Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie 11 lipca 2020 r uruchomiła na swojej stronie internetowej (www.wbp.olsztyn.pl/plebiscyty-1920-wystawy/) polsko-niemiecką wystawę „Die Volksabstimmung in Ost- und Westpreußen am 11. Juli 1920 / Plebiscyt w Prusach Wschodnich i Zachodnich 11 lipca 1920 roku”.
Wystawa przygotowana przez Kulturzentrum Ostpreußen in Ellingen / Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen (Bawaria/Niemcy) została udostępniona bibliotece dzięki staraniom dr. hab. Izabeli Lewandowskiej z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W jej skład wchodzi ponad czterdzieści plansz prezentujących fotografie, artykuły prasowe, mapy, plakaty oraz przedmioty związane z wydarzeniami okołoplebiscytowymi. Prezentacja opatrzona jest komentarzem w językach niemieckim i polskim. Wydany został również do niej katalog, który WBP posiada także w swoich zbiorach.
Opracowaniem wystawy pod względem jej prezentacji po stronie polskiej zajmuje się Anita Romulewicz, kierownik Pracowni Regionalnej i Informatorium WBP. To według jej pomysłu wystawa została opatrzona dodatkowymi komentarzami (m.in. dr. hab. Izabeli Lewandowskiej) i uzupełniona o informacje na temat działań innych instytucji kultury w Olsztynie podjętych w ramach obchodów setnej rocznicy plebiscytu. Zajmuje się też opracowaniem zagadek, rebusów, puzzli oraz innych form zdobywania i promocji wiedzy historycznej na temat tego wydarzenia. Będą się one sukcesywnie pojawiać na stronie biblioteki. Biblioteka przygotowuje i udostępni w grudniu tego roku także bibliografię tematyczną pt. „Plebiscyty na Warmii i Mazurach”, zawierającą kilkaset pozycji.
W oczekiwaniu na nią można natomiast zapoznać się z informacjami na temat tego ważnego zarówno dla Polaków, jak i Niemców okresu w historii naszego regionu w opisie wystawy widniejącym na stronie, zdigitalizowanymi archiwalnymi numerami „Gazety Olsztyńskiej”, czy też wspomnianymi wyżej komentarzami dr. hab. Izabeli Lewandowskiej.
-
Z racji sytuacji, w jakiej się obecnie wszyscy znaleźliśmy, chcieliśmy udostępnić jak najwięcej informacji w formie bezpiecznej dla odbiorców - wyjaśnia genezę wystawy Anita Romulewicz. -
Dlatego też uznaliśmy, że zrobienie tego poprzez stronę internetową będzie rozwiązaniem adekwatnym. W planach mieliśmy także działania edukacyjne opowiadające o tym, czym były plebiscyty 1920, jak przebiegły, jak w tym odnajdywały się Warmia i Mazury. Miały się odbyć spotkania z użytkownikami oraz wystawa stacjonarna. Niestety nasze plany musieliśmy zweryfikować i wystawę tę zaprezentować on-line.Wystawa w wersji elektronicznej (zorganizowana w ramach projektu „100-lecie plebiscytów na Warmii, Mazurach i Powiślu”) będzie dostępna na stronie WBP bezterminowo.
Z D J Ę C I A