(fot. pixabay.com)
Refluks to dość powszechne schorzenie. Charakterystyczne pieczenie za mostkiem to bardzo rozpoznawalny, choć nie jedyny objaw tej przypadłości. Jeśli borykacie się z tą chorobą, powinniście wiedzieć, że z refluksem żołądkowo-przełykowym można walczyć nie tylko z użyciem środków farmakologicznych. Duże znaczenie odgrywa też dieta.
Choroba cywilizacyjna?
Warto rozpocząć od tego, że refluks jest jedną z niewielu chorób, która nie ma zauważalnie wyższego współczynnika zachorowań tylko u jednej płci. Wiadomo, że ryzyko rośnie wraz z wiekiem, jednak najnowsze dane sugerują też, że ta przypadłość często trafia się osobom, które spożywają żywność wysoce przetworzoną. A z tą najczęściej mamy do czynienia w Ameryce Północnej, Europie i w części Azji.
Szanse na wystąpienie choroby zwiększa też otyłość, cukrzyca czy nadużywanie alkoholu. Wysoko na liście osób zagrożonych są też osoby zażywające środki antykoncepcyjne i wszyscy ci, którzy stale przyjmują lekarstwa, które dodatkowo obciążają organizm. Wyłania się tutaj obraz choroby, którą może złapać niemal każdy. Właśnie dlatego dieta przy refluksie odgrywa tak dużą rolę.
Mniej, ale częściej
W wielu krajach kultury zachodniej funkcjonuje mylny i najprawdopodobniej szkodliwy dla naszego zdrowia mit o trzech dużych posiłkach dziennie: śniadaniu, obiedzie oraz kolacji. Jest to schemat bardzo wygodny, bo nie angażuje on zbyt wiele naszego czasu. A jeśli te posiłki spożywamy szybko, w biegu, to można wręcz stwierdzić, że sami prosimy się o refluks żołądkowo-przełykowy.
Osoby ze zdiagnozowaną przypadłością muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe. Wskazane jest jedzenie mniejszych posiłków, ale nie powinno odbijać się to na naszym bilansie kalorycznym. Trzeba więc jeść mniej, ale częściej. Często uznaje się, że pięć niezbyt obfitych posiłków powinno przynieść zauważalną poprawę stanu zdrowia chorego.
Ważna jest nie tylko ilość posiłków, ale i czas ich spożywania. Jeśli lubiliście podjadać przed snem, to pora rozstać się z tym nawykiem. Ostatni posiłek powinniśmy zakończyć na co najmniej trzy godziny przed pójściem spać. Byłoby też bardzo dobrze, gdyby ten posiłek nie zawierał pustych kalorii, by dodatkowo nie obciążać żołądka. No i jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia: im szybciej zrezygnujecie z tytoniu i alkoholu, tym lepiej dla Was.
Dieta w refluksie żołądkowo-przełykowym?
Należy ograniczyć - a najlepiej wyeliminować z menu - czekoladę, kawę, mocną herbatę, alkohol, tytoń oraz ostre przyprawy i cytrusy. Warto ograniczyć też przyjmowanie tłuszczy zwierzęcych, śmietany, tłustego mleka oraz szeroko rozumianego junk food, na czele z frytkami, chipsami oraz napojami gazowanymi.
Z drugiej strony, nie oznacza to, że osoba zmagająca się z chorobą ma do swojej dyspozycji bardzo mały wybór pożywienia. Dieta dopuszcza chude mięsa, w tym wołowinę, która często jest wręcz polecana. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by jeść jajka na twardo, owoce z wyjątkiem cytrusów i bananów oraz miód i niektóre słodycze. Najlepiej te, które będą miały w sobie jak najmniej czekolady. Te cechy spełniają na przykład ciasta drożdżowe. Przykładową
dietę przy refluksie znajdziesz na michalwrzosek.pl.W kwestii napojów bardzo wysoko na swojej liście powinniście umieścić wodę niegazowaną oraz słabą herbatę. Jeśli do tej pory byliście kawoszami, to byłoby dobrze, gdybyście spróbowali zaprzyjaźnić się z herbatą. To bardzo ciekawy świat pełen różnych tonacji smakowych. Herbata biała znacząco różni się w smaku od zielonej czy od tradycyjnej, jaką często kupujemy w sklepie.
Dobre wiadomości dla zdeklarowanych kawoszy ma dietetyk Michał Wrzosek, który stawia na postawienie wyraźnego rozgraniczenia między refluksem aktywnym a takim, który udało się opanować. Dietetyk podkreśla też prozdrowotne właściwości mleka oraz błonnika:
[...] Przy zaostrzeniu choroby warto ograniczyć produkty bogate w błonnik, czyli np. pieczywo pełnoziarniste, razowe, kasze gruboziarniste (gryczana, bulgur, pęczak), makaron pełnoziarnisty, surowe warzywa i owoce. Te produkty są jednak ogólnie zdrowe i kiedy tylko zaostrzenie minie, warto stopniowo wprowadzać je z powrotem do diety. Szklanka mleka lub wody może zmniejszyć objawy refluksu, kiedy czujesz narastające palenie za mostkiem, dlatego też warto łączyć mleko z kawą, herbatą czy owocami, aby zapobiegać pojawieniu się objawów. [...]Dieta w refluksie sugerowałaby też rekomendowanie sałatek oraz polubienie bogatych w witaminy brokułów, marchewek czy szpinaku. Najważniejsza jest jednak konsekwencja. Oczywiście w przypadku zmagania się z tą chorobą, kluczowa będzie opinia lekarza prowadzącego i to jego głos należy wziąć pod uwagę na pierwszym miejscu.