Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:55 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
D. | 2020-07-02 11:36 | Rozmiar tekstu: A A A

BWA prezentuje jubileuszową wystawę Karola Szostaka i grafiki Jana Lebensteina

Olsztyn24
Od lewej: Karol Szostak i Jarosław Pajek, kurator wystawy | Więcej zdjęć »

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zainauguruje dzisiaj (2.07) w swoich mediach społecznościowych (www.facebook.com/olsztynbwa/) dwie nowe wystawy. W sali głównej galerii do 2 sierpnia prezentowana będzie wystawa Karola Szostaka „Wszystko jest rzeźbą”, natomiast w sali kameralnej do 9 sierpnia „Folwark zwierzęcy i inne grafiki”. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną wernisaż wystaw nie został przewidziany, jednak będzie je można zobaczyć od jutra, odwiedzając galerię osobiście.

Karol Szostak jest rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem. W 1983 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 1988 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby, natomiast w 2008 roku tytuł doktora w ASP w Warszawie. Od 2009 roku jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W roku 2014 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, od 2014. profesor nadzwyczajny PWSZ. Prezentował prace w Polsce, Niderlandach, Francji, Niemczech, Finlandii, Czechach, Słowacji, USA i Luksemburgu.

Karol Szostak o swojej wystawie:

Wystawa wpisuje się w cykl, który został przygotowany w związku z trzydziestoleciem pracy twórczej. W tym dość długim czasie, z perspektywy jednego życia, miały okazję objawić się różne okresy i fascynacje (...).
R E K L A M A
Napisałem kiedyś, że powstające rzeźby są jak rzucone boje, unoszące się w bezmiarze oceanu czasu. Teraz odwracając się wstecz, niektóre z nich wyławiam z przeszłości i pokazuję jak dokumenty zdarzeń, które miały kiedyś miejsce. Co ciekawe każda aranżacja sprawia, że pojawiają się w nowym kontekście a specyfika przestrzeni galeryjnych wymusza, że za każdym razem jest ich inny zestaw. Mogło się zdarzyć, że prace nie powstałyby w ogóle albo los mógł sprawić, że dotyczyłyby zupełnie innych kwestii i przybrały zupełnie inną formę. Stało się jednak tak, że można je teraz obejrzeć i nie będą inne. Trzydzieści lat temu rozglądałem się z ciekawością czy jest jakiś nurt filozoficzny, który by wyjaśniał współczesny stan wyobrażeń o istocie świata. Ustawienie człowieka w centrum świata wydawało mi się bardziej niż oczywiste, stąd często pojawia się akt i studium jego wnętrza, aż po formę skrzyni, którą jest nasze ciało w podróży ziemskiej. Z dzisiejszej perspektywy widzę, że mocno zaznaczyła się dziedzina, którą nazwałbym filozofią, i która wypełnia zapotrzebowanie na rozumienie świata z pomocą narzędzi naukowych i szalonej wyobraźni wyposażonej w zdumiewające przekonanie o słuszności tych metod, języka, pojęć, teorii, narzędzi...

Zapraszamy do obejrzenia rozmów z autorem wystawy oraz jej kuratorem Jarosławem Pajkiem (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku), które prezentujemy w formie wideo.

Wystawa w sali kameralnej BWA obejmuje cykl dziesięciu litografii ilustrujących opowieść George’a Orwella „Folwark zwierzęcy” oraz pozostałe grafiki autorstwa Jana Lebensteina. Pochodzą one z kolekcji Jerzego Kurowskiego, autora wystawy „Słynne płyty - słynne okładki” prezentowanej w olsztyńskim BWA w 2017 roku, a także książki o tym samym tytule.

Jan Lebenstein wykonał rzeczony cykl grafik w 1974 roku. Przebywał wówczas na emigracji w Paryżu. Artysta sięgał chętnie do klasyki, tekstów znaczących i uniwersalnych. Zilustrował między innymi Księgę Hioba, Księgę Rodzaju, Apokalipsę, a także ilustracje do opowiadań Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Artysta urodził się w 1930 roku w Brześciu Litewskim, zmarł w roku 1999 w Krakowie. Jest jednym z najbardziej znanych polskich malarzy i grafików.

Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1948-1954) w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Związany był ze środowiskiem paryskiej Kultury, kręgiem Instytutu Literackiego, redakcją „Zeszytów Literackich”.

W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu za cykl obrazów „Figury osiowe”. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 został laureatem niezależnej Nagrody im. Jana Cybisa.

Największa oficjalna krajowa (retrospektywna) wystawa dorobku artysty odbyła się w warszawskiej Zachęcie w roku 1992. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, kolekcjach prywatnych oraz w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Nationale d’Art Moderne w Paryżu.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Rozmowa z kuratorem Jarosławem Pajkiem na temat wystawy „Wszystko jest rzeźbą”
02-07-2020
image galeria
Rozmowa z Karolem Szostakiem na temat wystawy „Wszystko jest rzeźbą”
02-07-2020
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.