W konkursie na projekt gry bez prądu „Nowy zwyczaj - Ograniczaj” przeprowadzonym w 2019 roku przez Fundację Szalony Krasnolud na zlecenie Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie ponad 100 autorów (uczniów ze szkół podstawowych Olsztyna) zgłosiło 52 prace indywidualne i grupowe.
Obrady komisji konkursowej były niezwykle twórcze, komisja poza przyznaniem regulaminowych i pozaregulaminowych nagród oraz wyróżnień stwierdziła, że wiele z projektów gier - zarówno tych nagrodzonych, jak i nienagrodzonych - może stanowić (po „przepracowaniu” i opracowaniu w postaci ogólnodostępnych plików) doskonałe narzędzia dla profilaktyków w ich codziennej pracy.
Spośród nagrodzonych prac wybrano 5 projektów, które zdigitalizowano - nadano im postać cyfrową, która daje możliwość upowszechnienia projektów gier i wykorzystania ich w codziennej pracy zawodowej profilaktyków (m.in. nauczycieli, pedagogów, psychologów) oraz pracy wychowawczej rodziców.
Gry:
» Jeszcze jeden level autorstwa Bartka Puściana ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie
» Komórkowa aktywacja autorstwa Lei Bogdan ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Olsztynie
» Komórka kontra komórka autorstwa Natalii Zielaskiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie
» Stop uzależnieniom autorstwa Aleksandry Bobrowieckiej, Zuzanny Chachiel i Marty Werechowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie
» Przytul Olsztyn autorstwa Mileny Połuchy ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie
można
nieodpłatnie pobrać ze stron internetowych:
» Fundacji Szalony Krasnolud - http://szalonykrasnolud.pl/projekty/sample-page
» Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie - http://www.mzpitu.pl/gry-bez-pradu-do-pobrania
Wszystkie materiały zostały udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa, co oznacza, że mogą być powszechnie, nieodpłatnie wykorzystywane przez odbiorców, pod warunkiem wskazania autorów publikacji.Digitalizacji projektów dokonali profilaktycy z Fundacji Szalony Krasnolud: Monika Wysocka-Kawa i Arkadiusz Kawa.