Trzydzieści dziewięć lat temu, 14 czerwca 1981 roku, powstał Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych WP. Jego tradycje kontynuuje Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, a dzień 14 czerwca stał się związkowym świętem. Z tej okazji w poniedziałek (15.06), pod Kolumną Orła Białego na placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie spotkali się działacze ZŻWP z terenu podległego Zarządowi Wojewódzkiemu w Olsztynie.
Z uwagi na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody związkowego święta były bardzo skromne, bez imprezy integracyjnej, występów artystycznych i tańców. Rozpoczęto je wprowadzeniem na plac pocztu sztandarowego w składzie: st. sierżant Wojciech Piotrowski, ppłk Stanisław Bieńkowski i płk Antoni Patkowski. Historię i aktualne zadania związku krótko przypomniał prezes ZW płk prof. Andrzej Piętak, a obecnych powitał też - w imieniu swoim i innych honorowych gości, w tym Reginy Szubstarskiej - były wojewoda i senator Janusz Lorenc (oboje wchodzili w skład komitetu budowy Kolumny Orła Białego, wspieranego przez ZŻWP. Kolumnę odsłonięto w 2002 roku). W swoim wystąpieniu J. Lorenz podkreślił obywatelską i patriotyczną postawę żołnierzy, którzy zawsze działali dla dobra Ojczyzny:
- I będą to robić niezależnie od aktualnej sytuacji politycznej - dodał.
Następnie zastępca prezesa ZW st. brygadier (PSP) Maciej Jasiński odczytał listę kilkudziesięciu członków nagrodzonych różnymi związkowymi odznaczeniami i dyplomami. Odznaczenia wręczyli Janusz Lorenc i prezes Andrzej Piętak.
Złoty Krzyż z Gwiazdą ZŻWP, najwyższy obecnie medal związkowy otrzymali: st. chor. sztab. w st. spocz. Edward Grabowski, ppłk w st. spocz. Wawrzyniec Józefowski, płk w st. spocz. Andrzej Piętak, mjr w st. spocz. Roman Wiśniewski i płk w st. spocz. Krzysztof Wszeborowski.
Złoty Krzyż ZŻWP: mjr w st. spocz. Jan Ambrożko, ppłk w st. spocz. Andrzej Domasiewicz, mł. chor. w st. spocz. Henryk Kowalczyk, mjr w st. spocz. Wacław Skwarczek, płk w st. spocz. Stanisław Sucharzewski.
Srebrny Krzyż ZŻWP: ppłk w st. spocz. Bogdan Chmieliński, mjr w st. spocz. Stefan Janowicz, st. szer. pchor. Marek Miernik, szer. rez. Arkadiusz Przegrocki.
Brązowy Krzyż ZŻWP: st. chor. sztab w st. spocz. Andrzej Adamowicz, st. chor. w st. spocz. Jan Michalak, st. chor. sztab. w st. spocz. Krzysztof Pilipczuk, chor. w st. spocz. Jarosław Rutka, ppłk w st. spocz. Jacek Wiśniewski, st. chor. sztab. w st. spocz. Mirosław Wojszwiłło.
Ponadto kilkadziesiąt innych osób otrzymało m.in. Odznakę Honorową „Za Zasługi dla ZŻWP”, medale „Za Wybitne Zasługi dla ZŻWP”, medale XXXV-lecia ZŻWP, dyplomy uznania ZG ZŻWP, wpisy do księgi Honorowej ZG ŻŻWP i dyplomy jubileuszowe. Spośród nich warto szczególnie zwrócić uwagę na założycieli Związku - st. chor. sztab. w st. spocz. Eugeniusza Grzybowskiego (nadal aktywny prezes Koła nr 21) i płk w st. spocz. Czesława Kaszubę oraz jubilatów - 95-letniego płk w st. spocz. Mieczysława Kitajczuka i 90-latków: mjr w st. spocz. Włodzimierza Dobrowolskiego, Jadwigę Mocek i płk w st. spocz. Mieczysława Skowrona.
Pod kolumną, gdzie są wmurowane tablice upamiętniające jednostki Wojska Polskiego stacjonujące kiedyś w Olsztynie, złożono także wiązanki kwiatów. Żołnierskie spotkanie prowadził I zastępca prezesa ZW, mł. chor. sztabowy Stanisław Walczak, wspomagany przez dyrektorkę biura ZW Halinę Nowak.
*******
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego zrzesza żołnierzy zawodowych i rezerwistów, niezależnie od posiadanego stopnia, od szeregowca po generała. Zasadniczymi celami związku są: obrona czci, honoru i godności byłych i obecnych żołnierzy, ochrona ich nabytych praw i interesów, utrzymanie więzi pomiędzy byłymi żołnierzami zawodowymi i rezerwy a macierzystymi jednostkami, propagowanie tradycji i historii oręża polskiego, umocnienie koleżeństwa oraz organizowanie pomocy dla potrzebujących emerytów i rencistów wojskowych oraz ich rodzin.
ZŻWP kontynuuje tradycje organizacji żołnierskich i kombatanckich II Rzeczypospolitej. Powstał w 1981 r. jako Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych WP. Dwa razy zmieniał nazwę: w 1997 r. na Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP, a w 2010 na obecną.
ZŻWP należy do Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP oraz do Europejskiej Organizacji Związku Żołnierzy „EUROMIL”. Zarząd Główny ZŻWP wydaje czasopismo „Głos Weterana i Rezerwisty”, który należy do Europejskiego Stowarzyszenia Prasy Wojskowej „EMPA”. Ponadto działa portal związkowy - www.zzwp.pl.
Obecnie Zarząd Wojewódzki w Olsztynie zrzesza około 300 członków w 8 kołach terenowych: w Kętrzynie, Olsztynie (w tym jedno kobiece!), Ostródzie i Purdzie. Niestety pomału staje się organizacją mocno seniorską, dlatego ściśle współdziała z Obywatelskim Parlamentem Seniorów Warmii i Mazur oraz radami seniorów w Olsztynie i województwie. Siedziba ZW znajduje się przy ul. Dąbrowszczaków 10 w Olsztynie dyżury w środy (godz. 10-12, tel. 608 080 875). Ponadto na terenie województwa działają równorzędne dwa zarządy rejonowe ZŻWP: w Giżycku i Elblągu.
Jerzy Pantak
Z D J Ę C I A