W sobotę (14.06), o godz. 15., podczas V Festynu Rodzinnego w Dobrym Mieście wojewoda warmińsko - mazurski Marian Podziewski i Prezes Banku Żywności w Olsztynie Marek Borowski oficjalnie ogłoszą porozumienie w sprawie systematycznych działań na rzecz walki z niedożywieniem dzieci oraz zagrożeniem ubóstwem dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego.
Ideą porozumienia jest podejmowanie wielokierunkowych działań mających na celu przeciwdziałanie problemowi ubóstwa i jego następstw w postaci niedożywienia dotykającego dzieci w województwie warmińsko-mazurskim.
Niedożywienie pociąga za sobą daleko idące konsekwencje, tak w sferze medycznej, jak psychologicznej i społecznej. Obniża odporność organizmu, zmniejsza jego wydolność (również umysłową), podnosi ryzyko pojawienia się przewlekłych chorób i dysfunkcji.
W sferze społecznej, jeżeli jest powiązane z ubóstwem, niesie ze sobą niebezpieczeństwo wykluczenia z grupy rówieśniczej, a także gorsze wyniki w szkole, co z kolei przekłada się na szanse na rynku pracy, a w dalszej perspektywie - także na pozycję społeczną.
W sferze psychologicznej powiązane z ubóstwem niedożywienie prowadzić może do obniżonego poczucia własnej wartości i wycofania się z życia społecznego
Współpraca realizowana będzie m.in. w zakresie diagnozy problemu niedożywienia dzieci w województwie warmińsko-mazurskim, stworzenia strategii rozwiązywania tego problemu, poprawy sytuacji życiowej dzieci Warmii i Mazur poprzez podejmowanie działań umożliwiających wyrównanie poziomu życia i pomocy żywnościowej, określenia standardów dla podmiotów zajmujących się dożywianiem oraz doprowadzenia do zmiany sposobu postrzegania problemu niedożywienia przez media i przez społeczeństwo.
Koordynację działań prowadzić będzie Bank Żywności w Olsztynie przy współpracy z wydziałem polityki społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.
V Festyn Rodzinny jest imprezą, która łączy mieszkańców, a przede wszystkim promuje życie rodzinne: wspólne zabawy, wspólne spędzanie wolnego czasu, rozwijanie aktywności fizycznej. Ideą festynu jest również scalanie społeczności i tworzenie „małych ojczyzn”.
Tegoroczna edycja festynu została poszerzona o nową formułę-akcję profilaktyczną „Butelka wody mineralnej zamiast puszki piwa”, której celem jest: uczenie kultury picia, walka z demonstracyjnym obnoszeniem się z piwem, szczególnie wśród młodzieży. Akcja ma na celu promocję właściwych postaw, nową modę - masowe picie wody mineralnej zamiast alkoholu, stąd pomysł rozdawania podczas festynu butelek z wodą mineralną.