Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:42 03 grudnia 2024 Imieniny: Franciszka, Ksawery
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Oświata, edukacja
D. | 2020-05-19 13:24 | Rozmiar tekstu: A A A

MEN przedstawiło wytyczne w sprawie matur i rekrutacji

Olsztyn24
Minister edukacji Dariusz Piontkowski (fot. KPRM) | Więcej zdjęć »

Podczas dzisiejszej (19.05) konferencji prasowej „Zasady przeprowadzania egzaminów” z udziałem ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego zaprezentowano wytyczne w sprawie tegorocznych, matur i rekrutacji.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca (II termin:7-9 lipca), matury natomiast rozpoczną się 8 czerwca, potrwają do 29 czerwca (II termin: 8-14 lipca) i odbędą się tylko w formie pisemnej. Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe potrwają od 22 czerwca do 9 lipca.

Wiele wytycznych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny jest obligatoryjnych, jednak istnieje też część, o których wdrożeniu decydować będzie dyrektor szkoły, ośrodka lub placówki. Wśród obowiązkowych wytycznych są te dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających do chwili zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.

Przed wejściem do szkoły czy sali egzaminacyjnej zdający mają zachowywać co najmniej 1,5 m odstępu od pozostałych osób. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości.
R E K L A M A
Ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej ma gwarantować zdającym zachowanie co najmniej 1,5 m odstępu od pozostałych zdających w każdym kierunku. Obowiązkowa będzie dezynfekcja ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej (przed i po każdym egzaminie) oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jedna osoba.

Miejsca dla członków zespołu nadzorującego powinny zostać przygotowane z zachowaniem co najmniej 1,5-metrowego odstępu od zdających oraz od pozostałych członków zespołu.

Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach przy zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego. Nie ma ograniczenia liczby osób w sali. Zalecane jest natomiast (jeżeli pozwalają na to warunki lokalowe oraz zasoby ludzkie) przeprowadzanie egzaminu w salach z jak najmniejszą liczbą osób.

Zgodnie z wytycznymi, każdy zdający musi korzystać z własnych przyborów (długopis, linijka itp.). Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności i nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.

Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający pozostają w sali egzaminacyjnej.

Ponadto, w wytycznych wskazano konieczność wdrożenia rozwiązań, które pozwolą przeciwdziałać tworzeniu się grup osób przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Przy wejściu do szkoły powinien zostać umieszczony płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, minimum 60 proc.) oraz informacja o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły. Zdający nie powinni też wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy (książek, telefonów komórkowych, maskotek).

Szkoła nie zapewnia wody pitnej ani posiłków. Na egzamin należy przyjść z własną butelką wody. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami. Przystępujący do dwóch egzaminów jednego dnia mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń.

W wytycznych znaleźć można także się szczegółowe instrukcje dotyczące przeprowadzania egzaminu z udziałem nauczyciela wspomagającego, w miejscu innym niż szkoła, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu zawodowego w kwalifikacjach, w których rozwiązanie zadania lub zadań egzaminacyjnych wymaga kontaktu zdającego z inną osobą.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.