(fot. pexels.com)
Pianka PE to najpopularniejsze na rynku tworzywo spienione o szeregu zastosowań. Warto jednak wiedzieć, że w następstwie uniwersalności idzie też zróżnicowanie tego materiału. Na rynku dostępnych jest wiele jego wersji. Jedną z nich jest pianka polietylenowa niesieciowana. Dowiedz się, czym konkretnie się charakteryzuje i gdzie można ją wykorzystać.
Czym jest pianka polietylenowa niesieciowana?
W ogólnym ujęciu pianka PE to spieniony polietylen. Bez względu na wewnętrzną strukturę i właściwości chemiczne poszczególnych elementów, w każdej postaci ten materiał wyróżnia się zamkniętokomórkową strukturą i jest dostępny przede wszystkim w nawojach oraz blokach. To tworzywo bardzo łatwe do obrabiania skrawaniem, a także na gorąco. Jednak w zależności od tego, z zastosowaniem jakich technologii przebiega jego proces produkcji, inne są jego właściwości, a co za tym idzie - zastosowanie. Dużą popularnością cieszy się przede wszystkim pianka polietylenowa niesieciowana, oferowana przez firmę
Polting Foam.
Ten produkt można rozpoznać również po skróconych nazwach - NXLPE, NXPE (non cross linked polyethylene) oraz EPE (expanded polyethylene).
Jak powstaje niesieciowana pianka PE?
Niesieciowana pianka polietylenowa jest produkowana wieloetapowo. Przebieg tego procesu jest uzależniony m.in. od tego, czy jest produkowana w płytach / blokach, czy w nawojach.
Poszczególne etapy wytwarzania niesieciowanej pianki PE wyglądają następująco.
1. Polietylen jest spieniany przy wykorzystaniu gazów obojętnych. Najczęściej wykorzystuje się mieszankę propan-butan z dodatkami.
2. Jeśli ma powstać nawój, spieniony materiał jest wytłaczany do postaci rękawa, który następnie jest przecinany i nawijany na rolkę.
3. Gdy ma powstać pianka PE w bloczkach, produkcja również rozpoczyna się od wytłaczania spienionego już polietylenu. Po wypełnieniu cylindrycznego pojemnika jego porcja zostaje wtłoczona do specjalnej formy, gdzie stygnie, przybierając kształt płyty / bloku (blokiem określa się element, którego grubość wynosi min. 100 mm).
Warto przy tym podkreślić, że gdy powstaje pianka polietylenowa sieciowana, proces produkcyjny wygląda odmiennie. Przykładowo, w przypadku pianki PE sieciowanej granulat polietylenowy jest łączony na gorąco z katalizatorem, spieniaczem oraz czynnikiem sieciującym i barwnikiem w masę polietylenową. Następnie zastyga ona w postaci wstęgi lub płyt litego materiału. Kolejnym krokiem jest spienianie tak powstałego twardego polietylenu w piecu (w formie wstęgi - przy tworzeniu nawojów lub po umieszczeniu masy w specjalnych formach - przy produkcji bloków / płyt). Jeszcze inaczej powstaje pianka PE sieciowana fizycznie - w tym przypadku do masy polietylenowej nie dodaje się czynnika sieciującego, a proces sieciowania przebiega przez poddanie tworzywa specjalnemu napromieniowaniu.
Tak odmienne sposoby wytwarzania sprawiają, że niesieciowana pianka PE ma odmienne parametry techniczne, a co za tym idzie - właściwości i zastosowania.Czym wyróżniają się niesieciowane pianki PE?Niesieciowana pianka PE to materiał, który wyróżnia się:
» mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż pianka usieciowana - oznacza to, że materiał może być podatny na rozdarcie czy rozszarpanie, stąd jest chętniej wykorzystywany jako zabezpieczenie wewnętrzne,
» efektywnym tłumieniem energii uderzenia - „kruchość” sprawia, że omawiana wersja pianki PE znacznie lepiej radzi sobie z chronieniem przedmiotów przed zgnieceniem i uszkodzeniem. Tworzy specyficzną „strefę zgniotu”, pochłaniając energię uderzenia, zanim dotrze do zabezpieczanego przedmiotu. Dlatego z tego produktu powstają m.in. przekładki do opakowań;
» obojętnością chemiczną - to tworzywo spienione nie wchodzi w interakcje z większością substancji agresywnych, z wyłączeniem ropopochodnych.
Eksperci podkreślają również, że ta odmiana pianki polietylenowej jest zazwyczaj tańsza od wersji usieciowanej, co sprawia, że może stać się bardziej ekonomicznym wyborem.
Jak wybrać odpowiednią piankę PE?
Wiele firm, które chcą zamówić piankę PE, ma poważne wątpliwości co do wyboru konkretnej wersji. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Trzeba mieć na względzie, że własności związane z usieciowaniem nie są jedynymi, które mają znaczenie. Równie istotne są kwestie takie jak gęstość spienionego materiału, jego forma, a także dodatkowe właściwości. Warto zatem porozmawiać z doświadczonym inżynierem i uzyskać merytoryczne wsparcie. Pozwoli to zrealizować projekt zgodnie z jego pierwotnymi założeniami.