Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:01 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
Maja Skowron | 2020-06-01 21:44 | Rozmiar tekstu: A A A
Łączy ich zawód lekarza, dzieli – cały wiek

Tomasz Kardacz i Ludwik Rydygier - co ich połączyło?

Olsztyn24
Tomasz Kardacz | Więcej zdjęć »

Fascynacja znamienitym polskim chirurgiem, który pierwszy wykonywał operację na otwartym brzuchu, sprawiła, że to właśnie jego osobę doktor Tomasz Kardacz wybrał na patrona swojej przychodni przy ulicy 1 Maja w Olsztynie.

Profesor Ludwik Rydygier (1850-1920), lekarz z Chełmna nad Wisłą, pierwszy w Polsce (i drugi na świecie) zoperował brzuch. Wcześniej takich operacji nie wykonywano, uważało się nawet, że rozcinanie jamy brzusznej jest błędem w sztuce.

Rydygier otworzył jednak swojemu pacjentowi brzuch, usunął kawałek żołądka, zaszył go z powrotem, pacjent zaś ten zabieg przeżył. Co prawda tylko godzinę, ale już następni chorzy żyli znacznie dłużej i wykonywane przez profesora Rydygiera operacje stały się kanonem dla świata chirurgów na całe dziesięciolecia.

Obierając profesora Ludwika Rydygiera na patrona przychodni doktor Tomasz Kardacz chciał upamiętnić i przybliżyć licznym pacjentom postać niezwykłego lekarza.
R E K L A M A
- Wiedza na temat tego znanego chirurga jest niestety taka, że zdarzało mi się odbierać telefony od obcych pacjentów, którzy pytali o doktora Rydygiera - kiedy będzie i czy dzisiaj jeszcze przyjmuje - opowiada doktor Kardacz. - A raz zadzwonił pacjent i nieśmiało zapytał, czy doktor Rydygier to dzisiaj jeszcze przyjmuje? Wtedy odparłem, że niestety nie, bo pan profesor już dawno nie żyje. Na co pacjent odparł: „A to szkoda, bardzo przepraszam” i się rozłączył. Po chwili zadzwonił znowu i pyta nad wyraz grzecznie, czy może z doktorem Kardaczem rozmawiać - wspomina z uśmiechem założyciel przychodni.

W gabinecie doktora Kardacza wisi obraz namalowany przez mieszkającą w Gdańsku prawnuczkę profesora Rydygiera.

Doktor Kardacz snuje dalej opowieść: - Otóż zdarzyło się, że starsza miła pani przyjechała tutaj na wakacje z chorowitą wnuczką i nie mogła dostać się do pediatry. Kiedy w kilku miejscach nie dostała się do lekarza, zwróciła uwagę na naszą przychodnię, powiedziała, że jeśli ktoś obrał takiego patrona, to muszą być tam dobrzy ludzie, którzy zaopiekują się jej wnusią. Trafiła na mnie. Na koniec wizyty pani powiedziała, że jest prawnuczką profesora Rydygiera, maluje i przyśle mi obraz domu, w którym mieszkał i gdzie wykonał pierwszą operację brzucha. Nie wziąłem tego na serio, ale wkrótce otrzymałem pocztą paczkę z miłą niespodzianką, która zdobi teraz ściany naszej poradni - z dumą prezentuje obraz doktor Kardacz.

Prof. Ludwik Rydygier był wielkim innowatorem jak na swoje czasy. W jednym tylko się pomylił. Uważał, że kobiety nie nadają się do zawodu lekarza. Głosił to wszem i wobec. Dzisiaj byłby lekko zawstydzony.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.