Marka Timex jest jedną z najbardziej znanych i cenionych na rynku. Czasomierze amerykańskiej produkcji już od ponad 160 lat cieszą się popularnością. Dzisiaj kolejne pokolenia noszą zapięte na nadgarstkach zegarki. Korzystają z nich nie tylko po to, aby kontrolować upływający czas. Obecnie rola tych gadżetów jest znacznie większa. Uzupełniają stylizacje, wspierają realizację planów treningowych. Zobacz, jak zmieniły się na przestrzeni dekad.
Wszystko zaczęło się w 1854 roku w miasteczku Waterbury położonym w Connecticut. To właśnie wtedy powstała pierwsza pracownia, w której projektowane były zegarki kieszonkowe. Ich styl, jak i sposób wykonania były inspirowane Szwajcarią, która już w XIX wieku uchodziła za kolebkę sztuki zegarmistrzowskiej na świecie. Timex obrał dobry kierunek, wzorując się na tamtejszych mistrzach i ich dziełach sztuki. Szybko jednak udowodnił, że sam też jest w stanie wyznaczać nowe trendy. Produkcja zegarków stała się masowa, a świat oszalał na punkcie pierwowzorów kultowych dzisiaj Timex Weekender czy Timex Expedition.
Zegarki męskie Timex - początki produkcji masowej
W wyniku dynamicznego rozwoju firmy Timex Corporation, jeszcze przed nastaniem XX wieku na terenie Naugatuck Valley powstała druga firma Waterbury Watch. Kolejnymi krokami milowymi w rozwoju przedsiębiorstwa było wypuszczenie zegarków męskich Timex oraz damskich ze wbudowanym 100-częściowym mechanizmem.
- Należy zwrócić uwagę na kunszt i precyzję, z jaką ówcześni producenci czasomierzy podchodzili do swojej pracy, która dała podwaliny do powstania dzisiejszych modeli Timex Ironman czy Timex Expedition - wyjaśnia specjalista z firmy
Zegarki Centrum.
- Pomimo ogromnego rozwoju, jaki przez ten czas przeżyła branża, w niektórych projektach marki nadal widać inspirację stylistyką retro - zaznacza doradca klienta.
Rozwój marki na arenie międzynarodowej
Choć w tamtych czasach nie było to zbyt popularne, marka Timex bazowała na personelu płci żeńskiej. Smukłe kobiece dłonie nadawały się idealnie do precyzyjnej i niezwykle wymagającej pracy, jaką było składanie zegarków. Wysoka jakość wykonania każdego czasomierza nie znajdowała jednak odzwierciedlenia w cenie - nadal pozostawała ona atrakcyjna, co zdecydowanie przysporzyło firmie fanów na całym świecie.
Początek XX wieku rozpoczął się fuzją Waterbury Clock z Robertem H. Ingersollem. To wydarzenie przyczyniło się powstawania kolejnych inspirujących projektów, w tym zegarka męskie Timex Radiolite, który świecił w ciemności! Po gigantycznym sukcesie (75 milionów sprzedanych egzemplarzy) przyszedł czas na kolejny sukces. Światło dzienne ujrzał model Yankee. Precyzyjne odmierzanie czasu i niska cena będąca równowartością ówczesnej dniówki - ten zegarek nosili niemal wszyscy: od robotników po intelektualistów.
Z kieszeni na rękę
Wraz z nastaniem I wojny światowej zegarki kieszonkowe zastąpione poręczniejszymi modelami naręcznymi. Ten trend szybko przeniósł się z wojskowych szeregów do cywila i stał się początkiem ery czasomierzy zapinanych na nadgarstkach. To był moment, w którym Timex rozpoczął współpracę z Walt Disney i wypuścił kolekcje dziecięce.
Pasma sukcesów amerykańskiego przedsiębiorstwa nie przerwała też kolejna wojna. W latach 60. powstały pierwsze zegarki damskie, a 20 lat później świat poznał solidne Timex Ironman o sportowym charakterze.
Lata 90. przyniosły nowe funkcje i opcje. Zegarki Timex Expedition czy Timex Weekender zyskały bogate wyposażenie, elektroluminescencyjne tarcze, a nawet opcję prowadzenia kalendarza. Dzisiaj pozostają jednymi z najlepiej sprzedających się na świecie.
Z D J Ę C I A