar tekstu: A A A
Policja radzi

Bezpieczne wakacje

Olsztyn24

Rozpoczynają się wakacje. Dzieci, po dziesięciu miesiącach nauki wyjeżdżają na kolonie i obozy, dorośli jadą na urlopy. Wiele osób wybierze aktywny wypoczynek nad wodą, zapełnią się miejscowości letniskowe. Częściej niż zwykle będą odwiedzane dyskoteki. Policjanci przypominają, czego się wystrzegać i na co zwracać uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie.

DZIECKO W DOMU

• Oddalając się z domu lub miejsca zabawy poinformuj osobę dorosłą.
• Będąc w domu sam, nie otwieraj drzwi nieznajomym.
• Otwierając drzwi zawsze pytaj o imię i nazwisko oraz cel wizyty, bo osoba, która podaje się za listonosza, może okazać się oszustem lub złodziejem.
• Nie ulegaj namowom obcych osób i ich atrakcyjnym ofertom spędzenia wolnego czasu.

Niektóre dzieci spędzą wakacje przy komputerze, grając lub surfując po Internecie. Niestety, mimo wielu zalet globalnej sieci znaleźć można w niej treści, przed którymi chcemy uchronić najmłodszych. Warto więc przede wszystkim wiedzieć co nasze dziecko robi w sieci. Na jakie strony zagląda, jakich szuka informacji.
R E K L A M A
Fora, chaty, grupy dyskusyjne

Nauczmy dzieci by na licznych forach, chatach, grupach dyskusyjnych nie podawały informacji osobistych o sobie i o rodzinie. By nie informowały o pracy rodziców, o posiadanym sprzęcie RTV, majątku. To może być cenna informacja dla złodziei.

Rozmawiaj z dziećmi o ich internetowych znajomych. Dowiedz się, jakie pokoje rozmów i fora dyskusyjne odwiedzają dzieci i z kim tam rozmawiają. Zabrońmy lub kontrolujmy, z jakimi osobami poznanymi w Internecie umawia się nasze dziecko.

Programy, gry i ściąganie z sieci

Zainstalujmy narzędzia do filtrowania zawartości Internetu, które blokują dostęp do niepożądanych dla dzieci stron. Stosujmy oprogramowanie blokujące wyskakujące okienka z reklamami czy odrzucające tzw. spam.

Nie pozwalajmy dzieciom pobierać programów, muzyki i plików bez zezwolenia. Mogą w ten sposób niechcący pobrać wirusa lub program wywiadowczy. Pamiętajmy również, że udostępnianie plików lub pobieranie z Internetu tekstów, obrazów lub ilustracji może stanowić naruszenie praw autorskich.

Kontrolujmy, w jakie gry gra nasze dziecko. Spójrzmy, czy producent na opakowaniu podał minimalny wiek dziecka, które może korzystać z tej gry. Jeżeli mamy wątpliwości poszukajmy informacji o tej grze w Internecie, np. na stronach producenta.

Pamiętajmy, że posiadanie nielegalnego oprogramowania lub gry jest przestępstwem.

Jeżeli jednak zdarzy się przypadek, kiedy ktoś zostanie pokrzywdzony przez internetowego przestępcę, to należy taki przypadek zawsze zgłosić policji. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie prosimy zgłaszać drogą elektroniczną na adres wpg@warminsko-mazurska.policja.gov.pl lub telefonicznie (89) 522 56 43.

DZIECKO NA KOLONII/OBOZIE


Poprośmy organizatora wypoczynku o pokazanie, czy posiada zezwolenie na organizowanie kolonii czy obozu w oferowanym miejscu i czy zapewnia opiekę medyczną. Sprawdźmy, czy opiekunowie posiadają przygotowanie zawodowe do tej pracy.

Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek zastrzeżeń, co do stanu technicznego autobusu, którym podróżować ma nasze dziecko lub trzeźwości kierowcy można wezwać policjantów ruchu drogowego, którzy skontrolują pojazd - zobacz poniżej numery telefonów. Jednocześnie prosimy o wcześniejsze informowanie o terminach wyjazdów w celu właściwego skoordynowania terminów kontroli.

Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy przewożone dzieci mają odpowiednią ilość opiekunów. Zgodnie z przepisami liczba uczestników wypoczynku będących pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób. Natomiast w przypadku dzieci do 10 roku życia - ich liczba pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 15 osób.

Opiekunowie w trakcie podróży powinni zwracać baczną uwagę na czas pracy kierowcy, w przypadku, gdy jest tylko jeden kierowca. Duża odległość do pokonania, niesprzyjające warunki atmosferyczne, brak zmiennika, wydłużany czas jazdy bez odpoczynku powodują zmęczenie, dekoncentrację i mogą w efekcie skutkować wypadkiem drogowym.

W zeszłym roku podczas działań „Bezpieczne Wakacje 2007” bezpieczeństwa na drogach pilnowało ponad Kika tysięcy policjantów. Skontrolowano ponad 30 tysięcy pojazdów. Policjanci nałożyli na kierowców ponad 16 tysięcy mandatów karnych. Skierowano ponad 900 wniosków o ukaranie do sądu grodzkiego, a prawie 3 tysiące kierowców pouczono. Zatrzymano również ponad 1000 nietrzeźwych kierowców. Policjanci zatrzymali ponad 400 praw jazdy i blisko 2500 dowodów rejestracyjnych.

Podczas kontroli 400 autobusów, w kilkudziesięciu policjanci stwierdzili zły stan techniczny zatrzymano 47 dowodów rejestracyjnych.

Policjanci wspólnie z pracownikami kuratorium, wydziałów edukacji, dyrektorami szkół i kierownikami ośrodków wypoczynkowych będą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży i stanowczo reagować na stwierdzane nieprawidłowości.

BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

Pamiętajmy, jeżeli to możliwe, korzystać tylko z kąpielisk strzeżonych. Jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo ani na chwilę nie spuszczaj go z oka - małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Gdy idziesz do wody nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób - taka sytuacja często kończy się ich utratą. Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie - rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie - taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.

I najważniejsze - nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu.

Warmińsko-mazurskie - statystyka utonięć (maj - wrzesień):

* 2005 - 63
* 2006 - 26
* 2007 - 42

WYPOCZYNEK NA ROWERZE

Każdy rowerzysta powinien pamiętać, że:

• rowerzysta jadący drogą przeznaczoną dla rowerzystów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym;
• korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

- opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów;
• kierujący rowerem korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym;
• przewozić pasażera na specjalnym siodełku oraz kierować rowerem wieloosobowym może tylko osoba, która ukończyła 17 lat;
• kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni, jeśli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10 oraz pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom;
• kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
- czepiania się pojazdów.

BEZPIECZEŃSTWO W PODRÓŻY

• Najlepiej podróżuj w towarzystwie, a jeżeli nie jest to możliwe, to np. w autobusie siadaj jak najbliżej kierowcy.
• W pociągu siadaj w przedziale, w którym znajduje się rodzina z dziećmi.
• Unikaj korzystania z przygodnych środków lokomocji - nigdy nie ma pewności jak zachowa się kierowca i np. w przypadku kobiet oferując pomoc nie będzie chciał wykorzystać sytuacji.

Pamiętajmy, by:

* zachować szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np. na dworcach kolejowych, przystankach, w środkach komunikacji publicznej, itp. oraz podczas wsiadania i wysiadaniu z zatłoczonego pociągu,
* w czasie podróży nie pozostawiać bagażu bez opieki, zwłaszcza torebek i neseserów. Najlepiej mieć je przy sobie i nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem skierowanym do siebie,
* zwracać uwagę na drobne, choć często wartościowe przedmioty takie, jak aparaty fotograficzne czy odtwarzacze mp3. Wychodząc na chwilę z przedziału sprawdźmy czy odruchowo nie zostawiliśmy ich na stoliku,
* inne cenne przedmioty oraz czeki podróżne, dokumenty mieć cały czas przy sobie,
* zwracać baczną uwagą na bagaż podręczny, w szczególności podczas podróży nocą,
* mieć przy sobie w podróży tylko niezbędną kwotę pieniędzy; resztę zostawmy na koncie, weźmy ze sobą kartę płatniczą; jeżeli już musimy mieć więcej gotówki, to pamiętajmy by podzielić ją i rozłożyć w różnych miejscach bagażu,
* podróżując koleją unikać pustych przedziałów i nocnych podróży; starać się nie spać w przedziale,
* poinformować obsługę pociągu o podejrzanie zachowujących się osobach,
* jak najszybciej poinformować policję, gdy zostaną nam skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty.

Podczas wakacji policjanci zadbają o bezpieczeństwo podróżujących publicznymi środkami transportu. Będą obecni na dworcach autobusowych, kolejowych i w pociągach pasażerskich, aby zapobiegać kradzieżom mienia, także kradzieżom kieszonkowym i przestępstwom rozbójniczym.

Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na osoby nieletnie pozostające bez opieki dorosłych. Natomiast osoby nietrzeźwe, zakłócające porządek publiczny oraz stwarzające realne zagrożenie dla podróżnych muszą się liczyć z natychmiastową reakcją i surowymi konsekwencjami.

Policja przypomina także, że o wielu rzeczach należy pomyśleć jeszcze przed wyjazdem:

• wyłączyć z kontaktów wszystkie odbiorniki energii elektrycznej,
• zamknąć dopływ wody do kranów,
• zamknąć dopływ gazu ziemnego lub zakręcić zawór butli z gazem.

Pamiętaj, że wyjeżdżając na długi wypoczynek powinieneś zabezpieczyć dom albo mieszkanie przed włamaniem lub kradzieżą. Tak więc nie zapomnij, aby przed wyjazdem:

• dokładnie zamknąć wszystkie okna,
• dokładnie zamknąć drzwi wejściowe na wszystkie zainstalowane zamki,
• uaktywnić system alarmowy lub inne systemy mające służyć zabezpieczeniu mieszkania lub domu (np. włączające światło o określonych godzinach),
• poprosić rodzinę, przyjaciół lub sąsiadów, aby „zaopiekowali się” Twoim mieszkaniem lub domem.

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS PRAC POLOWYCH

• uczulaj i pilnuj najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych,
• jeżeli starsze dzieci pomagają w pracy dorosłym upewnij się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie i ich użycie nie spowoduje tragedii,
• nie przewoź dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.