Marszałkowie z całej Polski wzięli wczoraj (18.06) udział w obradach online, podczas których omawiano aktualne problemy samorządów. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego reprezentowali marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz wicemarszałek Miron Sycz.
Pod koniec ubiegłego roku marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin po półrocznej prezydencji przekazał przewodniczenie Władysławowi Ortylowi, marszałkowi województwa podkarpackiego. Pierwszy Konwent Marszałków Województw RP na Podkarpaciu odbył się w Arłamowie, natomiast drugie spotkanie odwołano ze względu na epidemię koronawirusa. Organizatorzy zdecydowali, że trzecie wydarzenie przeprowadzone będzie w trybie online.
Spotkanie zdominowane było kwestiami środków z budżetu Unii Europejskiej i polityki spójności dla odbudowy europejskiej gospodarki oraz regionów po pandemii koronawirusa. Podczas spotkania Marc Lemaitre (dyrektor generalny ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej) oraz Andriana Sukova (zastępca dyrektora generalnego Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego w Komisji Europejskiej) przedstawili tematy związane z rolą budżetu UE i Polityki Spójności w planie odbudowy gospodarki UE po pandemii koronawirusa.
Andriana Sukova przedstawiła także rekomendacje dla Polski, która będzie wchodziła w recesję i musi wzmocnić system opieki zdrowotnej oraz gospodarkę. Pomocny będzie w tym kontekście uruchamiany przez Unię Europejską specjalny instrument finansowy do zwalczania skutków pandemii, opiewający na 100 mld euro, w którym może uczestniczyć każdy kraj członkowski.
Z kolei Małgorzata Jarosińska-Jedynak (minister funduszy i polityki regionalnej) zapoznała uczestników z nową perspektywą finansową na lata 2021-2027 i działaniami na szczeblu europejskim oraz krajowym. Omówiła również działania antykryzysowe podejmowane ze środków Polityki Spójności w walce ze skutkami pandemii COVID-19. Minister przedstawiła przydatny dla marszałków harmonogram prac nad przyszłą perspektywą finansową. Zaapelowała także o współpracę zarówno na poziomie krajowym, jak i skierowała prośbę do partnerów z KE o przyjmowanie kompromisowych rozwiązań, które w czasie pandemii są niezbędne.
Nie zabrakło również tematów związanych z ochroną i upowszechnianiem dziedzictwa niematerialnego w Polsce oraz sposobami kształtowania pozytywnego odbioru niematerialnego dziedzictwa kulturowego w społeczeństwie. Zaprezentowano ponadto regionalne przykłady działań na rzecz dziedzictwa niematerialnego wedle dziedzin konwencji UNESCO.
Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym, który analizuje i opiniuje propozycje zmian prawnych oraz omawia aktualne problemy samorządów. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych.
Przez najbliższe pół roku gospodarzem Konwentu Marszałków będzie województwo lubuskie.