Między Bajki Włożyć - Festiwal Książki i Ilustracji dla Dzieci Dużych i Małych po raz pierwszy odbył się w Lidzbarku Warmińskim. Festiwal zainaugurowano wydarzeniami kulturalnymi w Oranżerii Kultury: otwarciem wystawy prac Józefa Wilkonia „Menażeria & Oranżeria”, spotkaniem autorskim z ekologiem i dziennikarzem przyrodniczym Adamem Wajrakiem podhasłem „Nie tylko wilki” oraz „Czytaniem w Altanie”.
Na wystawie „Menażeria & Oranżeria” są prezentowane prace Józefa Wilkonia na papierze w różnych technikach, rzeźby w drewnie, a także książki wydane w Polsce i zagranicą. Józef Wilkoń, którego twórczość inspirowana jest w większości przyrodą i zwierzętami twierdzi, że
tekst i ilustracja muszą się uzupełniać, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze. Tak też dzieje się po przekroczeniu progów Oranżerii Kultury. Wchodzących witają rzeźby artysty wykonane z drewna, ale wyglądające jak żywe. Wśród nich kot z wygiętym grzbietem, dostojny pies o łagodnym spojrzeniu, rozleniwiony hipopotam, wilk, tygrysek, ptaszki - menażeria cała z roześmianym nietoperzem oraz przepiękne ilustracje do polskich i obcych tekstów literackich. Wyeksponowany został także warsztat twórczy artysty, ukazujący szczegóły powstawania prac w jego trzech pracowniach: malarskiej, rzeźbiarskiej i blacharskiej. Wystawa jest udostępniona do obejrzenia w lipcu i sierpniu, przez czas trwania festiwalu.
Pierwsze spotkanie autorskie festiwalu to spotkanie z Adamem Wajrakiem - dziennikarzem, ekologiem, autorem wielu książek dla dzieci i dorosłych, w których dzieli się swoimi przeżyciami i doświadczeniami, np.: „Lolek”, „(Za)piski Wajraka”, „To zwierzę mnie bierze”, „Przewodnik prawdziwych tropicieli”, „Umarły las” oraz słynnych już „Wilków”. Wajrak przekonywał słuchaczy, że nie powinniśmy bać się tych zwierząt, którym z biegiem lat nadano wręcz demoniczne cechy. Zdaniem tego wielkiego miłośnika zwierząt o wiele groźniejsi jesteśmy my, ludzie. Wajrak podkreśla, że w rodzinach wilczych jest mało przemocy. Korespondent przyrodniczy od lat mieszka w Puszczy Białowieskiej, gdzie na co dzień obcuje z jej fauną i florą. Oddany swojej pracy i pasji propaguje humanistyczną postawę w obcowaniu z naturalnym środowiskiem.
Kolejka po autografy była długa, a dedykacje z malowanym wilkiem, łosiem, kornikiem bezcenne.
Pierwsze „Czytanie w Altanie” nosiło tytuł „Wilkoń - Wajrak - Wilki i Wilczki”, jako że twórczość obu panów łączy to niesamowite zwierzę. Teksty żarliwie czytali zaproszeni goście. Czytania rozpoczął „biskup warmiński” utworem „Wilczki” Ignacego Krasickiego. Zinterpretowano m.in. „Biegnącą z wilkami” P.C. Estes, „Wilki” D. Wawiłow i O. Usenko, „Czerwonego Kapturka” W. Chotomskiej i sięgnięto nawet do „Zwierzyńca” J. Bralczyka w poszukiwaniu wilczej tożsamości. Adam Wajrak przeczytał gościom „Wilka pokutującego” I. Krasickiego.
Projekt Między Bajki Włożyć - Festiwal Książki i Ilustracji dla Dzieci Dużych i Małych
jest współfinansowany przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Organizatorami festiwalu są: Miejska Biblioteka Pedagogiczna - Oranżeria Kultury, Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” oraz Hotel Krasicki. Serdecznie zapraszamy całe rodziny wszystkich miłośników książki z piękną ilustracją na wydarzenia kulturalne z nią związane - przed nami kolejne spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, gra miejska „Z Krasickim uliczkami Lidzbarka” i „Czytanie w Altanie”.
Z D J Ę C I A