W odpowiedzi na najnowsze zaostrzenia środków ostrożności, które zawieszają organizację zabiegów rehabilitacyjnych, Fundacja Avalon organizuje zajęcia on-line dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach akcji #aktywnizavalon fundacja wychodzi naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami, organizując na swoich kanałach social media cykl zajęć rehabilitacyjnych przeznaczony specjalnie dla nich. Chętni mogą też skorzystać z treningów kondycyjno-siłowych on-line prowadzonych przez zawodników rugby na wózkach oraz ambasadorów projektu Avalon EXTREME. Wszystkie aktywności oferowane przez fundację dostępne są na jej oficjalnych stronach w mediach społecznościowych.
Od kilku tygodni polskie społeczeństwo ze względu na światową epidemię koronawirusa pozostaje w domach, a wiele siłowni, punktów rehabilitacyjnych oraz sal treningowych zostało zamkniętych. Po ostatnim zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w ramach walki z wirusem zawieszono możliwość wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych, z wyłączeniem osób, w przypadku których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana dla utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia.
Już wcześniej wiele osób z niepełnosprawnościami zrezygnowało z uczestnictwa w rehabilitacji ze względu na ich obecność w grupie podwyższonego ryzyka, wynikającą z posiadania obniżonej odporności. Niepełnosprawność sama w sobie nie stanowi większego ryzyka związanego z koronawirusem, jednak wiele osób z niepełnosprawnościami ma schorzenia współistniejące.
Pozostanie w domu jest konieczne, jednak oznacza brak dostępu do rehabilitacji, niezbędnej do codziennego funkcjonowania, a jedyną możliwością dla osób z niepełnosprawnościami jest korzystanie z niej przez Internet. W ramach pomocy takim osobom, Fundacja Avalon stworzyła specjalnie dla nich darmową ofertę zajęć rehabilitacyjnych dostępną on-line. Projekt działający pod hasztagiem #aktywnizavalon otwiera przed osobami z niepełnosprawnościami możliwość wirtualnej sali rehabilitacyjnej oraz zestaw treningów kondycyjno-siłowych.
-
W Internecie można znaleźć wiele zajęć i treningów dla osób sprawnych - mówi Łukasz Wielgosz, pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon
. -
My nie zapominamy o osobach z niepełnosprawnościami, które w wyniku zamknięcia placówek rehabilitacyjnych pozostają obecnie bez profesjonalnego wsparcia. Rozumiemy ten problem, ponieważ działania na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami są podstawą naszego funkcjonowania. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie zapewnić kontaktu 1:1 osoby z niepełnosprawnością i rehabilitanta czy trenera, ale staramy się zrobić co możemy, żeby wszyscy chętni mogli bezpłatnie skorzystać z naszych zajęć.Projekt #aktywnizavalon oferuje osobom z niepełnosprawnościami ćwiczenia usprawniające, udział w zajęciach zumby, wstęp do nordic walking, panel z logopedą, relaksację prowadzoną przez psychologa, ćwiczenia oddechowe oraz panel Q&A z fizjoterapeutą.
Różnorodność realizuje podejście Fundacji Avalon do kwestii niepełnosprawności oraz promowania aktywnej rehabilitacji. Misją Fundacji jest tworzenie kompleksowej, ciekawej i różnorodnej oferty rehabilitacyjnej w formie różnorodnych zajęć, zachęcających do podejmowania aktywności fizycznej. Właśnie dlatego trenerzy i fizjoterapeuci fundacji dopasowują prowadzone zajęcia online do różnych stopni niepełnosprawności. Priorytetem jest, aby w czasie ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu osoby z niepełnosprawnością nie tylko nie straciły kondycji i ich stan nie uległ pogorszeniu, ale by mogły ten czas aktywnie wykorzystać na poprawę swojej sprawności.
W związku z tym, że osoby z niepełnosprawnościami stanowią niejednolitą grupę, której przedstawiciele mają różne zainteresowania i potrzeby, harmonogram jest ułożony tak, aby każdego dnia różne grupy osób mogły znaleźć idealne zajęcia dopasowane do różnych rodzajów niepełnosprawności. Dobrze jest jednak codziennie uczestniczyć w oferowanych zajęciach, ponieważ, niezależnie od schorzenia, z którego wynika niepełnosprawność, ćwiczenia tworzone są tak, aby każdy ich uczestnik mógł zyskać coś dla siebie.
-
Pozbawienie osób z niepełnosprawnościami dostępu do rehabilitacji na tak długi czas, jak to ma miejsce obecnie może mieć dalece bardziej negatywne skutki, niż odstawienie treningów na miesiąc przez osoby sprawne - dodaje Łukasz Wielgosz. -
Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na działania online i staramy się je realizować jak najlepiej i dla jak najszerszego grona.Zajęcia skierowane są przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami, ale uczestniczyć w nich może każdy. Osoby sprawne fundacja zachęca szczególnie do uczestnictwa w organizowanym przez projekt Avalon EXTREME cyklu treningów kondycyjno-siłowych, stanowiącego ciekawą alternatywę dla standardowych treningów online. Został on stworzony w taki sposób, aby wszyscy przebywający w izolacji mogli razem spędzić aktywnie czas w domu. To może być ciekawe i zabawne doświadczenie dla domowników, w hormonów szczęścia nigdy za wiele. Zajęcia prowadzą ambasadorzy projektu, między innymi utytułowany zawodnik crossfitu, Szymon Klimza, czy trener osób z niepełnosprawnościami, Tomasz Biduś, a także zawodnicy drużyny Avalon EXTREME i kadrowicze polskiej reprezentacji rugby na wózkach - Piotr Stankiewicz oraz Łukasz Rękawiecki.
Każdego dnia na facebookowym fanpage’u fundacji publikowany jest plan zajęć rehabilitacyjnych i treningowych organizowanych zarówno przez nią, jak i przez projekt Avalon EXTREME. Ponadto, transmisje ze wszystkich przeprowadzonych zajęć dostępne są na facebookowych profilach Fundacji Avalon i projektu Avalon EXTREME, które już od dawna pomagają ponad 10 000 osobom z niepełnosprawnościami.
Plan zajęć na najbliższe dni:»
3 kwietnia (piątek)12.00 Rehabilitacja z Kasią / fizjoterapeutyczny fitness dla każdego
15.00 Q&A / zadaj pytanie rehabilitantowi
18.00 Rehabilitacja z Krzyśkiem /URK, tetraplegia, stwardnienie zanikowe boczne, dystrofie
»
4 kwietnia (sobota)15.00 Trening z Tomkiem Bidusiem (Avalon Extreme)
»
6 kwietnia (poniedziałek)12.00 Rehabilitacja z Kasią / bierzemy się za bary- ćwiczenia kompleksu barkowego dla wszystkich
15.00 Relaksacja z Martą / techniki relaksacyjne dla wszystkich
18.00 Rehabilitacja z Krzyśkiem/ ćwiczenia dla osób po udarze mózgu
»
7 kwietnia (wtorek)12.00 Rehabilitacja z Adamem / ćwiczenia oddechowe
15.00 Logopedia z Anetą
18.00 Rehabilitacja z Krzyśkiem /URK, paraplegia i inni wózkersi
19.00 Trening live z Erwinem Wierzbickim (trener rugby) / na fanpage Avalon Extreme
Więcej informacji: » https://www.fundacjaavalon.pl/
» https://w
ww.facebook.com/fundacjaavalon/
» https://avalonextreme.pl/
» https://www.facebook.com/AvalonExtremeSports/
******
Fundacja Avalon jest ogólnopolską organizacją pozarządową non-profit posiadającą status Organizacji Pożytku Publicznego. Powstała w 2006 roku. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby z niepełnosprawnością i przewlekle chore z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc w obszarze finansowym poprzez prowadzenie subkont, rehabilitację w ramach projektu Avalon Active oraz zmianę wizerunku sportu osób z niepełnosprawnością w ramach projektu Avalon Extreme. Obecnie wspiera prawie 10 000 osób z całej Polski. Misją Fundacji Avalon jest wsparcie osób z niepełnosprawnością i przewlekle chorych. Pracownicy Fundacji wierzą, że osoby z niepełnosprawnością mogą być samodzielne i aktywne w każdej sferze swojego życia. Z Fundacją Avalon bariery nie istnieją.