Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie stanęli na podium Finału Ogólnopolskiego konkursu Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości zajmując III miejsce. Dokonała tego drużyna w składzie: Alicja Wolińska, Dominik Figlant i Michał Wielesik (wszyscy są uczniami klasy I).
Etap wojewódzki konkursu również należał do drużyn z „Ekonomika”. Jak doszło do tego, że uczniowie osiągnęli tak duży sukces? W XV edycji konkursu Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości uczniowie pięciu klas uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez organizatorów konkursu - przedstawicieli Studenckiego Forum Business Centre Club. Hasło przewodnie w tym roku brzmiało „Nie przypadek, a chęć szczera zrobi ze mnie milionera!”. Podczas lekcji rozwiązywano
case study metodą burzy mózgów. Powstały świetne pomysły rozwiązań.
Do konkursu stanęło 5 drużyn z Technikum nr 7 i wszystkie wygrały etap międzyszkolny:
» drużyna 1: Rafał Pierzynowski, Hubert Szewczyk, Jakub Winiarski,
» drużyna 2: Alicja Rojek, Julia Radziun, Oliwia Skalska,
» drużyna 3: Alicja Wolińska, Michał Wielesik, Dominik Figlant,
» drużyna 4: Natalia Zarachowicz, Agata Kraska, Kacper Moskalik,
» drużyna 5: Paulina Seliwiak, Klaudia Olender, Nina Prusińska.
Opiekunem wszystkich startujących zespołów była Aneta Karbowska.
W ramach etapu międzyszkolnego uczniowie rozwiązali
case study start-up tworzącego darmowe kursy wideo z matematyki dla licealistów oraz kursy z przedmiotów finansowych dla studentów.
Zespoły opracowały całą kampanię reklamową firmy, założyły strony reklamowe. Uczniowie nagrali filmy na kanał YouTube, dystrybuowali reklamy poprzez social media i z pomocą influencerów. Ich praca została doceniona przez kapitułę konkursową. Trzy zespoły z pięciu wygrały etap wojewódzki. Odbywał się on już w czasie pandemii, ale to nie zmniejszyło zapału do pracy.
Kolejne zadanie dotyczyło właśnie ówczesnej sytuacji. Uczestnicy etapu musieli utrzymać na rynku przedsiębiorstwo, które w związku z ogólnopolską kwarantanną utraciło klientów. Pomysły i dojrzałe rozwiązania zaskoczyły jury.
W finale ogólnopolskim postawiono przed uczestnikami ambitne zadanie. Chodziło o to by w ciągu 30 godzin stworzyć kampanię marketingową online konkretnego produktu, wykorzystując cross marketing, influencer marketing, real-time marketing lub viral marketing. Należało też stworzyć prototyp elementu kampanii i wszystko przedstawić podczas elevator pitch. Zadanie bardzo trudne, ale nie dla uczniów z olsztyńskiego „Ekonomika”.
Zwycięska drużyna tak opisuje zmagania:
„O wzięciu udziału w konkursie zgodnie zdecydowaliśmy już na prelekcjach zorganizowanych przez Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości. Nie spodziewaliśmy się jednak, że ten mały krok zabierze nas aż na podium najbardziej przedsiębiorczych nastolatków w Polsce. Każdy z etapów był dla nas zabawą naszą kreatywnością i poszukiwaniem niestandardowych rozwiązań. Postanowiliśmy nie bać się naszych pomysłów i wprowadzać je nawet, jeśli były ryzykowne i mogły wykluczyć nas z konkurencji. Opłaciło się! I to już pewne: to nie ostatni raz, kiedy wzięliśmy udział w konkursie NZP. Zdobytą praktykę spróbujemy przekuć w pierwsze miejsce. Motywuje nas niedosyt, ale także bogata pula nagród, która niestety w tym roku musiała zostać zmniejszona z powodu komplikacji związanych z epidemią (nie odpuścimy).Gratulujemy wszystkim naszym drużynom osiągniętych wyników i życzymy sukcesów podczas kolejnych edycji konkursu.
Z D J Ę C I A