Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:09 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Times Press | 2020-04-21 11:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Badania gruntu — dlaczego warto je wykonać?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Badania gruntu są ważne z wielu powodów. Warto wykonać je między innymi przed zakupem działki, na której mamy zamiar postawić dom. Nieprzeprowadzenie odpowiednich badań może skutkować przekrzywieniem ścian czy powstawaniem pęknięć w fundamentach.

Oprócz tego warto także przeprowadzić badania chemiczne gruntu na obecność niebezpiecznych związków - na przykład w razie gdybyśmy chcieli założyć na działce ogródek warzywny.

Badania biotechniczne pod zabudowę domu

Pomimo iż badania gruntu nie są obowiązkowe przy stawianiu domów jednorodzinnych, oddanie próbki gruntu do badań jest rozsądnym posunięciem. Według statystyk większość gruntów na terenie Polski wykazuje się niewystarczającą nośnością do stawiania na nich budynków. Takie nierozważne działanie skutkuje później poważnymi konsekwencjami, jak powstawaniem pęknięć w konstrukcji budynków. Dobrze więc się przed tym ustrzec.

Badania biotechniczne gruntu pod zabudowę domu powinien przeprowadzić biotechnik. Takie badania warto uzupełnić badaniami laboratoryjnymi, aby upewnić się, że grunt nie jest zanieczyszczony niebezpiecznymi związkami chemicznymi.
R E K L A M A

Laboratoryjne badania gruntu

Aby przeprowadzić badania gruntu, należy skontaktować się z odpowiednim laboratorium badawczym. Tam otrzymamy szczegółowe instrukcje o tym, jak we właściwy sposób pobrać próbki gruntu, które następnie zostaną odebrane przez kuriera i dostarczone do laboratorium.

Badania laboratoryjne przeprowadzane są zgodnie z rozporządzeniami Ministra Środowiska. Najczęściej badania gruntu przeprowadza się na obecność metali ciężkich lub związków organicznych, takich jak benzyny, oleje i pestycydy. Wstępne badania biotechniczne powinno nakreślić nam, pod jakim konkretnie kątem należy przebadać skład gruntu.

Oprócz typowych badań składu chemicznego gruntu w laboratorium badawczym określa się wilgotność gruntu, jego gęstość, ściśliwość, objętość, plastyczność, płynność czy skurczalność. Dodatkowo grunt można poddać analizie areometrycznej oraz sitowej.

Jakie laboratorium badawcze wybrać?

Najlepiej wybrać laboratorium badawcze z akredytacją na badania gruntu. Akredytacja to nic innego jak certyfikat jakości na konkretny rodzaj badania przyznawany przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA). Taka certyfikacja zagwarantuje najwyższą jakość usług - będzie oznaczać, że w laboratorium zatrudnieni są specjaliści o wysokich kwalifikacjach, a akredytowane badania gruntu przeprowadzone zostaną na zaawansowanym technologicznie sprzęcie.

Remediacja środowiskowa

Jeśli okaże się, że grunt, na którym znajduje się zakupiona przez nas działka, jest zanieczyszczony, konieczna może okazać się jego remediacja. Remediację ziemi i wód gruntowych przeprowadza się, gdy zanieczyszczenie jest na tyle poważne, że stanowi zagrożenie dla środowiska i ludzi. Istnieje wiele metod oczyszczania gruntów - na przykład poprzez odparowywanie, elektrooczyszczanie czy poprzez metody biologiczne (wykorzystuje się wówczas do oczyszczania gruntu żywe rośliny, owady czy mikroorganizmy).

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.