Marek Nowogrodzki, wiceprezes DFM, przekazuje staroście olsztyńskiemu Andrzejowi Abako transzę maseczek
Wprawdzie liczba zarażonych koronawirusem w Powiecie Olsztyńskim ostatnio nie wzrasta, ale ryzyko nawrotu pandemii jest cały czas realne. Stąd też obecne działania Starostwa Powiatowego w Olsztynie i Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa zaczynają pomału koncentrować się na tworzeniu rezerw środków i materiałów ochrony osobistej na wypadek pojawienia się nowej fali zachorowań.
- Po pierwszym etapie perturbacji związanych z pozyskiwaniem na bieżące potrzeby środków dezynfekcyjnych, rękawic, maseczek, przyłbic i kombinezonów, obecnie nie ma z tym już większych problemów - mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.
- Wszystkie nasze służby, jednostki organizacyjne powiatu, jak i nasze placówki służby zdrowia i opieki społecznej mają je w wystarczających dla ich potrzeb ilościach, a ich zapasy są stale uzupełniane. Dlatego pomału możemy już gromadzić rezerwy na „czarną godzinę”.W pełni wyposażone są także powiatowe domy pomocy społecznej, obecnie traktowane jako miejsca podwyższonego ryzyka, ze względu na podeszły wiek większości ich podopiecznych i ich stały kontakt z pracownikami medycznymi, pracującymi często również w innych placówkach.
Dlatego też, na wypadek ewentualnego pojawienia się w nich koronawirusa, powiatowe DPS-y w ostatnich dniach doposażone zostały także w specjalistycznych sprzęt ochronny w postaci kombinezonów, gogli, wysokiej klasy masek, zapas środków do dezynfekcji, tak osobistej, jak i pomieszczeń.
- Także na ich potrzeby przekazaliśmy część z tysiąca specjalistycznych masek zakupionych przez starostwo w Chinach, do domów pomocy społecznej i innych placówek socjalnych oraz oświatowych trafiła też część z ponad tysiąca litrów spirytusu przekazanego nam przez Izbę Administracji Skarbowej w Olsztynie, jak również płyn do dezynfekcji powierzchni przekazany przez Konfederację Pracodawców Lewiatan. We własnym zakresie przygotowujemy jeszcze kilkadziesiąt przyłbic - dodaje Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego olsztyńskiego starostwa, działającego w ramach Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa.
Reszta środków kupowanych przez RCB lub też pozyskiwanych przez powiat z innych źródeł pozostaje w dyspozycji centrum, z przeznaczeniem na bieżące potrzeby powiatowych placówek i instytucji, jak i stanowi żelazną rezerwę na wypadek pojawienia się nowych ognisk epidemii.
Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Olsztynie radni podjęli też decyzję o przeznaczeniu kwoty ponad 158 tys. złotych na zakup wyposażenia do magazynu kryzysowego RCB, na potrzeby działań ratowniczych prowadzonych na terenie gmin powiatu olsztyńskiego.