Pociąg Impuls (fot. Polregio)
W ramach akcji „Przywracamy dobre relacje”, Polregio rozpoczęło stopniowe przywracanie połączeń kolejowych wstrzymanych okresowo w związku ze stanem epidemii. Przewoźnik będzie na bieżąco śledził frekwencję w pociągach i odpowiednio dopasowywał ilość połączeń oraz ilość i pojemność składów kursujących na poszczególnych trasach w porozumieniu z władzami samorządów województw. Polregio wprowadziło również szereg środków ostrożności i radzi pasażerom, jak zadbać o to, aby podróżować bezpiecznie.
W porozumieniu z władzami samorządów województw, które są organizatorem regionalnego transportu kolejowego, Polregio rozpoczęło przywracanie połączeń kolejowych zawieszonych ze względu na epidemię koronawirusa. Opracowana procedura przywracania połączeń jest zgodna z planami przygotowanymi przez zarząd w ramach powołanego w trakcie epidemii Zespołu Zarządzania Kryzysowego Polregio oraz uzależniona od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce.
-
Dla tysięcy osób korzystających każdego dnia z naszej siatki krajowych połączeń, przywracanie częstszego kursowania pociągów oznacza powrót do codzienności, za którą wszyscy tęsknimy. Działając w ramach akcji „Przywracamy dobre relacje” chcemy sprawić, aby powrót ten odbywał się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa zarówno dla podróżujących, jak i dla naszych pracowników - komentuje Anna Lenarczyk, członek Zarządu-dyrektor handlowy Polregio.
Trzy zasady przywracania dobrych relacji:
1. Sprawny zakup biletu. Bilety na pociąg Polregio warto kupić za pośrednictwem Internetu, np. w systemie sprzedaży polregio.pl i aplikacji mobilnej Polregio. Dokonując transakcji w kasach biletowych i u obsługi pociągu zalecane jest korzystanie z możliwości dokonywania płatności kartą.
2. Zasłanianie ust oraz nosa. Wybierając się w podróż należy pamiętać o zabraniu maseczki lub innej osłony na twarz. Zasłanianie ust i nosa powinno być stosowane przez cały czas odbywania podróży, także częste mycie rąk.
3. Zachowanie dystansu. Każdy pasażer musi zachować odpowiednią odległość od pozostałych pasażerów, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych. 50% dostępnych miejsc siedzących w pociągu jest wyłączonych z użytku.
Pracownicy przewoźnika, zwłaszcza związani z odprawą podróżnych i kontrolą dokumentów przewozu, pełnią swoje obowiązki w oparciu o odpowiednie wytyczne państwowych instytucji. Wszyscy pracownicy drużyn pociągowych mają do dyspozycji m.in. maseczki. Są zapoznani z podstawowymi zasadami higieny istotnymi w obniżaniu ryzyka zarażenia wirusami wywołującymi choroby. Zostali także poinformowani odnośnie postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby COVID-19 wśród podróżujących. Odpowiednie procedury określają m.in. sposób działania obsługi pociągu w razie stwierdzenia wśród pasażerów osoby mającej objawy dające podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2, w zakresie m.in. powiadomienia służb sanitarnych, zabezpieczenia pracowników i podróżnych, a także dezynfekcji pociągu.
We wszystkich pociągach znajdują się apteczki wyposażone w maseczki i rękawiczki. Wzmocniony został również nadzór nad sprzątaniem składów. W ramach codziennego czyszczenia wszystkich pociągów, jak i budynków, przewoźnik zleca dodatkowe dezynfekcje elementów, z którymi podróżni i pracownicy mają najczęściej styczność, np. poręcze i klamki. Działania dezynfekujące uwzględniają również kabiny maszynistów, pomieszczenia służbowe obsługi pociągu i biura.
W czasie kontroli biletów obsługa pociągu, jak od czasu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemiologicznego, ogranicza do niezbędnego minimum bezpośredni kontakt z podróżnymi poprzez kontrolę wzrokową dokumentów przewozu, tj. niedotykanie biletów, dokumentów poświadczających uprawnienia do ulgi, kart płatniczych, biletów zakodowanych na kartach, telefonach komórkowych, itp. Zaprzestano kasowania biletów papierowych znakownikiem, a jedynie ograniczono się do skanowania przy użyciu terminala. Podróżny samodzielnie wpisuje wymagane na bilecie dane w celu jego legalizacji w trakcie kontroli (np. karnety, bilety miesięczne, etc.). Ponadto, wprowadzono samoczynne otwieranie drzwi bez konieczności użycia przycisku oraz wyizolowano strefy bezpieczeństwa dla drużyn konduktorskich.
Obecnie w województwie warmińsko-mazurskim kursują wszystkie pociągi Polregio. Wyjątek stanowią połączenia w relacji Olsztyn Główny - Szymany Lotnisko, które nadal pozostają odwołane.