Z wizytą do stolicy Warmii i Mazur przybyli dzisiaj (26.06) prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, aby wraz z wicemarszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Marcinem Kuchcińskim wziąć udział w debacie, której organizatorem był prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Debata odbyła się w 30. rocznicę pierwszych wyborów samorządowych i skupiła się wokół potrzeb oraz problemów, z jakimi spotykają się dzisiaj samorządy.
-
Samorządy są rozpędzone, żyje nam się coraz lepiej. Co więcej - jakość życia wciąż rośnie i to jest bardzo duża zasługa samorządów - mówił Jacek Sutryk. -
Dzisiaj trudno nam sobie wytłumaczyć, że z pewnych rzeczy będziemy musieli zrezygnować, bo rzuca nam się kłody pod nogi. Wciąż zabierane są nam pieniądze, mamy ogromne ubytki w dochodach. W efekcie we Wrocławiu musieliśmy m.in. zrezygnować z budowy nowej zajezdni tramwajowej. Miała kosztować pół miliarda złotych, ale dzisiaj warunki są zbyt niepewne i musimy zaciskać pasa. Kupujemy nowe tramwaje, bo one są niezbędnie konieczne i będziemy musieli poupychać je w innych zajezdniach. Musimy zwolnić i zrezygnować z tego, czego potrzebujemy. W okres pandemii weszliśmy osłabieni i dalej jesteśmy osłabiani.Podobne problemy z budżetami deklarują dzisiaj niemal wszystkie samorządy w Polsce.
-
Naszą rolą jest służba naszym mieszkańcom - uważa Piotr Grzymowicz. -
Jesteśmy zobowiązani szukać jak najlepszych możliwości zaspokojenia ich potrzeb. Niestety wprowadzone w ubiegłym roku przepisy sprawiły, że w środku roku obniżono nam środki, jakimi możemy dysponować. Mniejsze wpływy z PIT to uszczuplenie w dochodach o około 38 mln zł rocznie. To pieniądze, których nie możemy już zainwestować w poprawianie naszego życia. W naszym przypadku jedną z takich inwestycji jest Centrum Kultury, które miało powstać w miejscu dawnego klubu Come In. Olsztyn czeka na takie miejsce od dawna i niestety dziś nie wiemy, kiedy się go doczekamy.Samorządowcy podkreślali przede wszystkim, jak bolesne dla ich budżetów były ubytki spowodowane zmniejszeniem udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu, czy procentowy spadek subwencji oświatowej. To, ich zdaniem, jedne z wielu negatywnych skutków obecnej polityki finansowej rządu.
-
Problemy finansowe sprawiają, że musimy rezygnować z tak potrzebnych nam inwestycji - alarmował Jacek Karnowski. - My, jako prezydenci dużych miast, mamy trochę łatwiej, ale małe samorządy są w bardzo trudnej sytuacji. Rząd podwyższył pensję nauczycielom i było to słusznym krokiem, gdyż jest to grupa społeczna, która powinna dobrze zarabiać, ale to, co nam się nie podoba, to fakt, że obciążyli tymi zobowiązaniami samorządy. Przez takie działania, przez zmniejszanie wpływów z podatków, musieliśmy zamrozić połowę inwestycji. To boli, bo chcielibyśmy spełnić wszystkie potrzeby mieszkańców.
-
Chcieliśmy debatować, ale zostaliśmy przez to nazwani rebeliantami. Tu nie ma pola do współpracy - zaznaczył prezydent Karnowski.
Jak podkreślają samorządowcy, nie są to postulaty partyjne.
-
To nie są opinie tylko jednej opcji politycznej. Ja nie jestem w żadnej partii i nie chcę być. To postulaty wszystkich samorządowców, również tych zrzeszonych w obecnej partii rządzącej - zaznaczył prezydent Sutryk. -
Wiem od samych polityków PIS, którzy również są samorządowcami, że im także nie podoba się drenowanie kieszeni samorządów.Debatę na temat obecnej sytuacji samorządów poprzedził briefing prasowy z udziałem jej uczestników oraz regionalnych przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i przewodniczącego tej partii Borysa Budki, podczas którego apelowali do mieszkańców Olsztyna o oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego w niedzielnych wyborach prezydenckich.
Więcej na ten temat w zapisie wideo briefingu. Zapraszamy do jego obejrzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y