To była pierwsza taka konferencja między partnerskimi miastami - Olsztynem i Weifangiem. Wirtualny most połączył dzisiaj (25.05) te dwa odległe miejsca.
Telekonferencja po stronie olsztyńskiej odbyła się w sali senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wydarzenie było możliwe dzięki podjętej przed czterema laty współpracy między oboma miastami. I właśnie ten wątek - nawiązanie dobrych kontaktów - wyraźnie przewijał się w początkowych wystąpieniach.
-
W naszych codziennych relacjach udowadniamy, że przyjaźń nie uznaje granic - mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Jesteśmy bardzo dumni z efektów naszej dotychczasowej współpracy. Nie mam wątpliwości, że w przyszłości będzie się on pogłębiać. Jesteśmy bardzo ciekawi Państwa bogatego doświadczenia związanego z zapobieganiem pandemii oraz podzielimy się naszym.
W internetowym połączeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, lekarze, epidemiolodzy, przedstawiciele uczelni. Dyskusji przysłuchiwał się ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.
-
W czasie epidemii nasze kraje obiecały sobie wzajemną pomoc - mówił ambasador Liu Guangyuan. -
I tak rzeczywiście było. Najpierw my dostaliśmy pomoc od Polski, potem przekazaliśmy cenny sprzęt.Do Olsztyna na początku kwietnia dotarła pomoc z Weifangu. Kilkanaście tysięcy maseczek chirurgicznych, specjalistycznych z filtrem oraz kombinezony ochronne trafiły m.in. do szpitala miejskiego.
Kluczowym elementem wideokonferencji była wymiana doświadczeń obu stron.
-
Pierwsze zakażenie w naszym mieście wykryto 23 stycznia - powiedział Tian Qingying, burmistrz Weifangu. - D
o połowy lutego wykryte zostały 44 przypadki. Wszyscy pacjenci zostali wyleczeni i wypisani ze szpitali do 8 marca. Nowych przypadków koronawirusa nie odnotowaliśmy od ponad stu dni.Jakie były główne działania strony chińskiej na początku epidemii? Każdy przyjezdny, szczególnie z Wuhan, był kontrolowany pod względem stanu zdrowia. Poza tym zastosowano ograniczenie przemieszczania się, zawieszono pracę, edukację, promowano higienę. Teraz przemieszczanie się jest możliwe tylko w przypadku elektronicznego potwierdzenia, że jest się zdrowym - tylko takie osoby mogą przebywać w przestrzeni publicznej.
-
W naszym województwie pierwszy przypadek koronawirusa pojawił się na początku marca - poinformował Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. -
Od tego czasu rejestrujemy przypadki zarażeń niemal codziennie, jednak nie są to duże ogniska, raczej rodzinne przypadki. Do tej pory odnotowaliśmy blisko 180 przypadków i jeden zgon z powodu koronawirusa.Konferencja była doskonałą okazją do zadania pytań naukowcom z Weifangu. Wśród kwestii interesujących badaczy ze stolicy Warmii i Mazur były m.in. sposób postępowania w w oddziałach położniczych czy w przypadku stwierdzenia koronawirusa w szkołach. Łącznie zadanych zostało ponad trzydzieści pytań.
Z D J Ę C I A
F I L M Y