W olsztyńskim Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Pojezierze” opracowano interaktywną, cyfrową mapę plebiscytu z 1920 r. Na mapie zgromadzono najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń na Warmii, Mazurach i Powiślu do jakich doszło przed 100 laty.
- O plebiscycie na Warmii, Mazurach i Powiślu, w 1920 r. napisano praktycznie wszystko, ale informacje są rozproszone w różnych, trudno dostępnych publikacjach i wydawnictwach - mówi Ewa Hopfer, prezes SSK „Pojezierze”.
- Postanowiliśmy opis najważniejszych wydarzeń zgromadzić w jednym miejscu, właśnie na internetowej mapie, bardzo łatwej w obsłudze i nawigacji.Mapa zawiera zdjęcia, wspomnienia uczestników plebiscytu, archiwalne wypowiedzi dźwiękowe, infografiki, dane statystyczne.
- W setną rocznicę plebiscytu, który odbył się 11 lipca 1920 r., mapa z pewnością będzie źródłem pogłębionej wiedzy historycznej. Zastosowaliśmy nowoczesne narzędzia cyfrowe, pozwalające np. osobom niedowidzącym na użycie funkcji automatycznego czytania wybranych tekstów - dodaje Ewa Hopfer.
- Dołożyliśmy wielu starań, aby mapa powstała jeszcze podczas kończącego się roku szkolnego, ponieważ jest ona świetnym narzędziem edukacyjnym, np. dla tegorocznych maturzystów - mówi Janusz Soroka, sekretarz stowarzyszenia.
- Zastosowaliśmy rozwiązania chmurowe opracowane w fińskim start-upie, które są w dobie pandemii powszechnie wykorzystywane przez nauczycieli całego świata.Mapa dostępna jest na stronach internetowych stowarzyszenia „Pojezierze”, ale poprzez funkcję tzw. osadzania może być publikowana na dowolnych portalach, np. szkół, bibliotek, domów kultury. Autorzy zachęcają placówki oświatowe do wykorzystania mapy w pracy dydaktycznej i do umieszczania jej na własnych stronach internetowych.
Pomysłodawcą i twórcą mapy jest olsztyński dziennikarz Sławomir Ostrowski.
Mapa dostępna jest pod adresem: https://linkd.pl/2fa9