W sali kameralnej Amfiteatru im. Czesława Niemena odbyła się dzisiaj (9.06) konferencja prasowa Miejskiego Ośrodka Kultury na temat letnich wydarzeń przygotowanych przez tę instytucję kultury w miejsce popularnego Olsztyńskiego Lata Artystycznego. W związku z obowiązującymi ograniczeniami w organizowaniu imprez masowych spowodowanych epidemią koronawirusa MOK musiał ograniczyć skalę letniego festiwalu. Dlatego też tego lata „Miasto jest Wasze”.
Przed długi okres nie było wiadomo, w jakim kształcie i czy w ogóle dane będzie MOK-owi zrealizować letni program artystyczny. Władze instytucji przygotowały cztery scenariusze, w zależności od przewidywanej sytuacji epidemiologicznej.
-
Dynamika, zmienność, plastyczność to słowa, które towarzyszyły nam praktycznie od początku prac - wyjaśnia Mariusz Sieniewicz, dyrektor MOK. -
Nasze pomysły, jakie symulowaliśmy w tym czasie, raz po raz padały. Ale wszyscy wiedzieliśmy, że musi nadejść moment przesilenia. 3 tygodnie temu podjęliśmy strategiczną decyzję, że ruszamy w świat. A to przede wszystkim z odpowiedzialności o to, żeby Olsztyn nie umarł, żeby Stare Miasto nie umarło.Chociaż tegoroczne kulturalne lato w Olsztynie może nie mieć aż takiego rozmachu, jak w latach poprzednich, to nie zabraknie interesujących propozycji koncertowych, teatralnych i animacyjnych pod hasłem „Miasto jest Wasze”. To sygnał skierowany zarówno do mieszkańców stolicy Warmii i Mazur, jak i lokalnych twórców.
-
Pandemiczna sytuacja jest doskonałą okazją, by dokonać prezentacji olsztyńskiej kultury i sztuki - uważa Mariusz Sieniewicz. -
Oczywiście nie będziemy prezentować tylko lokalnych twórców, ale będzie ich całkiem sporo.Jednym z koncertowych hitów lata będzie inauguracja trasy promującej nowy album gwiazdy światowego death metalu, zespołu Vader (28.06). Latem wystąpią także m.in. Shannon (4.06), Łydka Grubasa (11.07) czy Julia Marcel (8.08). Poza tym to w Olsztynie odbędzie się jedyny festiwal, jaki oparł się pandemii, czyli finał konkursu FestMuza (9.08).
-
Na przykładzie koncertów chyba najbardziej widać wcielenie idei „Miasto jest Wasze” - mówi Monika Wasiniewska z MOK. -
Zrezygnowaliśmy z ogromnych form festiwalowych, nie ma przedsięwzięć pełnych przepychu. Stawiamy na naszych lokalnych wykonawców, ale także artystów z kraju. Jednak w formie bardziej kameralnej.Latem nie zabraknie kina plenerowego, będą przedstawienia teatralne w przestrzeni miejskiej, oryginalne wystawy, pojawią się znane kabarety. Po raz 52. odbędą się Olsztyńskie Koncerty Organowe. Nie może tez oczywiście zabraknąć Dni Olsztyna (24-26.07), podczas których 35-lecie obchodzić będzie Czerwony Tulipan, a na scenie pojawią się też m.in. Enej, Czyści jak łza oraz Andrzej Grabowski z formacją Cedury.
-
Jedną z zauważalnych różnic w porównaniu z poprzednimi latami będzie brak Jarmarku Jakubowego - przyznaje Piotr Podgórski z biura festiwalowego MOK. -
Natomiast mamy nadzieję, że zrekompensujemy te wszelkie obostrzenia ofertą artystyczną.Podczas tegorocznego lata realizowane będą 3 zadania, które zyskały uznanie podczas głosowania w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim. To doskonale znany z poprzednich odsłon cykl koncertów „Starówka - muzyczne serce Olsztyna”, a także „Bluesowe ósemki” oraz „Szanty nad Łyną”.
Wśród nieoczywistych nowości pojawi się oryginalna wystawa w Parku Centralnym „Park kontroli dystansu”. Interaktywnym rzeźbom i instalacjom koncentrującym się wokół „życia-wiadomo-po-czym” towarzyszyć będą działania animacyjne. Innym przedsięwzięciem będzie Ogród Rodziewiczówny. Już powstająca przy udziale mieszkańców oryginalna przestrzeń kulturalno-rozrywkowa.
-
Społeczny, wspólnotowy ogród już powstaje w pobliżu Spichlerza MOK - zdradza Patrycja Bałabańska. -
Takie ogrody, które powstają w Polsce i na całym świecie, odnoszą się do pierwotnych haseł wspólnotowości, bycia razem, dobra wspólnego. Nasz ogród też ma tak wyglądać. Ma powstać z mieszkańcami i dla mieszkańców. W tym miejscu później będziemy się spotykać, żeby go uprawiać, ale też dyskutować ze sobą, spotykać się, realizować w nim wydarzenia kulturalne i artystyczne.Podczas tegorocznego lata większość wydarzeń będzie bezpłatnych. Jedynie występy w amfiteatrze będą biletowane (ceny w granicach 20-30 złotych).
Więcej na temat letniej oferty MOK w zapisie wideo konferencji. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Z D J Ę C I A
F I L M Y