(fot. mat. pras.)
Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce to rynek, który z roku na rok się powiększa i generuje więcej zysków. Jest to też nieliczna branża z „pewnymi klientami”. Co to oznacza? Otóż OC w naszym kraju ma charakter obowiązkowy, a więc każdy właściciel zarejestrowanego samochodu musi je posiadać. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się zakresowi ochrony standardowej polisy OC.
Gdzie znaleźć najlepsze OC?
Ze względu na fakt, że OC jest obowiązkowe, a zakres ochrony regulowany przez ustawę nie warto porywać się na najdroższe ubezpieczenia z nadzieją, że zaoferują coś więcej. Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z agregatów ofert takich jak: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/ Dzięki tym narzędziom szybko uzyskasz całą listę ofert od renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy tylko, że wpiszesz kilka informacji o sobie.
Komu przysługuje OC?
Według ustawy odszkodowanie z ubezpieczenia OC może zostać wypłacone, gdy kierujący lub posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do zadośćuczynienia za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, w której następstwem jest śmierć, uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia lub utrata/zniszczenie/uszkodzenie mienia. Tak mówi ustawa, ale co to oznacza w praktyce?
Kiedy OC zadziała?
Przetłumaczmy to na zrozumiały język - kiedy spowodujesz wypadek i ktoś lub coś w nim ucierpi, możesz zgłosić się do ubezpieczyciela. Ważnym elementem jest również to, że za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu uznaje się zdarzenia przy wsiadaniu, wysiadaniu, załadunku i rozładunku auta. Wliczony jest również postój i garażowanie.
Kiedy OC nie zadziała?
OC nie zawsze ochroni Cię przed odpowiedzialnością finansową. Dotyczy to sytuacji, gdy kierowałeś pojazdem pod wpływem środków odurzających i psychoaktywnych lub gdy Twoje działania były celowe. Przed wykupieniem polisy warto więc przeczytać OWU (Ogólne Warunki Umowy), w których znajdziesz wszelkie wyłączenia z odpowiedzialność.
OC na kierowcę czy samochód?
Ta kwestia jest bardzo często mylona i nietrudno spotkać kierowców, którzy uważają, że OC jest przypisane do nich. Otóż nie. Według polskiego prawa ubezpieczenie OC wykupuje się na konkretny samochód i to tylko pojazd jest objęty ochroną. Niby mały szczegół, ale warto mieć świadomość jego istnienia.
Co oprócz OC?
Na rynku funkcjonuje również ubezpieczenie autocasco, które jest bardzo przydatne i chętnie wybierane przez kierowców. Co prawda polisa jest dobrowolna, a jej zakres zmienny, ale jej „fundament” wygląda podobnie w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Więcej o tym, jak chroni AC, znajdziesz na stronie:
http://ubezpieczenie24.org/jaki-zakres-posiada-ubezpieczenie-ac/PodsumowanieJak widzisz OC to bardzo przydatny produkt ubezpieczeniowy, który może ochronić się przed finansowymi konsekwencjami Twoich działań na drodze. Pamiętaj jednak, że polisa jest przypisana do pojazdu, a nie do Ciebie oraz o tym, że jej zakres ochrony w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym wygląda tak samo.