21 rozdzielaczy powstało w ciągu tygodnia (fot. UWM)
Dwadzieścia jeden części do respiratorów - rozdzielaczy strumienia powietrza wykonali społecznie pracownicy Katedry Technologii Materiałów i Maszyn na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dzięki nim liczba osób, które jednorazowo mogą korzystać z respiratorów, może się podwoić. Części wykonane zostały na potrzeby Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego W Olsztynie.
Z prośbą o wykonanie rozdzielaczy do prof. Adama Lipińskiego, dziekana WNT, zwrócił się prof. Robert Wójcik, kierownik Katedry Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli na Wydziale Geoinżynierii, który otrzymał zlecenie, ponieważ w jego katedrze nie ma maszyn niezbędnych do jego wykonania. Prof. Wójcik dostarczył materiał i rysunki techniczne, katedra WNT zaś między innymi obrabiarkę sterowaną numerycznie.
Pracę społecznie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wykonali pracownicy techniczni - mgr inż. Tadeusz Obrębski, inż. Mariusz Piórkowski i Adam Olszewski. Wykonanie rozdzielaczy zajęło im tydzień.
Rozdzielacze wykorzysta Uniwersytecki Szpital Kliniczny, opierając się na pomyśle powstałym w Politechnice Gdańskiej, który zakłada przebudowanie respiratora, aby mógł jednocześnie obsługiwać 2 osoby.
Szpital rozpoczął już testy zmodernizowanych respiratorów i będzie je prowadził do końca bieżącego roku. Testy polegają na podłączeniu do aparatu jednej chorej osoby i jednego sztucznego płuca zamiast drugiego chorego. Dotychczasowe próby pokazały, że urządzenie się sprawdza i jest bezpieczne.