W tym roku mija 60. rocznica oddania do użytku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Ta rocznica nie mogła przejść niezauważona przez muzealników ze Stębarka. W pawilonie wystawowym zorganizowali czasową wystawę fotografii „Jak Muzeum budowano... w PRL”, dokumentujących zagospodarowywanie Pól Grunwaldzkich w latach 1958-1960. Jednocześnie w muzeum zrodził się pomysł stworzenia archiwum dźwiękowe ze wspomnieniami żyjących jeszcze świadków tamtych wydarzeń.
- Wystawę fotografii poświęconych budowie i otwarciu Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zorganizowaliśmy dzięki pomocy Warmińsko-Mazurskiej Fundacji Sztuki - mówi Ewelina Miksa z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Od tej fundacji otrzymaliśmy kilkadziesiąt fotografii, których część prezentowana jest na wystawie.Podczas przygotowywania wystawy zrodził się pomysł, by zebrać i zachować wspomnienia żyjących jeszcze uczestników wydarzeń sprzed 60. lat na Polach Grunwaldzkich.
- Żyją jeszcze świadkowie, którzy byli uczestnikami tych wydarzeń. Jesteśmy w stanie dotrzeć do tych ludzi i zarejestrować ich wspomnienia o budowie muzeum i organizowanych tutaj uroczystościach - wyjaśnia Ewelina Miksa.
- Pierwsze zgłoszenia już mamy. Ale apelujemy o zgłaszanie się dalszych świadków, by świadectwo tamtych czasów zachować dla potomnych.
Na zgłoszenia muzealnicy czekają pod adresem poczty elektronicznej edukacja@muzeumgrunwald.pl o każdej porze oraz od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 pod numerem telefonu 89 647 22 27.
Materiały zebrane w ramach projektu „Grunwald - archiwum przeszłości” wzbogacą ekspozycję w nowym obiekcie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, którego budowa powinna zakończyć się jesienią tego roku.
Z D J Ę C I A